Tam kde bublá potok pořádá Tom Langhammer dlouhý duatlon

24.07.2006 -
Když jsme oslovili Tomáše Langhammera poprvé vzbudil rozhovor nebývale velký zájem. Tomáš je velmi zajímavý člověk, kterému triatlon koluje doslova v žilách. Trénuje malé závodníky, pořádá závody a svému tělu dopřává na závodech ironmanské distance. Tentokráte jsme 35-letého očního optika vyzpovídali o úskalích, které přináší organizace závodů. Ale také se dozvíte jaký je jeho triatlonový sen...
V jakém stadiu jsou přípravy na závod nejtěžšího olympijského triatlonu v ČR a dlouhého duatlonu?
Máme půlku července, takže do triatlonu zbývá cca 50 dní a do duatlonu nějakých 80 dní, takže obě dvě akce jsou ve stadiu běhání po úřadech, po kamarádech, známých. Můj cíl je spokojený závodník, protože spokojený závodník = dobrý závod = impuls pro mne jako pro pořadatele do dalšího roku. Co se týče triatlonu je to 5.ročník, takže už máme věci zaběhnuté, známé prostředí. U duatlonu jdeme do prostředí nám známé, vyhledávaná rekreační oblast, ale dlouhý duatlon tu bude poprvé.

Proč jsi se rozhodl letos uspořádat dlouhý duatlon v Českém Jiřetíně? Postavíš se na start?
Český Jiřetín je rekreační oblast, kde máme skoro všichni druhé domovy (chaty, chalupy) a prostředí je tam na duatlon jako dělaný. Kvalitní silnice, těžké stoupání, nádherné sjezdy, krásné výhledy, polní cesty ve stínu podél „bublajících potůčků kam chodí laně pít“. Na start závodu se nepostavím, protože jako „ředitel“ mám určité povinnosti k závodníkům a ke sponzorům. I když vím, že mám nejlepší pořadatele v ČR, tak jsou věci u kterých chci být.

Můžeš ve stručnosti shrnout jak vypadá organizace dlouhého duatonu? Jaké překážky musíš překonat, aby vše klaplo na výbornou?
Organizace je podobná asi všem závodům. Pokud chceš dělat věci pořádně nezáleží jestli pořádáš krátký triatlon, či dlouhý triatlon nebo duatlon. Srovnal bych to k podnikání ( i když pořadatelství triatlonu či duatlonu vyjde nula k nule). Pokud chci aby se mi závodníci vraceli na „moje“ závody je potřeba odvést kvalitní práci. A překážky – ty byly, jsou a budou. Bez nich by nás to ani nebavilo. Pak by šlo vše jak po másle a my bychom z toho neměli ani radost. To je jako život, je to o kompromisech o překážkách a o vyhraných či prohraných „zápasech“. 
 
Hlavní sponzor obou akcí je tvoje firma optika Langhammer respektive ty sám. Podařilo se ti zlanařit i ostatní sponzory? Je triatlon pro ně lákavé zboží?
Tady tě poopravím :-) Hlavním sponzorem jsou všichni. Nerozděluji sponzory na hlavní, vedlejší. Jeden z nich je Ústecký kraj, který přispěl velkou částkou a za kterou jim patří velký dík. Pak jsou tady firmy jako Lannutti autodoprava, Město Lom s panem starostou, který je celé akci velice nakloněn, město Litvínov, Elektra Čerňanský bez nich by duatlon zůstal jen na listu papíru, pak samozřejmě ČSTT (i když to říkat není moderní), ale cílovou bránu, plůtky či časomíru v podobě čipů nenajdete na ulici. A pak v neposlední řadě firma Langhammer Optik :-) Všichni ti triatlon a duatlon milují, i když není masovým sportem a nikdy nebude jako je fotbal či hokej.

Tvůj sen je uspořádat Ironmana v Krušných horách. Jak je tato myšlenka blízká realitě? Kde by se mohlo odehrávat plavání, cyklistika  a běh?
Přiložil si polénko do ohně. Je to můj obrovský sen. Mám v hlavě už tratě, ale plavání je u nás obrovský problém. Muselo by se plavat tam, kde plaveme při olympijském triatlonu. Plavání 1500m je ve 4 okruzích, takže je lehké spočítat v kolika okruzích by se plavalo. Cyklistika by byla vedena do hor, sjezdy, výjezdy a závěrečný maratón po cestách a cestičkách v horách Krušných (po Německé straně, kde jsou oficiální běžecké tratě). Nemám moc rád při dlouhém triatlonu 2 depa, ale zde by to muselo být. Jedno depo v Litvínově a druhé na Českém Jiřetíně. Takže by to byla taková spojnice mezi triatlonem a duatlonem, který pořádáme. Ale teď je před námi 2.9. olympijský triatlon a 23.9. dlouhý duatlon a to je pro nás pro tuto chvíli prvořadé. Zeptej se mě ještě jednou na tuto otázku počátkem října řeknu ti víc :-)

Byl jsi spokojen se svým výkonem v Otrokovicích? A jak nyní finišuje příprava na Slovakmana v Nitře?
Vzhledem k okolnostem (trénuji malé triatlonisty, připravuji oba závody…) jsem byl s předvedeným výkonem spokojen. Plavání a kolo dobrý a v běhu jsem se ptal sám sebe, proč to ty vole (omlouvám se za nevhodný výraz – lepší jsem nenašel) děláš, máš to zapotřebí. V běhu už hlava nechtěla, nohy jo, ale hlava ne. A to když hlava nechce, tak můžeš mít natrénovat jak bůh a výsledek je takový jaký je. Dlouhý triatlon je ze 50% o hlavě. Příprava na Slovakmana finišuje, trénuji hlavu a připravuji se na 19-tý železňákový skalp, škoda jen, že Petr Horáček nepřijede:-) Ten 20-tý skalp bude při Krušnomanu – dlouhém triatlonu :-)

V zimě jsi si zahrával myšlenkou startovat i na Embrunmanovi. Shodou okolností to vychází 10 dní po závodu v Nitře.... Jsi už přihlášen na start :-) ?
Jen jsem si zahrával. Ono zahrávat je jedna věc a věc druhá je přihlásit se. Já si někdy zahrávám s ohněm. Třeba momentálně si hraji s myšlenkou Double Ironmana v Klagenfurtu v červnu roku 2007. Kdo si hraje nezlobí…

Jaké jsou tvé další závodní či rodinné plány?
Závodní plány jsou a budou pořád. Pak až nebudou, tak to bude průšvih. Nejdříve Nitra (mezi tím odjedu s děckama několik triatlonů v roli trenéra), pak Krušnoman triathlon, Krušnoman long distance duathlon a příští rok pokud ten nahoře dá, tak nějaký hezký dlouhý závod a pokud možno v teple a hodně kousků. Rodinné plány jsou, ale ty by asi nikoho zde čtoucích nezajímali:-) 

Tomáš Langhammer 


IM South Africa 2006
 

v roli pořadatele s Janem Wainerem

 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Tomáš Langhammer, tělem i duší IRONMAN
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
KRUŠNOMAN

Galerie

 

Přečteno 744x

Komentáře

dodatek Reagovat
Re: dodatek Reagovat
Střeďák Reagovat
Re: Střeďák Reagovat
Re: Re: Střeďák Reagovat
Střeďák Reagovat
Střeďák Reagovat
Re: Střeďák Reagovat
Re: Střeďák Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami