Erbenová i s roztrženým loktem ovládla Světový pohár Xterra ve Švédsku

15.07.2014 -
O víkendu se ve Švédsku konal další závod Světového poháru Xterra a druhé vítězství v sezoně vybojovala Helena Erbenová. Česká reprezentantka to ale na trati neměla vůbec jednoduché a cílovou pásku protnula s roztrženým loktem a sedřenou rukou i bokem. Více v jejím reportu.
"Nádherné místo, krásná krajina, teplé jezero, technicky náročná trať a mraky sportujících lidí. To je Xterra ve Švédsku. Málokdo by předpokládal, že právě tady se bude řešit, jestli plavat v neoprénu. Teplota vody tři dny před závodem byla 24 stupňů, sice do závodu klesla na 21, ale i tak byl pro elitu neoprén zakázaný," řekla úvodem Erbenová.
"Já jsem jako obvykle byla zmrzlá už na startu, a tak jsem se rozhodla, že se pořádně rozcvičím mimo vodu a pak do ní rovnou skočím. Bála jsem se, že mi bude zima, ale v zápalu boje, kdy se mi podařilo dobře odstartovat, jsem se zkusila zavěsit za skupinku růžových čepiček. Tu vedla Brigita Poorová společně s Carinou Wasleovou a Luis Foxovou. První kolo jsem se držela statečně a byla překvapená, že mi to tak jde. V druhém okruhu mi sice trochu uplavaly, ale bylo to jen 15 vteřin. V depu mi to připadalo neskutečně dlouhé, helma, brýle, ponožky, boty, běžecké číslo. Nechápu z jakého důvodu, ale muselo být na kole. Taky se jich pár válelo na bikové trati. Jely se dva okruhy o délce 15 km s převýšením pouhých 150 m na kolo, ale neskutečně technicky náročné. Spousta kořenů, kamenů, krátké sjezdy i výjezdy po kamenech. Pořád člověk musel dávat pozor, aby se někde nevysypal. Když se mi podařilo dojet Carinu, pověsila jsem se za ní, že si kousek odpočinu. Ale nepočítala jsem s tím, na rovném úseku, kde se jelo poměrně rychle, zavadím pedálem o kámen a půjdu k zemi. Nebyla jsem si úplně jistá, jestli budu moct jet dál, jestli to kolo přežilo a moje kosti taky. Sebrala jsem flašku a zkusila nasednout. Šlo to, akorát se mi nedařilo zacvaknout pravý pedál. Tak jsem s tím trochu bojovala v duchu si nadávala. Ten pedál zlobil, nešlo to rychle zacvaknout. Nakonec jsem pochopila, že funguje jen jedna strana, ale na kamenech a kořenech se ta fungující strana hledá dost špatně. V depu jsem měla náskok dvě minuty. Raději jsem vyrazila volněji, protože mi poslední dobou běh zrovna moc nešel, ale svým způsobem jsem se na těžkou, kopcovitou a kamenitou a kořeny protkanou trať běhu těšila.
První okruh jsme s Carinou oběhly zhruba stejně, ale v druhém okruhu jsem začala náskok navyšovat. A to i přesto, že jsem úplně hotová. Pak jsem poprvé netrefila cílový koridor, ale náskok byl veliký . Z cíle jsem spěchala do stanu s první pomocí. Roztržený loket a lišej na celé ruce a boku. Není nad to zničit se sám vlastní chybou," dodala Erbenová, která na závěr děkovala.
"Jiřce z Jabloneckého bazénu, Pavlovi Tkačíkovi z Aquashpere za rady k technice, taťkovi, který znal snad každý kámen na trati a za perfektní servis. Mému kolu 29´´ Fate od Specialized, který zatím moje pády zvládá skvěle, Salomonu za bezkonkurenční boty Salomon Ultra Sense, ve kterých běhá polovina startovního pole a samozřejmě Lawi a Enervitu, bez kterých by to nešlo," uzavřela.
Za Erbenovou doběhla na druhém místě Carina Wasleová, třetí skončila Renata Bucherová.