Tohle vítězství patří do první linie stejně jako olympiáda, hodnotí Čelůstka titul z ME v terénním triatlonu

11.09.2013 -
Český reprezentant Jan Čelůstka se v rakouském Stroblu u jezera Wolfangsee stal mistrem Evropy v terénním triatlonu. Při své premiéře v tomto typu závodu nenašel přemožitele a není divu, že tento úspěch řadí hodně vysoko. Dokonce do první linie stejně jako účast na olympiádě. Nejen to prozradil v následujícím rozhovoru.

Honzo, gratulace k titulu mistra Evropy v terénním triatlonu. Co pro vás tento výsledek znamená?

Děkuji. Parádní zakončení sezony. Je vždy příjemné končit vítězstvím.

Kam byste toto prvenství zařadil ve sbírce vašich úspěchů?
Do první linie. To znamená k účasti na olympiádě a 4. místu na SP Korea.


Věřil jste si před startem na titul? S jakými ambicemi jste do Rakouska odjížděl?
Do Rakouska jsem odjížděl s ambicemi na top10. Hlavní neznámou pro mě byla trať biku. Viděl jsem sice pořadatelské video (to vypadalo hodně lehce), ale moc jsem tomu nevěřil. Proto jsem ani dopředu neplatil startovné. Co kdyby to byla nějaká "vražda". (smích)

Popište nám, jak se pro vás závod vyvíjel?
Plavání na pohodu ve skupince čtyř lidí. Spolu jsme i vyrazili na kolo. Vydrželo nám to do prvního stoupání. Jeden zasukoval řetěz, druhý si vystoupil a zbyl jsem na špici s Ballerinim. Ve druhém okruhu nás dojela trojice Jurkovič, Jonáš Vojtěch a Picco. Já si vždy trochu najel do kopce, abych to následně mohl ztratit ve sjezdu. Tahle taktika mi vyšla dokonale. Celé to pak rozhodl běh, kdy jsem od začátku běžel na špici s Italem Picco. Nastoupil jsem mu zhruba 2km před cílem a udržel to až do finiše.

Jak se vám líbily tratě? Jaký byl zájem diváků a atmosféra závodu?
Biková trať se mi líbila moc. V každém okruhu jen jeden náročný sjezd mi naprosto vyhovoval. Navíc následoval po 2km stoupání, kde jsem vždy trochu odskočil. Atmosféra byla moc pěkná. Dopoledne jeli ME věkové kategorie, takže diváků bylo dost. Přispělo k tomu i nádherné okolí jezera Wolfgangsee a slunečné počasí.

V Rakousku jste neuspěl jen vy, ale i Honza Kubíček a Helena Erbenová, kteří získali bronz stejně jako Aneta Grabmüllerová a její tatínek Ivo. Byla u jezera Wolgangsee dobrá nálada?
Myslím, že nálada v českém táboře byla hodně dobrá. Já po závodě musel na doping (ve vesničce vzdálené 3km), takže jsme se pak potkali večer na vyhlášení, které Rakušané pojali ve velkém stylu.

Oslavili jste nějak tento hromadný český úspěch?
Já měl po dopingovém testu v žaludku asi 3 litry vody, tak mi nebylo úplně do skoku. Byl jsem rád, že jsem se večer najedl a dal jedno pivo. V neděli pak už nějaká ta láhev vína padla. Anet byla třetí v U23 a Ivoš Grabmüller byl taky třetí ve své věkové kategorii, tak jsme to trochu zapili.

V průběhu sezony jste se potýkal s únavovou zlomeninou v noze. Už je vše v pořádku, nebo máte ještě nějaké problémy?
Musím to zaklepat, noha je v naprostém pořádku.

Jaké jsou vaše další plány pro letošní sezonu? Nebo už jste ji uzavřel?
Měl jsem nastavené rozhodnutí podle výsledku závodu. Vítězství a nějaké to nachlazení s kašlíkem rozhodly, že to letos nebudu natahovat. Všem tak přeji pořádný odpočinek po sezoně!

Hodnocení:
Přečteno 840x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu