Havajská Xterra startuje. Už po desáté

21.10.2005 -
Výstřel z Kahunova děla na pláži ve Wailea na havajském ostrově Maui odpálí v neděli ráno desáté vydání mistrovství světa Xterra v terénním triatlonu. Více než 500 účastníků, vzešlých z téměř stovky kvalifikačních závodů po celém světě včetně Česka, vyrazí pod heslem Live more na drsnou prověrku schopností na úpatí sopky Haleakaly.

Výstřel z Kahunova děla na pláži ve Wailea na havajském ostrově Maui odpálí v neděli ráno desáté vydání mistrovství světa Xterra v terénním triatlonu.

Více než 500 účastníků, vzešlých z téměř stovky kvalifikačních závodů po celém světě včetně Česka, vyrazí pod heslem Live more na drsnou prověrku schopností na úpatí sopky Haleakaly. Všechny čeká 1,5 km plavání v Pacifiku, 30 km na horském kole v rozžhavených lávových polích a 10 km běhu terénní buší, golfovými hřišti i písečnými dunami.

„Pořadatelé přesunuli centrum závodu blíž legendární pláži Makeně, aby měli diváci lepší přehled o průběhu závodu,“ vzkazuje Michal Piloušek, otec české Xterry.

Z dvou desítek Čechů ponesou největší naděje domácí šampion Jan Kubíček mezi profesionály a pak také 19letá Jana Chocholová, obhájkyně titulu v nejmladší věkové kategorii. „Kubíček by mohl být do patnáctky, těsně za ním i Žilák, pokud dobře zaplave,“ předpovídá Piloušek. Na medaili v kategorii 25-29 chce zaútočit i jeho svěřenkyně Kamila Bulířová.
Favoritů je hodně a záleží nejen na formě, ale i na štěstí, zda se dokáží vyhnout defektu. Trny kiawe tvoří obávaný vykřičník.

Tituly obhajují Španěl Enekö Llanos, účastník aténské olympiády, a Američanka Jamie Whitmoreová, pravidelná účastnice českých závodů. Nejvyšší ambice mají i králové letošní evropské série Olivier Marceau a Renate Bucherová, oba se švýcarským pasem. A ztracené pozice touží dobýt zpět proslulý „Caveman“ Conrad Stoltz z Jižní Afriky, který v den závodu oslaví 32. narozeniny.

Havajské aerolinie podporují také trofej v double-závodě, ďábelském součtu Ironmana z minulého týdne a Xterry. Nejlepší výchozí pozice mají Kanaďan Peter Reid a Australanka Kate Majorová, neuvěřitelnou torturu podstoupí i dva Češi, Petr Kučera a Jan Havlíček.
Průběh závodu, který natáčí americká společnost CBS, můžete sledovat na www.xterraplanet.com v neděli od 21 hodin.

Majitelé seriálu jednali už také o evropské túře na přiští sezonu: Bude mít sedm závodů včetně tradiční Hluboké nad Vltavou.

Hodnocení:
Přečteno 91x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka