Drsná Xterra vyvrcholí na Havaji

22.10.2004 -
Wailea - Triatlonová sezona vrcholí pod havajským sluncem. Světový šampionát Xterra v terénním triatlonu startuje podeváté v neděli, týden po Ironmanovi, na sousedním ostrově Maui.Ve vražedném žáru na úpatí sopky Haleakaly se setká na pět stovek nejlepších závodníků ze seriálu 46 kvalifikačních podniků po celém světě. České mistrovství Evropy na Hluboké zde bylo americkými majitely značky vyhodnoceno jako jeden z nejlepších závodů sezony.
Wailea - Triatlonová sezona vrcholí pod havajským sluncem. Světový šampionát Xterra v terénním triatlonu startuje podeváté v neděli, týden po Ironmanovi, na sousedním ostrově Maui.

Ve vražedném žáru na úpatí sopky Haleakaly se setká na pět stovek nejlepších závodníků ze seriálu 46 kvalifikačních podniků po celém světě. České mistrovství Evropy na Hluboké zde bylo americkými majitely značky vyhodnoceno jako jeden z nejlepších závodů sezony.

Své síly o prémie ve výši 110 000 dolarů tu změří řada hvězd triatlonového nebe. Olympijské tratě v Aténách mají v nohou Francouz se švýcarským pasem Olivier Marceau, Jihoafričan Conrad Stoltz a obhájce titulu Španěl Enekö Llanos. Ukáží se i americké legendy Mike Pigg, Jimmy Riccitello a Michael Tobin.
Na double - výhru v součtu Ironmana a Xterry tradičně myslí trojnásobný král z Kony, Kanaďan Peter Reid.

Mezi hrdiny závodu se řadí i Willie Stewart, který absolvuje celou trať, ačkoliv má amputovanou ruku.

Pozicím hvězd se touží přiblížit i Jan Řehula, bronzový z olympiády v Sydney 2000. Letos skončil člen Author TT teamu třetí v evropské sérii Xterra. "Je to moje premiéra, nechci slibovat vysoké cíle. Ale skoro měsíc jsem trénoval v horách Sierra Nevada ve výškách 2200 a 1500 metrů," vzkázal z Maui, kde v moři několikrát bojoval s modrými medúzami a proto poslední týden trénoval raději v bazénu. Dosud nejlepším Čechem na havajské Xteře byl Michal Piloušek, 14. v roce 2000.
Česká ekipa čítá rekordních dvacet jmen, to je čtvrtá nejpočetnější po domácích, Němcích a Japoncích.

Ke třetímu startu se chystá i vítěz domácí série E.On Czech Xterra tour František Žilák z hradeckého CykloMaxu/Rock Machine teamu. Před dvěma týdny tu vyhrál o čtyři minuty prestižní zahřívací Xterra duatlon. "Vyměnil jsem duše a používám bezdušové pneumatiky. Doufám, že se vyhnu defektu. Letos tu je na trati nejvíc obávaných pěticentimetrových trnů z kiowe." Žilák bydlí u bývalého slovenského sjezdaře Rusnáka, který Čechům tady hodně pomáhá.

Medailové naděje si dělá veterán Ivo Grabmu¨ller, který se na jaře chystá na trek do Himálaje. Zajímavými jmény ve výpravě jsou atletický reprezentant Tomáš Krutský a kvadriatlonista Jan Kolanda - ten už při jednom nebezpečném skoku v tréninku zlomil rám svého cannondala. Naštěstí ho zvládl opravit.

Poprvé se ukáží také české ženy - nejlepší může být liberecká skialpiniska Kamila Bulířová, na životní zážitek se těší sedmnáctiletá Jana Chocholová z Hluboké. Na titul myslí především Američanka Jamie Whitmoreová, tradiční účastnice českých Xterr.  Loni ji ho sebrala překvapivě krajanka Melanie McQuaidová. Ukáže se i Virginia Berasategui ze Španělska, mistryně světa v dlouhém triatlonu.
Pořadatelé letos mírně upravili trať. Po 1,5 km plavání v moři v luxusní milionářské čtvrti ve Wailea zamíří závodníci hned do lávových polí. "To by mi mohlo vyhovovat. Ale také běh je těžší, víc kopců," porovnává Žilák. Na horském kole se jede 30 km, běh měří 11 km.
Průběh závodu můžete sledovat online na adrese: www.xterra.cz , nebo www.xterraplanet.com .

Hodnocení:
Přečteno 128x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu