Brazílie dostane Xterru na olympiádu, věří její šéf

17.08.2012 -
V počtu diváků na jednotlivou sportovní událost triatlon v Londýně společně kraloval s maratony. Může se těšit na další rozmach pod olympijskými kruhy? „Věřím, že nám Brazílie pomůže na olympiádu,“ říká Dave Nicholas, sportovní ředitel světové série a mistrovství světa Xterry.

V počtu diváků na jednotlivou sportovní událost triatlon v Londýně společně kraloval s maratony. Může se těšit na další rozmach pod olympijskými kruhy? „Věřím, že nám Brazílie pomůže na olympiádu,“ říká Dave Nicholas, sportovní ředitel světové série a mistrovství světa Xterry.

Jak by si to představoval? „V Brazílii máme vynikající pořadatele s celou bohatě obsazenou osmidílnou sérií. Tratě leží na dosah Riu (Costa Verde a Teresópolis na území státu Rio de Janeiro). A terénní triatlon je mnohem atraktivnější než olympijský. Mohli by se prosadit jako ukázkový sport,“ přeje si Nicholas. Ale je to ve složitých ekonomicko-funkcionářských strukturách olympismu reálné?

„Ta situace je velmi složitá. Očekává se mocný lobbing ze všech stran, funkcionáři MOV dokonce v Londýně varovali před nepřípustnými praktikami a to nemyslím jen korupci,“ říká Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru po návratu z olympijského Londýna.

Nový sport se do olympijského programu prosadí nejdříve na rok 2020 a nejsilnější snahy vyvíjí baseball. Do Ria 2016 byl už dříve schválen návrat golfu a premiéra ragby v menší sedmičkové podobě.

Triatlon zůstává v programu, nemusí řešit počty zemí apod., případnou změnu disciplín by musela navrhnout Mezinárodní triatlonová federace ITU a schválit ji MOV. Tak to učinil například jachting, který namísto windsurfingu zařazuje kitesurfing. Rio počítá se 28 sporty a 42 disciplínami.

Pokud by se ITU rozhodla prosadit terénní triatlon, musela by řešit otázku počtu účastníků. V současnosti měl olympijský závod 110 (55 mužů + 55 žen) triatlonistů. Takhle by musel buď zredukovat počty na olympijských tratích na úkor terénních. Anebo se dohodnout s jinou sportovní federací na uvolnění míst – což je nereálné.

„Letní olympiáda pořád nechce přesáhnout celkový počet 10 500 sportovců,“ potvrzuje Jirásek. „Stále se potvrzují tendence přidávat jasně měřitelné sporty na úkor těch, kde hraje roli umělecký dojem. Hodně odpůrců má taky třeba atletická chůze, ta už je hodně vzdálená původním pravidlům,“ dodává František Dvořák, dlouholetý šéf sportovní části ČOV.

Před časem se mluvilo i o ambicích zimního triatlonu na zimní hry. Zůstaly zatím nenaplněny. Xterra na olympiádě, to zní skvěle, třeba by Jára Kulhavý nebo Lance Armstrong našli další motivaci. Ale spíš si ještě počkáme…

Hodnocení:
Přečteno 367x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka