Dusmenská Xterra party na Krakonošově zahrádce

24.07.2012 -
Ne Krakonošem, který u mostu s kůží lišky za krkem hudroval na děti, ale Dusmenem strašili pořadatelé špindlerovské Xterry závodníky. Právem… „Příští rok budu mírnější a druhý běžecký stoupák roztáhnu víc do traverzů,“ slíbil šéf závodu Petr Polívka. Pátý závod Czech Xterra tour vyhráli Pavel Jindra a – jak jinak – Helena Erbenová.

„Bylo to skoro zadarmo,“ vtipkoval v cíli po druhém letošním triumfu Pavel Jindra. Jeho největší soupeři totiž postupně poodpadali. Karel Zadák před pár týdny ukončil tri-kariéru. Honza Kubíček odpočíval po drsné Evropě v Nizozemsku. A David Janda, který přijel, už ve druhém sjezdu prorazil nespravitelně přední bezdušový plášť…


Takže Pavel Jindra proháněl svoje colnago už přec jen opatrněji a běžet mohl s rezervou až do cíle, všechna čtyři kola, se všemi osmi výstupy na vrchol stoupání.

„Bylo to hrozný, mám toho už opravdu dost,“ říkala naopak Helena Erbenová. Přestože skončila čtvrtá i mezi muži, hodně si to „práskla“. Nedivte se. Tři týdny – tři vítězství. Vše na ohromně náročných tratích K tomu cestování Francie, Nizozemsko, Špindl…

Táta Jaroslav Balatka, veteránský mistr světa, zůstal raději jako doprovod. A hlasitě fandila celá rodinka, včetně maminky Heleny, olympijské medailistky v běhu na lyžích ze Sappora 1972, nebo neteře Anety Bauerové, správně, dcerky Lukáše Bauera, lyžařského medailisty z Turína i Vancouveru… Ta nemohla chybět na startu i v cíli náročného dětského závodu.

A teď, kdo neví, vraťme se k Dusmenovi. To je seriál krutých podzimních běžeckých závodů, pořádaných pražskými vodáky. Vrcholem je Memoriál Divokýho, výběh z Černého dolu na Luční boudu po celonoční pitce na počest tragicky zahynuvšího kamaráda. A právě Petr Polívka, teď šéf špindlerovského závodu, si v těchto bězích vždycky lebedil.


Všesportovní rodinka Polívkovic okusila Xterru už v českých začátcích nejen závodnicky, ale i pořadatelsky. Mamka Kája byla až do loňska nejlepší Češkou na Havaji, taťka Petr až do „vypuštění“ šéfoval pohárovému podniku v Praze na Hostivaři. Poté, co část aktivit přesunuli do Špindlerova Mlýna, pomáhali zde se světovou kvalifikací otci zakladateli Michalu Pilouškovi. A když on letos zamířil k rodné hroudě do Prachatic, závod ve vstřícném Ski areálu podrželi.

Jelo se tu potřetí. Poprvé bez světového razítka. Ale taky poprvé nepršelo a poprvé se jelo na okruzích, kdy diváci v areálu mohli perfektně sledovat vývoj závodu. Trať bike vedla po sjezdu modré sjezdovky v XC pasážích po dojezdech všech sjezdovek ve Svatém Petru. Taky se tady běželo s už zmíněným „výškrabem“ na freestylový hang.

Při pohledu dolů mě napadlo, zda je horší metat z něho kozelce dolů jako před časem Aleš Valenta na lyžích nebo Martin Černík s prknem, anebo ho tolikrát vybíhat. Většina borců se dřela po čtyřech. A čas vítěze přes dvě hodiny při délkách 0,7 – 22 – 6,5 mluví za vše, ne? Uznání zaslouží všech 31 statečných v cíli.

Závod má tady ideální podmínky, nádhernou přírodní kulisu, zázemí areálu a podporu jeho vedení v čele s ředitelem Beranem. Jen to chce dát včas vědět všem potenciálním uchazečům a vymyslet lepší termín proti kalendářové magakolizi tohoto víkendu. „Začátkem července taky bývá voda v přehradě teplejší,“ uvažuje Petr Polívka.

Takže se těšte za rok. A Dusmena se už nebojte. A za dva týdny vyražte na havajskou kvalifikaci do Prachatic.

 

Výsledky Xterra Špindl 2012: Muži: 1. Jindra (Labe tri klub) 2:01:07, 2. Holub (Velosport Valenta) -4:20:07, 3. Truhlář (Tri sport) -7:26:03. Ženy: 1. Erbenová 2:10:12, 2. I. Loubková (9. absolutně, Cyklorenova) -11:30, 3. Cibulková (Slavoj Český Brod) -22:55.

 


Hodnocení:
Přečteno 588x

Komentáře

sjezdovky... Reagovat
Políve díky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.7.20Nechtěl jsem na trati trávit víc času, než bylo potřeba, říká Tomáš Řenč
30.6.20Dobříšský Tvrďák se stal letos kořistí Standy Holička a Mirky Paulů
29.6.20Favorité nezaváhali. První závod terénního poháru ovládli Kočař a Karásková
26.6.20Zintenzivnění tréninku za to stálo, říká Julie Balcarová
22.6.20Zikmund a Řenč vládli víkendu v Račicích.
19.6.20Doma mám perfektní podmínky pro přípravu, říká Vendula Frintová
17.6.20Kde si zazávodit v následujících víkendech?
9.6.20Můj výkon na kole a tempo běhu mě příjemně překvapily, říká Lukáš Kočař
3.6.20Triathlon fest Račice: 3 dny plné triatlonu a zábavy
28.5.20Nový kalendář závodů pro sezonu 2020