David Janda - nová tvář terénního triatlonu

8.09.2011 -
David Janda v letošním roce o sobě dával vědět kvalitními výsledky hlavně v závodech X-Terra. Kdo je tato nová tvář se dozvíte v rozhovoru
Davide, představil by ses čtenářům a řekl nám něco o sobě?

Jmenuji se David Janda a letošním rokem jsem dovršil 24 let. Vytrvalostním sportům jsem se začal věnovat, až na vysoké škole. Předtím jsem hrál 7 let florbal, který mě přestával bavit. Na střední škole jsem se hledal. Občas jsem vyrazil na vysoké kopce do Alp.  Před maturitou, která mě vrátila na zem, jsem nevěřil, že bych se ke sportu vrátil. Novým impulzem bylo přijetí na  vysokou školu, kde jsem studoval dvou oborově.  Tělesnou výchovu a Technickou a informační výchovu. Tak jsem se dostal k odlišným sportům, které mě oslovily natolik, že v nich pokračuji a nacházím v nich spojitost. Podlehl jsem  sportu natolik, že jsem bohužel kvůli druhému oboru vysokou školu přerušil. Nyní jsem v každodenním, pracovním procesu, který mě  časově moc neomezuje ve svém  tréninku, jen si ho musím přizpůsobit směnám.
 
Letos si doslova prorazil v X-terráckém světě, jaká byla tvá cesta právě k xteře?

K xteřě jsem se prokousal přes bajky a čtyřleté trápení  v plavání, které mě začalo na škole bavit pro viditelné pokroky od neplavce . Před šesti roky jsem začal objíždět MTBzávody, Adventure a orientační závody. Postupně jsem se začal směřovat pouze k bajkům. Předloni jsem se zúčastnil na menších závodech prvních triatlonů, úspěchy jsem měl a začal jsem zvažovat. Ještě v loňském roce jsem váhal mezi cyklistikou a triatlonem. Ale po dvouletém tréninku směřovaném ke třem disciplínám bylo jasno .Na mé první  xteře v Ostrově mě hned oslovil Tomáš Slavata z Author Xterra teamu, který mě nejvíce motivoval na letošní sezónu. Letos už jen xtera,ale na jaře a  nyní na podzim si musím pro radost objet závody na bajku.
 
Kvalitních umístěních v letošním roce máš nespočet, jakého výsledku si nejvíce ceníš?

Bez plánování a vedeného tréninku, který mi chybí, se mi podařilo vygradovat formu na dva velké závody, ve kterých jsem zajel dobrý výsledek, SP ve Špindlu- 1. místo a MEv Zittau- 2. místo oboje v kategorii, už v zimně jsem si udělal radost na MČR v zimním triatlonu druhým místem a stejné umístění mám v ČP. Rád závodím a cením si  každého výsledku, letos mám radost z celé sezony.
 
Ve Špindlerově Mlýně si byl druhý Čech a získal si slot na Havaj, zúčastníš se této náročné, ale prestižní akce?

Z výsledku ve Špindlerově Mlýně jsem byl překvapen. Chtěl jsem zajet kolem 15. místa a nakonec chybělo 15s na TOPTEN.  O slotu na Havaj jsem letos vůbec  nepřemýšlel, přišlo to samo a nečekaně.Na Havaj bych rád jel, ale už je asi pro letošek pozdě, hlavně nejsem ještě připraven a nemám prostředky. V příštím roce, jestli má výkonnost ještě trochu povyleze, rád bych jel bojovat o přední příčky ve věkové kategorii 25-29 let.
 
Bez pochybu tvá nejsilnější disciplína je MTB, prozradíš nám něco z tvého tréninkového deníku ?

Mám radost ze svých výkonů na kole a občas v běhu. Díky předešlým rokům strávených v sedle omezuji kolo na úkor plavání a běhu. Bajk je pro mě stále číslo jedna a v tréninku mu dávám přednost.Můj trénink nemá hlavu ani patu. Stále se mi mění pracovní režim a od toho i tréninková skladba.Ve vodě jsem 3-5x týdně na 30min, necíleného plavání mezi stěnami. Na jaře jezdím převážně na silnici a během závodů piluji techniku v terénu, 2-3xtýdně na  1,5-3 hodiny. V běhu se snažím občas běhat tempo, 2x týdně na 0,5-1,5 hodinu. To mi dá v průměru 700km měsíčně na kole a 75km běhu to je celkem 65 hodin za měsíc. Pro mě je nejlepší trénink závod, kterých letos už mám 30.
 
Kde Tě ještě v letošní sezóně můžeme potkat?

Chystám se tento víkend na poslední triatlon na Mácháč. Příští víkend bych rád přijel na MČR v dlouhém duatlonu, kde bych chtěl uspět v kategorii, a na konci záři do Mělníka na duatlon. Na začátku října zajet pár MTB závodů. A pomaličku se připravovat na zimní triatlony.
 
Jaké máš plány na příští rok?

Určitě chci mít zase o trochu lepší výkonnost.To chci konečně docílit kvalitní zimní přípravou a pořádným tréninkem. Trénink mi chybí hlavně v plávání, v kterém nejvíc ztrácím.  Začít běhat intervaly a kvalitní úseky v tempu. Celkově změnit trénink s objemu na intenzitu. Co se týče závodů, tak samozřejmě se umísťovat na stupních vítězů v XTERRA CZECH TOUR v čele se SP ve Špindlerově Mlýně a MČR. Rád bych vyjel na zahraniční xtery. Když kalendář závodů, kterých je nepočítaně, dovolí zajet i hladké triatlony a dublony. Na závěr sezony  odcestovat na Havaj a vybojovat podium v kategorii.
Hodnocení:

Galerie

Přečteno 1180x

Komentáře

škola voda běh Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu