Digitální kšilt Osynce Data4vision

9.04.2016 -
Konečně jsem se dočkal a do ČR dorazila aktualizovaná kolekce produktů německé firmy O-synce a v ní tolik očekávaný elektronický kšilt. O tom, že nejde o žádnou blbost a módní výstřelek, svědčí i fakt, že byl navržen do finále soutěže novinek na „Ispu“, největším sportovním veletrhu současnosti.

Nebyla to jediná novinka, která přišla a určitě se dostanu i k testování nové navigace, kterou jsem si právě dal na kolo, ale kšilt byl něčím, na co jsem byl opravdu zvědavý. Už proto, že němečtí výrobci věnovali nezvykle velký prostor propagaci tohoto produktu a vyrobili nezvykle velký počet propagačních stojanů, transparentů, letáků a dalších předmětů. Protože ale nejsem naivní a vím, že s podporou marketingu se dá prodat vše a často právě ta zcela nefunkční „hračičky“ takovouto podporu nejvíce potřebují, čekal jsem až na vlastní vyzkoušení v reálných podmínkách.


První rozbalení krabice s kšiltem mně ale dost uklidnilo a utvrdilo v představě, že rozhodně nepůjde o žádnou srandičku z teleshopingu. Žádný papírový obal, ale krásný polstrovaný „futrál“, tak jako jsem zvyklý například u brýlí oakley, nebo jiných výrobců značkového zboží. Ani se nezdržuju s návodem, kšilt jde na hlavu a už mačkám tlačítka. Dobíjení je přes micro USB, ale kupodivu je baterie nabitá a kšilt hned funguje. Chvíli pátrám, k čemu jaké tlačítko slouží, ale netrvá to dlouho a mám jasno.

Pouštím se do nastavování a v první fázi jsem trošku zmatený. Viditelnost digitálních údajů není taková, jak jsem si od tohoto zázraku představoval. Nasazuji ještě pás na snímání TF a „vajíčko“ na měření rychlosti (tady další překvapení) a dávám pokyn spárovat.(pozor, pás ani „vajíčko“ samozřejmě nejsou součástí kšiltu a musí se přiobjednat zvlášť). Vše jde naprosto bez problémů, jen si pořád nejsem jist, jak na display uvidím, až třeba poběžím někde v nerovném terénu. Jako zázrakem mně zachraňuje telefon. Kšilt nechávám na hlavě a vyřizuji aktuální problém, pronájem hypoxického stanu v rámci aklimatizace. Důležité ovšem je, že jsem se na kšilt přestal soustředit a odsunul do „pozadí“.


Jako by se stal zázrak. Když jsem přestal neustále zaostřovat pohled na display, stala se jeho viditelnost naprosto zřetelná a perfektní. Nesmí se prostě „zaostřovat“ pohled a chvíli to trvá, než si na novinku zvyknete. Poté už zkouším všechny možné podmínky a situace jako světlo, tmu, sluníčko, rychlé změny podmínek, prostě vše možné a světe div se, čas a TF mi běží před očima, bez toho, aniž bych se musel dívat na hodinky na ruce a číslice jsou, na rozdíl od letmého pohledu na hodinky, jasné a zřetelné.

Odpoledne už provádím „ostrý“ test na veslovacím trenažeru a běhátku a počáteční rozpačitý pohled na display vystřídalo téměř nadšení. Okolí na mně sice kouká s podivem a málokdo chápe, proč mám v posilovně kšilt na hlavě, ale já vím své a užívám si to.

Doma poté ještě zkouším propojení s PC a přenos naměřených údajů do tréninkového programu, ale tady jsem si předem jist, že vše půjde jako po drátku, stejně tak jako u ostatních výrobků této firmy s ANT+. Jak sporttestery, tak cyklocomputery, nebo navigace nemají s přenosem nejmenší problém a vyhodnocení dat je na opravdu vysoké úrovni a uspokojí i „fajnšmekrů, natož běžné uživatele, kteří nevyužijí ani třetinu nabízených funkcí.

Ještě se vrátím ke snímači rychlosti běhu. Ty se všeobecně zmenšují a z mamutích rozměrů prvních typů od polaru, se postupně dostaly na velikostí i vahou snesitelné snesitelná zařízení, upevňující se na tkaničky jedné z bot. Ovšem ten, který je vyroben speciálně pro kšilt, i když funguje i s hodinkami, je asi třetinový a lehčí než tkanička u boty. Nicméně kšilt bude spolupracovat i se všemi ostatními snímači s technologií ANT+ a stejně tak i se všemi pásy na měření TF se stejnou technologií. To snad jen informace pro ty, kteří by již zařízení s touto technologií přenosu vlastnili, a chtěli si pořídit jen samostatný kšilt. Je to možné.

Všechny funkce kšiltu ve spojení s tréninkovým a záznamovým programem určitě nebudu vypisovat, neboť software o-synce toho umí opravdu hodně. Níže tedy alespoň ty podstatné a pro mnohé asi nejdůležitější:

 

Základní funkce

hodiny

 

Tréninkové funkce

stopky

mezičas

Auto lap - automatický mezičas podle času

Auto lap - automatický mezičas podle vzdálenosti

 

Funkce sporttesteru

aktuální tepová frekvence

průměrná tepová frekvence

maximální tepová frekvence

nastavitelné zóny

čas strávený pod/v/nad nastavenou zónou

optická signalizace

spotřeba kalorií

 

Běžecké funkce (volitelné příslušenství)

rychlost / tempo  (min/km)

max.rychlost / tempo (min/km)

průměrná rychlost / tempo (min/km)

počet kroků / frekvence kroků

průměrná frekvence kroků

maximální frekvence kroků

uběhnutá vzdálenost

 

Přenos signálu

digitální, 2,4Ghz ANT+ radio transmission

 

Kšilt je vodotěsný a dá se tak používat i v dešti a navíc má, což mně potěšilo, výměnnou textilní část se suchým zipem, čímž je prakticky nesmrtelný. Umělé hmotě se nic nestane a textilní část vyměníte v případě opotřebení po čase za novou. Navíc je použitelný asi pro všechny velikosti našich „mozkoven“, neboť ať se dodává v základním balení ve střední, tedy nejuniverzálnější velikosti, v případě výměnných textilních částí je k dodání ve třech různých velikostech.

Dnes jsem zkoušel i „blbost“ jakou je použití kšiltu na kole a také to funguje, pokud ovšem nedojde k poryvu větru a kšilt vám to příliš neposune. V případě spinningu nebo trenažeru, na kterém nemáte computer s tepovou frekvencí, bude ale zcela jistě dobře použitelný. A myslím, že dalších sportů, kde by našel své uplatnění, se najde bezpočet.

Co říci závěrem? Konec dívání se na hodinky při běhu, veslování a mnohých dalších sportech se blížíJ Je tady převratná novinka, která vás nenutí odvádět pozornost od toho, co provádíte a navíc vás, stejně jako mně při jeho testování, do jisté míry i motivuje. Vyzkoušejte a uvidíte sami.

Martin Matula

Hodnocení:
Přečteno 891x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár