Špunty do uší – minirecenze

23.01.2010 -
Když mě týden před plaveckým kempem zase přepadl zánět v uchu, tak jsem se rozhodl, že tomu budu napříště předcházet a začnu používat při plavání špunty do uší a po každém plavání si pečlivě vytřu uši uchošťourem. Hned z kraje mi bylo jasné, že nemá cenu objednávat jen jeden model

, protože tvar uší je silně individuální záležitost a do každého ucha se hodí trošku jiný design špuntů. Tak jsem na internetu objednal hned tři modely a čekal jsem, až dorazí. Bohužel zásilka nestihla dorazit před kempem, tak jsem na kempu musel používat klasické špunty do uší z lékárny. Špunty už pár tréninků používám a tak se pokusím o takovou menší minirecenzi, abyste příště nemuseli tápat tak jako já a měli jste alespoň trochu přehled, co se nabízí.


Klasické ušní ucpávky


Jako první se zmíním o klasických ušních ucpávkách. Prodávají se v každé lékárně za pár kaček a základní službu odvedou dobře. Před zavedením do ucha se pomačkají, čímž se pěnová hmota zmáčkne a po napěchování do ucha se zase pěna roztáhne a vyplní tak prostor zevního zvukovodu, takže se tam nedostane voda. Odplaval jsem s nimi pět tréninků a řekl bych, že celkem v pohodě. Narazil jsem ovšem na několik nepříjemností. Tou největší je, že se pěna, ze které jsou špunty vyrobeny, ve vodě nasákne a špunty je potřeba po tréninku pokaždé pečlivě sušit. Řešením je mít několik špuntů a ty střídat. Další problémek je, že po několika iteracích ztrácí pěna svojí pružnost a špunty se musí vyhodit. Ale při jejich pořizovací ceně je to naprosto v klidu. Poslední nepříjemnost je ta, že jakmile si špunty do uší narvete, tak špunty začnou logicky plnit i jejich druhou funkci a tou je tlumení nadměrné hlučnosti, takže pak nic neslyšíte. Je pak trochu humorné, když na vás trenér mluví a vy nevíte, co říká a co po vás chce, dokud na vás nezačne řvát. A co teprve, když si ještě přes uši natáhnete plaveckou čapku, tak to se pak můžete rovnou naučit odezírat. Nicméně jako provizorní řešení, nebo řešení na pár použití je to vhodná cenově nenáročná volba.


Arena Dome Silicone earplugCo se týče ceny, tak nejlevnější model z těch co jsem si objednal. Cena se pohybuje kolem 150.- . Špunty mají tvar takové houbičky, kdy se do ucha strká klobouček a za nožičku se to potom z ucha vytahuje. Bohužel musím konstatovat, že ten kdo tyhle špunty navrhoval, tak asi byl taky pod vlivem nějakých houbiček, protože to do ucha jde strčit jen hodně ztuha a není to pak moc příjemné. Většinou jsem se odhodlal je zastrčit jen tak do půlky toho kloboučku, protože dál to pak už nešlo. Při plavání mají pak špunty tendenci vypadávat, takže je musíte lovit a když si toho včas nevšimnete, tak se vám ten trénink trochu prodraží. Plaveckou čepičku si pak už přes uši nenatáhnete, protože špunty koukají z ucha ven a tlak čepičky na ně způsobuje nepříjemné pocity až bolest. Výrobce udával, že po nasazení zůstane obstojná slyšitelnost. To bohužel nemůžu potvrdit, protože jsem slyšel stejný prd jako se všemi špunty. Celkově bych je tedy spíš nedoporučoval pro jejich strašnou ergonomii.

Speedo BioFUSE Aquatic earplug


Špunty s rozhodně nejzajímavějším designem. Cena se pohybuje kolem 170.- . Do ucha se postupně zasouvají postupně se zvětšující silikonové lamely, takže podle toho, jak má kdo velké ucho se mu tam buď vejdou všechny, nebo jen některé. Pro vyndavání z ucha slouží taková šedá packa, která je v zákrytu s ušním lalokem, takže nic nebrání přetažení plavecké čepičky přes celé ucho. V uchu drží špunty dobře a nemají pražádnou tendenci k vypadávání. Po nasazení je slyšet opět prd, takže trenér si trochu procvičí hlasivky. Jako špunty pro pravidelné používání je mohu doporučit a líbí se mi obzvláště jejich design.

sport3.cz 180,- Kč

Speedo Ergo earplug


Špunty z druhé strany cenového rozpětí se prodávají zhruba za 200.- . Do ucha ze strká takový malý klobouček a vstup do ucha je poté ještě překryt silikonovou membránou, která je tlakem vody na ucho ještě elegantně přitlačena. Špunty se poté vytahují za nožičku, která mi ale vykukuje z ucha ven, takže to brání pohodlnému přetažení plavecké čepičky přes celé ucho. Nicméně špunty drží v uchu velmi dobře a nevypadávají. Skoro se dá říct, že za hodně peněz dostanete i hodně muziky. Po zastrčení do ucha je tradičně prd slyšet, takže v tomto ohledu se všechny špunty chovají spolehlivě stejně. Kvalitativně a pohodlností bych je položil na roveň předchozímu modelu od Speeda, takže je rovněž můžu doporučit.

sport3.cz 180,- Kč


Snad vám tahle recenzička v něčem pomůže. Každopádně je potřeba mít na mysli, že každé ucho je jiné a do každého bude pasovat něco jiného. Pokud bych vám ale mohl doporučit nějaký model, tak Speedo BioFUSE Aquatic earplug nebo Speedo Ergo earplug by mohla být ta pravá volba.

Takže teď už jen doufat, že zánět do ucha se hned tak nedostaví a dá pokoj.

Autor minirezenze Blog 9th moon:  http://9thmoon.blogspot.com/

Hodnocení:
Přečteno 2895x

Komentáře

x Reagovat
super díky moc!! Reagovat
Díky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah