Tragický IRONMAN Hamburg

5.06.2023 -
Hamburg hostil Ironman mistrovství Evropy. Na startovní čáře se sešla špičková konkurence, včetně takových jmen jako Jan Frodeno a závod sliboval napínavou bitvu. Bohužel, veškerou radost z těchto skvělých výkonů zastiňuje tragická nehoda, která se stala v rámci cyklistické části.

IRONMAN Hamburg byl ohromujícím závodem s trpkou příchutí. V minulém roce zde Laura Phillip dokončila v druhém nejrychlejším čase v historii triatlonu (8:18), a i letošní ročník byl co do časů rekordní. Představte si, že 24 prvních mužů v cíli dosáhlo času pod 8 hodin! Dva závodníci dokonce zajeli cyklistickou část (178,5 km) za méně než 4 hodiny! Vítěz dokončil závod v čase hluboko pod 7:30 a současně zaběhl druhý nejrychlejší maraton v historii IRONMANu. Tyto fantastické výkony však bohužel přehlušila tragická událost.

Ačkoli Alistair Brownlee se několik dní před závodem odhlásil, jména světové extratřídy jako Jan Frodeno se stále nacházela ve startovní listině. Závod se konal bez účasti profesionálních závodnic. Plavecká část se odehrála přímo v Hamburku na městské vodní ploše. Jan Frodeno vynořil z vody jako první, následovaný silnou skupinou. Cyklistická část byla ovládnuta Dánem Hogenhaugem, který ji zdolal za neuvěřitelných 3:57, tedy průměrnou rychlostí přes 45 km/h! Bohužel cyklistická část skončila tragicky pro doprovodný motocykl, který narazil do protijedoucích závodníků. I přes okamžitou resuscitaci nebylo možné zachránit život. Dva závodníci byli vážně zraněni a byli převezeni na jednotku intenzivní péče. Bohužel, podle informací, jeden z nich svým zraněním podlehl. Tato tragická událost vyvolala řadu otázek. Proč byla čelní skupina závodníků doprovázena velkým počtem motocyklů? Měl být závod okamžitě přerušen? Byla trať dostatečně zabezpečena? Některé z těchto otázek by měly být zodpovězeny během několika dní. Nicméně, životy ztracené v této tragédii již není možné vrátit. Tato událost také ovlivnila průběh závodů věkových kategorií, když organizátoři museli zajistit místo nehody a určit místo pro přistání vrtulníku. Někteří závodníci byli nuceni se vrátit a ztratili tak přibližně 30 km z celkové trasy. Je otázkou, zda se výsledky těchto závodníků budou nějak upravovat.

Do druhého depa dorazil jako první Dán Hogenhaug a odstartoval závěrečný maraton rychlým tempem. Brzy však Jan Frodeno dohnal Dána a zdálo se, že o vítězi je rozhodnuto. Nicméně, IRONMAN je nepředvídatelný a v posledním okruhu Frodeno ztratil vedoucí pozici. Denis Chevrot, letící po trati, nemilosrdně předstihl Frodena a dostal se na čelo závodu. Frodeno nakonec ztratil pódiové umístění a dokončil na 4. místě. Bronzovou medaili získal Dán Hogenhaug a stříbro si odnesl Pieter Heemeryck, svěřenec Luboše Bílka. Chevrot dokončil závod s druhým nejlepším časem v historii, 7:26:21. Jeho výkon na závěrečném maratonu byl fenomenální s časem 2:31:39, což je druhý nejrychlejší čas maratonu v dlouhém triatlonu. Minulý rok Patrik Lange běžel o minutu rychleji na IRONMANu Izrael. Do závodu se zapojilo také mnoho českých závodníků.