Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou

16.03.2023 -
Australanka a trojnásobná havajská šampiónka Mirinda Carfrae se loučí se s bohatou triatlonovou kariérou.


V roce 1999, ve věku 18 let, se Carfrae zúčastnila svého prvního triatlonu a rychle se dostala do australských juniorských a U23 národních týmů. Tam získala první stříbrné medaile na mistrovství světa ITU v letech 2002 a 2003 a kvalifikovala se do australského juniorského týmu, což jí umožnilo získat stipendium na Australian Institute of Sport a stát se profesionální sportovkyní. Prví dlouhý triatlon Rinny absolvovala až o deset let později.

Carfrae dosáhla svého prvního profesionálního stupně vítězů na mistrovství světa v roce 2005 na ITU Long Distance Championships v dánské Frederici, kde obsadila druhé místo. Na Havaji mohla startovat již v roce 2007, ale svůj plán odložila až na rok 2009. Toto rozhodnutí se vyplatilo, když ve svém debutu v Kailua-Kona skončila na druhém místě za Chrissie Wellington a vytvořila ženský rekord v běhu (2:56:51). O rok později Carfrae získala titul mistryně světa. Na čele se dlouho držela Švýcarka Steffen, ale Rinny předvedla běh z jiné galaxie (2:53 h) a oprávněně ovládla tento ročník. V roce 2011 se šampionkou opět stala Chrissie Wellington, Carfrae skončila druhá. O rok později zvítězila Cave, a Rinny skončila třetí.


Carfrae však v roce 2013 dokázala, že je stále výborná. Vítězila v novém traťovém rekordu 8:52 a dokázala tak získat svůj třetí titul mistryně světa. Následující rok byl napínavý až do samotného konce. Na triatlonové scéně se objevila Švýcarka Ryf, která si zažívala úspěšný debut. Dlouho vedla, ale Carfrae se nebezpečně přibližovala i když po cyklistické části chytila manko 14 minut. Nikdo nevěřil, že ještě zasáhne do boje o zlato, ale Carfrae umí běhat a svůj um předvedla v plné míře. Vystřihla maratón za 2:50:26, což stále platí jako traťový běžecký rekord a odsunula Ryf na druhé místo pár kilometrů před cílovou branou. Carfrae slavila svůj třetí a poslední titul mistryně světa. V roce 2016 skončila na Havaji druhá za Daniela Ryf, která v té době prakticky neměla konkurenci.

Mirinda Carfrae za svou kariéru nasbírala úctyhodnou sbírku sedmi pódiových umístění na Big islandu, včetně tří titulů mistryně světa. Kromě toho si vytvořila úctyhodný osobní rekord na  Challenge Roth v roce 2014, když dokázala trať zdolat na 8:38.

Mirinda Carfrae je bezesporu jednou z nejúspěšnějších triatletek v celé historii, její kariéra je plná úspěchů a rekordů. Její vítězství na mistrovství světa v roce 2014 patří mezi největší triatlonové výkony v historii vzdory tomu, že se jí nedostává tolik pozornosti jako jiným hvězdám sportu. Carfrae si získala srdce fanoušků svým skromným a přátelským přístupem.


V současné době Mirinda Carfrae žije se svým manželem Timothyem O'Donnell, také profesionálním triatlonistou, a jejich dvěma dětmi. V srpnu 2017 se stali rodiči pro poprvé, když se jim narodila dcera Izzy. V roce 2019 se jim narodil druhý potomek, syn Mak. Mirinda a Timothy se setkali na triatlonové scéně a od té doby jsou nejen partnery v osobním, ale i profesionálním životě. Oba jsou nejen velmi úspěšní triatlonisté, ale také se snaží podporovat druhé v tomto sportu a organizovat benefiční akce.

Hodnocení:
Přečteno 841x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár