Triathlon North Africa 2020

13.01.2020 -
Početná česká výprava opanovala závod v Alžírsku. Petr Vabroušek obhájil loňské vítězství těsně před Davidem Jílkem. V ženské kategorii si pro vítězství na polovičních distancích doběhla Valentýna Solařová před druhou Lindou Janovskou a třetí Bárou Topinkovou.

Triatlhlon North Africa – full distance - ženy

Pouze dvě statečné ženy se odvážily postavit na start celého ironmanu. Alena Vrátná po plavecké části ztrácela na druhou americkou závodnici Janu Riedmann téměř 3 minuty, ale na kole i v běhu byla již Alena značně rychlejší a do cíle doběhla jako první v čase 12:42 s náskokem přes půl hodiny na druhou v pořadí.

Triatlhlon North Africa – half distance – ženy

Do závodu na polovičních tratích ironmana nastoupily pouze dvě české závodnice, jedna slovinská a jedna místní triatlonistka. Závod s přehledem opanovala nejmladší závodnice z celé startovní listiny Valentyna Solařová, která ostatním nedala šanci. Na podium jí doplnily české závodnice v pořadí druhá Linda Janovská a třetí Barbora Topinková.

(zdroj: facebook Petr Vabroušek)

Triatlhlon North Africa – full distance - muži

Na start závodu se postavilo celkem 7 českých mužů a 1 triatlonistka ze Slovenska. Závod byl napínavý až do samotného konce, kde v posledních kilometrech maratonského běhu udolal loňský vítěz Petr Vabroušek druhého v pořadí Davida Jílka. Třetí do cíle doběhl slovenský triatlonista Mario Kovár, který však na první dvojici ztratil téměř půl hodiny. Další pozice ve výsledkové listině již patřili pouze českým závodníkům a to v pořadí 4. Martin Gabla, 5. Martin Dostál, 6. Vladimír Hrabec, 7. Jiří Neoral a 8. Martin Kolář.

Vítěz závodu Petr Vabroušek do cíle doběhl v čase 8:42 a průběh závodu popisuje tako :  „Na úvod nás čekalo plavání v 9 stupňů "teplé" vodě, které bylo kvůli teplotě zkráceno na 1,6km. Plavalo se mi překvapivě dobře a držel jsem čelní pozici. O tu jsem přišel kompletním převlékáním do suchého v prvním depu (vzduch měl asi 6 stupňů), ale vyplatilo se. Do čela jsem se propracoval před Davida Jílka na 120. km a do druhého depa jsem si přivezl asi 2 minutový náskok. Ten jsem si pak kontroloval na obrátkách při maratonu a když už se zdálo, že to mám v kapse, David se nečekaně 5km před cílem objevil kousek za mnou. V krásném sprinterském souboji, kdy jsme posledních 5km v kopcích a bořícím se písku dali v tempu kolem 4:15/km jsem nakonec byl tím šťastnějším já a úspěšně jsem tak obhájil loňské vítězství, byť letos jen o minutu“.

Triatlhlon North Africa – half distance - muži

Nejpočetnější startovní pole měl závod na polovičních tratích ironmana mužské kategorie. Na start závodu nastoupilo celkem 15 závodníků. V tomto závodě startovali dva čeští závodníci , kteří zde jako jedni z mála neobsadili pódiové umístění, ale přesto závod statečně dokončili. Josef Přibil a Martin Krut obsadili 10. a 14. místo.