Dusmenská Xterra party na Krakonošově zahrádce

24.07.2012 -
Ne Krakonošem, který u mostu s kůží lišky za krkem hudroval na děti, ale Dusmenem strašili pořadatelé špindlerovské Xterry závodníky. Právem… „Příští rok budu mírnější a druhý běžecký stoupák roztáhnu víc do traverzů,“ slíbil šéf závodu Petr Polívka. Pátý závod Czech Xterra tour vyhráli Pavel Jindra a – jak jinak – Helena Erbenová.

„Bylo to skoro zadarmo,“ vtipkoval v cíli po druhém letošním triumfu Pavel Jindra. Jeho největší soupeři totiž postupně poodpadali. Karel Zadák před pár týdny ukončil tri-kariéru. Honza Kubíček odpočíval po drsné Evropě v Nizozemsku. A David Janda, který přijel, už ve druhém sjezdu prorazil nespravitelně přední bezdušový plášť…


Takže Pavel Jindra proháněl svoje colnago už přec jen opatrněji a běžet mohl s rezervou až do cíle, všechna čtyři kola, se všemi osmi výstupy na vrchol stoupání.

„Bylo to hrozný, mám toho už opravdu dost,“ říkala naopak Helena Erbenová. Přestože skončila čtvrtá i mezi muži, hodně si to „práskla“. Nedivte se. Tři týdny – tři vítězství. Vše na ohromně náročných tratích K tomu cestování Francie, Nizozemsko, Špindl…

Táta Jaroslav Balatka, veteránský mistr světa, zůstal raději jako doprovod. A hlasitě fandila celá rodinka, včetně maminky Heleny, olympijské medailistky v běhu na lyžích ze Sappora 1972, nebo neteře Anety Bauerové, správně, dcerky Lukáše Bauera, lyžařského medailisty z Turína i Vancouveru… Ta nemohla chybět na startu i v cíli náročného dětského závodu.

A teď, kdo neví, vraťme se k Dusmenovi. To je seriál krutých podzimních běžeckých závodů, pořádaných pražskými vodáky. Vrcholem je Memoriál Divokýho, výběh z Černého dolu na Luční boudu po celonoční pitce na počest tragicky zahynuvšího kamaráda. A právě Petr Polívka, teď šéf špindlerovského závodu, si v těchto bězích vždycky lebedil.


Všesportovní rodinka Polívkovic okusila Xterru už v českých začátcích nejen závodnicky, ale i pořadatelsky. Mamka Kája byla až do loňska nejlepší Češkou na Havaji, taťka Petr až do „vypuštění“ šéfoval pohárovému podniku v Praze na Hostivaři. Poté, co část aktivit přesunuli do Špindlerova Mlýna, pomáhali zde se světovou kvalifikací otci zakladateli Michalu Pilouškovi. A když on letos zamířil k rodné hroudě do Prachatic, závod ve vstřícném Ski areálu podrželi.

Jelo se tu potřetí. Poprvé bez světového razítka. Ale taky poprvé nepršelo a poprvé se jelo na okruzích, kdy diváci v areálu mohli perfektně sledovat vývoj závodu. Trať bike vedla po sjezdu modré sjezdovky v XC pasážích po dojezdech všech sjezdovek ve Svatém Petru. Taky se tady běželo s už zmíněným „výškrabem“ na freestylový hang.

Při pohledu dolů mě napadlo, zda je horší metat z něho kozelce dolů jako před časem Aleš Valenta na lyžích nebo Martin Černík s prknem, anebo ho tolikrát vybíhat. Většina borců se dřela po čtyřech. A čas vítěze přes dvě hodiny při délkách 0,7 – 22 – 6,5 mluví za vše, ne? Uznání zaslouží všech 31 statečných v cíli.

Závod má tady ideální podmínky, nádhernou přírodní kulisu, zázemí areálu a podporu jeho vedení v čele s ředitelem Beranem. Jen to chce dát včas vědět všem potenciálním uchazečům a vymyslet lepší termín proti kalendářové magakolizi tohoto víkendu. „Začátkem července taky bývá voda v přehradě teplejší,“ uvažuje Petr Polívka.

Takže se těšte za rok. A Dusmena se už nebojte. A za dva týdny vyražte na havajskou kvalifikaci do Prachatic.

 

Výsledky Xterra Špindl 2012: Muži: 1. Jindra (Labe tri klub) 2:01:07, 2. Holub (Velosport Valenta) -4:20:07, 3. Truhlář (Tri sport) -7:26:03. Ženy: 1. Erbenová 2:10:12, 2. I. Loubková (9. absolutně, Cyklorenova) -11:30, 3. Cibulková (Slavoj Český Brod) -22:55.

 


Hodnocení:
Přečteno 588x

Komentáře

sjezdovky... Reagovat
Políve díky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.12.20Naše šance pro účast na OH v Tokiu vede přes štafety, říká kouč repre Lukáš Vrobel
29.11.20Zuzana Bartasová: Soutěživá jsem hodně, nikdy jsem nedokázala jít na závod s tím, že si ho jdu jen užít
20.11.20Pestrost je ideální koření motivace, říká Jan Šneberger
19.11.20Ironman dream
16.11.20Jak vybrat chytré, sportovní GPS hodinky Garmin?
14.11.20Indoor cycling: co pít, co jíst a 3 tréninky od Tomáše Řenče (Skratch Labs)
13.11.20Mám radost, že jsem si zkusila terénní triatlon, říká Romana Gajdošová
11.11.20Stylový obojživelník pro bike, gravel i trail run
9.11.20Chyběla mi vůně mořského vzduchu a cizích krajin, říká Simona Křivánková
7.11.20Skvělá Zimovjanová vybojovala na SP ve Valencii 11.místo