Tohle jsou mistři republiky ve sprintu na lyžích!

27.03.2011 -
Podle očekávání Dušan Kožíšek z Dukly Liberec a nečekaně Martina Chrástková z Nového Města na Moravě se stali mistry republiky ve sprintu v běhu na lyžích. Na jarní krupici v Harrachově závodilo víc než sto účastníků.

Nejlepší český sprinter Kožíšek získal teprve první domácí titul. ";Nastoupil jsem si na vrcholu kopce, abych byl vepředu a ono se to pak nečekaně roztrhalo," popisoval pro web czech-ski.com finále. "Jezdilo se mi dobře, vyšel mi i pořad rozjížděk, mohl jsem si odpočinout."

S odstupem druhý dojel nemocný Martin Koukal. Po vítězné kvalifikaci si byl lehnout v hotelu, na odpoledne se ale sebral a jel. V semifinále však spadl a postoupil až díky lepšímu času oproti druhé jízdě. "Tam jsem musel jet hranu a to mi možná trošku chybělo ve finále. S Kožichem jsme si ale drželi díky zkušenostem celkem v klidu pozice."

Bronzovou medaili získal Lukáš Bauer, první ve sprintu v kariéře. Přestože se ke startu rozhodl až na poslední chvíli včera. "Nahrály mi podmínky, sprinteři se v hlubokém sněhu hodně bořili. A jely mi skvěle lyže," říkal. V semifinále dokonce Bauer ve fotofiniši přespurtoval (a pak se radostně chlubil cílovou fotografií) specialistu Razýma, který nakonec do finále neprošel.

Kvalitou medaile se vyrovnal sestře své ženy Heleně Erbenové, nejlepší v kvalifikaci. Druhá skončila Ivana Janečková, favoritka Eva Nývltová ve finále spadla a dojela vzadu. "Chtěla jsem medaili, ale tohle je pro mě obrovské překvapení," smála se čerstvá mistryně Martina Chrástková, spíše klasička a spíš laufařka. "Nějak se to sešlo. Jela jsem po dobrém startu hned od začátku vepředu, věděla jsem, že na holky ve stoupání mám."

Domácí šampionát pokračuje v sobotu 15 km (muži) a 10 km (ženy) volně.

Autor: Tomáš Nohejl, tonohejl@gmail.com