McKenzie a Ryf jsou hrdiny tohoto víkendu

6.12.2015 -
Luke McKenzie zvítězil na Ironman Western Australia v novém traťovém rekordu, kde prolomil magickou hranici 8 hodin. Petr Vabroušek si připsal další umístění v Top Ten. V Bahrajnu dovršila „triplecrown“ Daniela Ryf a připsala si na účet pohádkovou částku.

Ironman Western Australia již zná své vítěze. V mužském závodě s jasnou převahou dominoval domácí borec Luke McKenzie, který se řadí do úzké ironmanské špičky. Houževnatý Australan prolétl cyklistickou částí v ultra rychlém čase 4:08 a tím spadá do skupiny letošních velikánů (Vanhoenacker, Frodeno a Frommhold). Ti všichni letos dominovali na kole a své tažení dotáhli vítězně do finiše vždy v čase pod 8 hodin. Luke McKenzie nikým neohrožen si běžel svůj závod a maratónem prolétl za 2:52. V cíli se potom objevil za 7:55 a to je nové traťové maximum i McKenzieho osobní rekord. Na svém twitterovém účtu neskrýval radost, že spadá do elitního klubu závodníků SUB8. Druhé místo obsadil Denis Chevrot z Francie (8:16) a třetí byl Němec Per Bittner. Na 13. místě v celkovém pořadí a 8. místo mezi profesionály obsadil Petr Vabroušek, který si stěžoval na nepříjemné povětrnostní podmínky. Mezi ženami kralovala Američanka Sarah Piampiano (9:03).  Druhé místo vybojovala Němka Mareen Hufe, která v závěrečné běžecké části zdolala nestárnoucí Nizozemku Yvone Van Vlerken.

Pravé drama se odehrálo v zemi písku a černého zlata. Minulý rok vznikl slibný projekt o milión dolarů. Kdo zvítězí ve všech závodech (Dubaj, Oman, Bahrajn) odveze si šek na milión dolarů. Z původních tří závodů na polovičních distancích, se nakonec uskutečnily pouze dva a to Dubaj a Bahrajn. Z původního kabátku Challenge se stal z části Ironman. Projekt jednoduše nebyl dotáhnutý do zdárného konce. V Dubaji zvítězila Ryf a kdyby vyhrála i v Bahrajnu připsala by si tučnou odměnu. Největší soupeřkou Ryf byla její krajanka Steffen. Mezi muži chyběl předchozí vítěz Bozzone, takže jackpot mohl padnout pouze v ženském závodě. V den závodu nebyly ideální podmínky pro plaveckou část, tak se organizátoři rozhodli ji zrušit. Tento fakt hrál do karet slabšímu plavci Aernoutsovi, který v závodě dominoval. Cyklistickou částí prolétl v čase hluboko pod 2 hodiny a díky stabilní běžecké výkonnosti si na své konto připsal cenné vítězství. Všichni ale očekávali, jak dopadne souboj švýcarských hvězd v ženském závodě. Ryf ale potvrdila své kvality a ani zde nenašla žádnou přemožitelku. Nyní je dvojnásobná mistryně světa bohatší o milion dolarů.