Ambice byla zkusit zajet TOP10, říka David Jílek po Norsemanu

16.08.2023 -
David Jílek nám nedávno prozradil své dojmy z Norsemanu, informoval také o závodech, kde ho ještě letos můžeme potkat a které závody má v plánu pro příští rok. Většina rozhovoru se přirozeně soustředila na extrémní triatlony.

Davide mas za sebou legendárního Norsemana. Mohl bys čtenářům popsat co je to Norseman a jak se možné se postavit na start tohoto závodu?

Norseman je jedním ze závodů světové Xtri série a zároveň je také vypsán jako mistrovství světa v extrémním triatlonu. Nejsem si zcela jistý počty slotů, ale mělo by to být asi takto – cca 70 slotu je alokováno pro vítěze /někde 1. i 2. v pořadí / závodu ze série Xtri. Cca 60slotů si drží pořadatele na „divoké karty“ a pro partnery závodu. Zbytek do 350 /celkový počet startujících/ je loterie.

Davide mas za sebou legendárního Norsemana. Mohl bys čtenářům popsat co je to Norseman a jak se možné se postavit na start tohoto závodu?

Norseman je jedním ze závodů světové Xtri série a zároveň je také vypsán jako mistrovství světa v extrémním triatlonu. Nejsem si zcela jistý počty slotů, ale mělo by to být asi takto – cca 70 slotu je alokováno pro vítěze /někde 1. i 2. v pořadí / závodu ze série Xtri. Cca 60slotů si drží pořadatele na „divoké karty“ a pro partnery závodu. Zbytek do 350 /celkový počet startujících/ je loterie.

V čem se liší příprava na klasický dlouhý triatlon a na extrémní triatlon?

U mě osobně je to asi v podstatě jedno, příprava probíhá klasicky. Jediné co měním, jsou specifické tréninky. Někdy jsou to delší tréninky s větším převýšením, jak na kole, tak v běhu. Jindy zase  plavání ve studené vodě, jízda na kole ve tmě, běh s holemi…


Zpět k Norsemanu! S jakou ambicí si do závodu vstupoval? A svěříš se čtenářům, jaké peripetie sis prožil těsně před startem?

Ambice byla zkusit zajet TOP10. Je to nyní maximum, na které mohu trénovat, máme tři malé děti a ani jedno místo dopředu mi za ten čas, který bych přidal v tréninku a vzal jim, nestojí.

Věděl jsem že první pětka, aspoň podle toho co jsem registroval před závodem (startovku jsem nestudoval důkladně), je jinde. Zároveň konkurence na těchto závodech každým rokem výrazně přibývá. Honza Hradecký zajel parádně vloni – byl 10.  Petr Vabroušek před pár lety 8. Takže to jsem měl pro srovnání…Peripetie, to je tak samostatný článek. Ale ve zkratce – asi 150km od startu závodu /necele 2000km od domova/ nám kleklo auto /automatická převodovka/ - téměř půl dne se řešila pojišťovna, abychom neudělali něco spatně. Další den odtah do VW servisu, tam prázdninový provoz, možnost opravy cca za 3týdny. Řešení odtahu přes kamaráda /řešil paralelně vše s pojišťovnou/, který pro nás nakonec musel vyrazit. Půjčení auta /norsko je zemí, kde je každé 3.auto elektro a na Norsemana potřebujeme auto, které ujede aspoň 220km na jedno nabitíJ / takže další problém, nakonec asi 50km od servisu se nám podařilo zajistit. Poslední bylo ubytování / původně jsme měli spát v kempu v Multivanu/, takže hledání ubytovaní ve vesničce o 600obyvatelích, takm přijede min 1000lidí (včetně supportů a rodin) na víkendovou akci. Asi hodina telefonování a nakonec se podařilo ! J

Mohl bys ve stručnosti popsat, jak probíhal závod?

Na start plavání nás vezl trajekt, na který jsme se nalodili ve 4:00, přejímka do depa a následná logistika velmi dobře pořadatelsky zvládnutá. Po radách od Honzy hradeckého skáču do vody snad jako poslední /je to ještě 200m na startovní čáru/ asi v polovině  zazní startovní siréna a tak plavu rovnou do vláčku plavců, kteří jsou přede mnou. Při plavání se posouvám stále dopředu, až cca na 3.km doplavu skupinku na 3.-6.místě. Z vody jdu s nimi. Kolo – krom dvou „motorek, „ které mě předjedou v kopci a absolutně nezvládám držet jejich tempo se nic dramatického nedějě a po cyklistice dojíždím na 8.místě. Na běžecké části se dostávám na 7.místo, které ale ztrácím na Zobie Hillu, kde mi trosku „dojde,“ zezadu ještě dotírá Thaiwanec, na obrátce na 37,5km je na 300m, následuje seběh a posledním kilometrem pod 3:45 si udržím 8.místo. 

Na startu byl i Sebastian Kienle, měl jsi možnost s ním prohodit pár vět? A jak vnímáš jeho start na Norsemanu?

Absolutně neJ byl jsem rád, že jsem stihnul samotný závod. Ani s ostatními čechy jsem se nepotkal, jen s Ondrou Zmeškalem, těsně před startem. A ihned po závodě jsme jeli vrátit auto /já ještě v kombinéze/ a odtahovka nás vezla domů. Bylo štěstí, že zabookovali trajekt na neděli odpoledne, protože v neděli večer se trajekty rušili z důvodů silných bouřek (až do úterý)J

Kde tě letos ještě můžeme vidět? A který závod máš svém hledáčku do budoucna?

Zatím jsem potvrdil jen Wintermana, rád bych i Bobr Cup + ještě něco v září /ideálně dlouhý, nebo těžší půlka/,  pokud se povede. Další závody do konce roku ještě musím rozmyslet J Po novém roce snad zase vyjde Israman a Sahara. Nyní si užíváme dovolenou a při zpáteční cestě domu se na ten kalendář asi podíváme. 

Hodnocení:
Přečteno 1284x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.