S výsledkem jsem spokojen, ale výkon nebyl podle mého gusta, říká Džalaj po IM South Africa

24.04.2014 -
Nejlepší slovenský ironman Karol Džalaj se pod vedením Lucky Reed Zelenkové zařadil mezi profesionální triatlonisty. Během přípravného období přitvrdil v tréninku a na prvním letošním ironmanském startu v Jihoafrické republice si za čas 9:21 připsal umístění v první desítce. Svůj výkon hodnotí v našem rozhovoru.
Jaké bylo cestování na černý kontinent? Kolik času sis dal k aklimatizaci na horké podnebí?

Presun do Afriky bol bezproblémový po trase Vieden-Dubaj- Johannesburgu a prebehol 6 týždňov pred samotným Ironmanom. Zhruba 5 dni potom trvalo môjmu telu, kým sa zrovnalo s nadmorskou výškou 1600 m. n. m.

Jak jsi koncipoval svůj trénink před ironmanským vstupem do letošní sezony? Ladil jsi nějak speciálně? V místě startu byla i tvoje trenérka Lucka Reed Zelenková..

Pobyt v Afrike  nebol vyladenie, ale skôr tréningový kemp. S Luckou Zelenkovou a po novom aj v spolupráci s http://www.is-tt.cz/ sa snažíme postupne zvyšovať moje tréningové zaťaženie k úrovni tých najlepších v dlhom triatlone. Je to však dlhodobý proces. Zvládol som veľmi slušné 4 týždne, kde som trénoval cez 30 hodín týždenne.

V našem minulém rozhovoru před pár měsíci jsi říkal, že do toho letos půjdeš ještě s větším nasazením, než minulé roky. Posunul jsi časovou dotaci odtrénovaných jednotek. V jaké umístění sis věřil na IM South Africa?

O ambíciách sa po takomto tréningovom bloku sa ťažko kalkulovalo. Napriek tomu som dúfal v Top 10.Jak se ti podařilo zaplavat?

Už počas plávania som cítil, že to nie je celkom ono. Čelnú mnohopočetnú skupinu som stratil už po 300 metroch a ostal som v šírom mori dlho sám a neskôr som sa spojil s ďalším čudom v neopréne.

Honza Šneberger říkal, že trať cyklistiky i kvůli větru dala pěkně zabrat. Jak ses vypořádal s nástrahami své parádní disciplíny ?

Cyklistická časť bola náročná ani nie tak kvôli celkovému prevýšeniu 1600 metrov, ale silnému vetru od mora, s ktorým sa muselo pasovať po pomyselnej obrátke. Mnohý tento boj s citeľným, ale neviditeľným živlom psychicky nezvládli. Ja som šiel to, na čo som v ten deň mal. Snažil som sa držať rovnomerne úsilie, či to boli kopce, alebo veterná pasáž a neiritovať sa aktuálnou rýchlosťou.

Zbyly ti síly na poslední disciplínu?

Cyklistika zobrala mnoho síl každému a bolo to badať na bežeckých časoch. Tie boli na rovnakej trati za podobných klimatických podmienok výrazne pomalšie oproti minulému roku. Podobne to bolo aj u mňa, celkom som sa vytrápil.

První letošní ironman a umístění v Top Ten, takže splnění cíle. Jak hodnotíš svůj výkon?

S výsledkom som aj s spokojný, ale výkon nebol celkom podľa môjho gusta. No musím brať do úvahy za akých okolnosti som šiel do preteku. Dôležité bude, aby som to čo som v Afrike natrénoval, dokázal predať v blízkej budúcnosti.

Můžeme se těšit na další z řady czechmanských soubojů mezi tebou a Petrem Vabrouškem? Přijedeš letos do Pardubic?

Rád by som sa znova absolvoval skvelého Czechmana, ale pravdepodobne sa budem „musieť“ zúčastniť Armádnych majstrovstiev v krátkom triatlone v Holandsku.


Hodnocení:
Přečteno 1043x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.7.21Bude v Mostě i dlouhý triatlon?
7.7.21Letos se mi zatím nedařilo, tohle je super výsledek, říká Filip Michálek
4.7.21Jan Volár získal mistrovský hattrick, ženský titul patří Hruškové
1.7.21Byl to nejtěžší závod, který jsem zatím absolvoval, říká Michal Holub
28.6.21Lukáš Kočař vybojoval 7.místo na ME na středních tratích, další tři Češi v elitní dvacítce
21.6.21Řenč s Křivánkovou obhájili na mistrovském Moraviamanovi pozice favoritů
18.6.21Mimořádně nabitý triatlonový víkend: SP Xterra Prachatice, Moraviaman a ME Kitzbuhel
11.6.21ČTA povede i nadále Antonín Bauer
7.6.21Zimovjanová na MS v Leedsu skončila 23., Frintová ani Čelůstka nedokončili
5.6.21S premiérou v PRO kategorii jsem spokojený, říká Pavel Hradil