Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá

17.06.2024 -
IRONMAN Nice ovládla Lucy Charles-Barkley v novém traťovém rekordu a potvrdila roli favoritky pro nadcházející zářijové mistrovství světa v IRONMAN. Barbora Besperát dokončila jako druhá žena v celkovém pořadí. Trio nejlepších doplnila debutantka na dlouhé trati, Němka Brunnée.

Ironman Nice patří svým profilem mezi nejnáročnější závody ze seriálu IRONMAN. Letošní ročník byl pro profesionály vypsán pouze pro ženskou kategorii, vzhledem k nadcházejícímu MS, které bude hostit právě Nice. Muži profesionálové budou letos startovat na Havaji. Ženský závod měl jasnou favoritku – současnou mistryni světa Lucy Charles-Barkley. Ta své papírové předpoklady potvrdila hned od prvních metrů plavecké části, když se odpoutala od závodního pole a jela si svůj vlastní závod. Z vody vyběhla po 50 minutách s komfortním náskokem 9 minut na pronásledovatelky. Jenže IRONMAN Nice se nerozhoduje v plavání. Na závodníky čeká více než 2400 výškových metrů s náročnými technickými sjezdy. Barkley ale na místní trati trénovala v předchozích týdnech a svůj náskok na pronásledovatelky mírně navyšovala. Do druhého depa přijela s náskokem více než 11 minut a mohla zvolit mírnější úvodní běžecké tempo. To však světová šampionka dělat nehodlala a na závěrečný běh vyrazila ve svižném tempu. Běžecká část není technicky náročná, ale náročnost spočívá v nekonečné rovině na přímém slunci. Barkley ale ukázala, že je právem světovou šampionkou, a do cíle doběhla v novém traťovém rekordu v čase 9:03:22.


Drama se ale odehrávalo za Barkley. Češka Barbora Besperát po úvodní slabší plavecké části se během cyklistické etapy propracovávala dopředu a do druhého depa dorazila s nejrychlejším cyklistickým časem dne na průběžném 5. místě. První běžecké kilometry naznačily, že Besperát je ve formě, a na 5. kilometru se dostala na průběžné druhé místo. O českou senzaci bylo náhle postaráno. Světová amatérská šampionka z Havaje 2023 nyní v kategorii profesionálek obsadila druhé místo s maratonským časem 2:52:41, což je jasný signál jejího rozhodnutí přestupu do elitní kategorie. Zajišťuje si tak místo na zářijové MS, a po velmi dlouhé době bychom mohli mít na startu dvě české závodnice – Besperát a Kahlefeldt.

Zde jsou bezprostřední reakce po závodě: „Je to pro mě splněný sen stát na pódiu s Lucy! Dnes jsem se cítila dobře ve všech disciplínách a věřila jsem si na dobré umístění. Když jsem se propracovala na druhé místo, vlilo mi to novou energii do žil a už jsem to nemohla pustit.“ Na otázku, co říká na náročné tratě, Bára reagovala: „Tamní tratě jsou extrémně náročné, ale mě to vyhovuje. Kopce mi sedí a hlavně mám ráda horké závody, a to obojí Nice splňuje dokonale.“

Závodu se zúčastnil i Jaroslav Hýzl, který ovšem kvůli technickým problémům s kolem v úvodu cyklistické části zapsal do výsledkové listiny nepopulární DNF.

Hodnocení:
Přečteno 944x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.