Xterra World Championship 2005

23.10.2005 -
W a i l e a (Havaj) - V nejsilnějším startovním poli, jaké kdy XTERRA zažila se dokázal prosadit Francouz Nicolas Lebrun a získat titul světového šampióna. Mistrovství světa XTERRA se včera jelo už podesáté tradičně na havajském ostrově Maui.

Lebrun si na svůj životní úspěch založil už při plavání, na čelo ztrácel v prvním depu necelé tři minuty. V tu chvíli před ním bylo několik Čechů, nejlépe plaval svěřenec Michala Pilouška Petr Cvrček, Filip Dvořáka z Hluboké a karlovarský Tomáš Báča. Minutu za Lebrunem vylézal z vody také Jan Kubíček. Na výborném 37. místě mezi ženami byla po jeden a půl kilometrovém plavání nejlepší z Češek Jana Chocholová, která bohužel po pádu při cyklistice vzdala.

Při závodech XTERRA se bezpochyby rozhoduje na kole, po svazích sopky Haleakala to letos nejlépe jelo Lebrunovi, ten za sebou nechal všechny soupeře a ve druhém depu už vedl o více než minutu před Vinem a obhájcem titulu Eneko Llanosem. Jan Kubíček se propracoval na 36. místo.

Lebruna při závěrečném desetikilometrovém běhu zezadu stíhala dvojice výborných běžců, mladý Kanadský reprezentant McMahon a Španěl Llanos. McMahon má ve svých čtyřiadvaceti letech za sebou olympijské hry, v Aténách skončil 39., na mistrovství světa v silničním triatlonu mu letos patřila 19. příčka a v Xteře bral včera bronz. Druhý doběhl Eneko Llanos, Lebrunovi náskok z cyklistiky stačil k uhájení prvního místa. Jan Kubíček dokázal své umístění ještě výrazně vylepšil a doběhl 17.

Mezi ženami se do vedení v průběhu 30 kilometrů dlouhé cyklistiky dostala Melanie McQuaid a už před sebe nikoho nepustila. Druhá skončila Švýcarka Sybille Matter a třetí místo zbylo na obhájkyni titulu Jamie Whitmore.

Nejlepší česká dívka je Kamila Bulířová na 40. místě, 45. doběhla do cíle na zahradě Maui Princ Hotelu Slovenka Andrea Dermeková.