Kubíček a Skalníková suverénně

31.07.2005 -
Nové Město na Moravě - Až na stupně vítězů vylétl na dvojnásob domácích tratích Martin Koukal. V místech, kde se v zimě prohání na lyžích a odkud nedaleko bydlí, obsadil třetí příčku v sedmém díle domácího seriálu v terénním triatlonu. To je jeho druhý nejlepší výsledek v životě - před dvěma lety vyhrál v Adršpachu. Téměř stočlennému poli kralovali ve spalující výhni favorité

Téměř stočlennému poli kralovali ve spalující výhni favorité - Jan Kubíček zvítězil letos již počtvrté. Domácí lyžařka a juniorská reprezentantka Eva Skalníková potřetí.
"Jsem šťastný, že se daří držet formu takhle vysoko," říkal Kubíček.  Po plavání byl šestý s minimální ztrátou na špici. Na kole poodjel už v prvním ze tří okruhů. "To byl záměr," říkal potom. Získal skoro dvě minuty, jenže na rozdíl od minulých závodů to už Žilák s Jiránkem nedokázali dohnat. A běh je Kubíčkovou výstavní disciplínou. O jeho triumfu nikdo nepochyboval.

Na druhou pozici se mohutnými záběry pedalů probil Jiránek, takže zbyla bitva o bronz. Žilák ztrácel, dotahoval se na něj Kučera (ten má letos jistou na Havaji účast na Ironmanovi i na Xteře) i Koukal.

"Myslel jsem, že to už nedoběhnu, dal jsem si skoro maximum, víc už to nešlo," říkal potom Koukal, který zaběhl nejrychleji ze všech. Jeho trenér Baranyk byl spokojen. "Máme za sebou soustředění ve vysokých horách. Po zlomenině ruky se dal Martin dokupy a lítá mu to. Teď pojedeme do Tater."
Opět pod stupni vítězů skončil loňský vítěz seriálu František Žilák. "Hodně trénuju, zahájil jsem přípravu s běžeckým trenérem. A jsem ještě dost unavenej, snad to přijde později," přeje si.
Z vody lezly hned za sebou dvě ženy, spolu se Skalníkovou to byla ironmanská reprezentantka Gabriela Loskotová. Jenže upadla hned v první zatáčce a otřesená brzy zabalila. Skalníková jela lehce jako vždy, v absolutním pořadí by skončila 35. "Nechtěla jsem se zničit, čeká mě lyžařské soustředění," povídala.
Na tratích Světového poháru v lese Ochoza, kde nechybělo ani prosluké stoupání Tatry, se sešla velmi zajímavá konkurence. Xterra premiéru absolvovala dlouholetá česká ironmanská jednička Petr Vabroušek. "Na horském kole vůbec neumím. V těžkých úsecích jsem hodně slézal a držel si nízké tepy, na které jsem zvyklý z dlouhých tratí. Ale líbilo se mi to." Vabroušek měl čtvrtý běh a vyvezl na závody rodinku. Druhý den startoval i ve štafetách.
Do první desítky se nacpal navzdory defektu už z depa mnohonásobný světový šampion v kvadriatlonu Miroslav Podborský a po roce se vrátil na Xterra-tratě bývalý duatlonový reprezentant Rostislav Polách - skončil 11. jako loni.
Příští závod je na programu příští víkend na Stříbrném jezeře v Opavě.
Axiom Xterra Nové Město na Moravě (0,9 km plavání - 27 km MTB - 9  km běh): Muži: 1. Kubíček (Koma racing) 1:46:13, 2. Jiránek (Polar) -3:40, 3. Koukal (Xterra Hluboká) -6:28, 4. Žilák (Cyklomax/Rock Machine Hradec Králové) -6:58, 5. Kučera (CK OD Morava Holešov) -8:00, 6. Hertl (Kompava Skalica/Slov.) -9:57, 7. Novák (Slovan Karlovy Vary) -11:52, 8. Roušavý (Cyklomax/Rock machine) -13:22, 9. Podborský -13:42, 10. Šretr (Duli) -13:50... 20. Vabroušek (Author Tufo) -17:49

Ženy: 1. Skalníková (Axiom Orbit Nové Město n. M.) 2:11:38, 2. Grabmüllerová (B+H České Budějovice) -7:11, 3. Loubková (Cyklorenova Cvikov) -7:27, 4. Jetmarová (Animal bikers) -18:26, 5. Dermeková (Kompava Skalica/Slov.) -18:31, 6. Pochobradská (TT Centrum Praha) -21:37.
Průběžné pořadí Brave Xterra Czech tour 2005 po 7 z 12 závodů: 1. Kubíček 563, 2. Jiránek 492, 3. Žilák 417, 4. Hertl 350, 5. Roušavý 263. Ženy: 1. Grabmüllerová 470, 2. Dermeková 369, 3. Loubková 351.