Adventure Tri ve Skotsku vyhrál jihoafričan

14.07.2006 -
Elitní závod v adventure triatlonu, kde se jede cyklistická část stejně jako v Xteře na horském kole, proběhl o uplynulém víkendu ve skotském Aberdeenu. Na start Visit Scotland Adventure Tri se postavilo 20 mužů a 15 špičkových žen. Z Čechů startoval pouze František Žilák, který byl pozván pořadateli na základě jeho sedmého místa z červnového závodu XTERRA Czech.
Adventure triatlon je rozdělen do tří oddělených závodů, každý probíhá na jiném místě a v jiném čase. Úvodní plavání startovalo již v 10:00 v malém rybářském městečku Stoneyhaven. Ve dvě hodiny odpoledne následovala cyklistika a těsně před šestou startoval terénní běh. Podnebí je ve Skotsku i vprostřed léta chladné a deštivé, v den závodu bylo až neobvykle jasno a teplo, voda se přesto ohřála na pouhých 12°C. Dva 750 m dlouhé okruhy plavání byly zpestřeny krátkým přeběhem po břehu, který závodníky měl zachránit od totálního zmrznutí.

Pozici favorita splnil Brit Richard Stannard, který z vody vylézal jako první, za ním doplavala tříčlenná skupinka domácích Skotů, mezi které se vklínil ještě Kent Horner z JAR. František Žilák ztratil na nejlepší více než 6 minut. „Takhle studenou vodu jsem naposledy zažil v roce 2004 v Rychnově na Kněžnou, kde se plavalo v lesním jezírku. Tam jsem nakonec zvítězil.“ Vzpomněl si Žilák na své závodní zkušenosti už během rozplavání, které zkrátil na minimum.

Žilák se snažil ze všech sil, aby nenabral do následujících disciplín příliš velkou ztrátu a na jeho výsledku to bylo znát, na 18. pozici zaznamenal jeden z nejlepších časů na 1 500 m ve své kariéře. „Použil jsem nápad Vény Hornych a pod plaveckou čepici jsem si vzal ještě kulicha, ale ani to nepomohlo!“ Komentoval pak ještě v cíli plavání teplotu vody.

Mezi ženami se po plavání ujala vedení Julia Dibens před Welšankou Emmou Davies a Holanďankou Ingrid van Lubek.

Cyklistika ve 20 km vzdáleném lese Kirkhill byla také rozdělena na dva okruhy, celkem se jelo 18 km na horském kole. Startovalo se opět hromadně a František Žilák neponechal nic náhodě a okamžitě se ujal vedení. „Původně jsem plánoval, že jim ujedu až v prvním kopci, který je plný kamenů a kořenů, ale všichni jeli pomalu, tak jsem za to vzal hned po startu.“ Vysvětluje Žilák změnu taktiky, „Původně jsem byl domluvený s Nico Pfitzenmaierem, že ujedeme spolu, ale on se nějak zdržel na startu a už mě nedojel.“ Žilák si již během prvního okruhu vypracoval více než minutový náskok, za ním se držel Maďar Balasz Zisko a ještě s větším odstupem Pfitzenmaier.

Druhý okruh projel Žilák ještě rychleji, i když musel ke konci dofukovat proražený plášť, do cíle cyklistiky dojel po zadním kole a vychutnal si vítězství. „Na rovinkách jsem myslel že mě celá skupinka dojede, foukal tam docela vítr a navíc nade mnou stále kroužila helikoptéra, která vířila vzduch všude kolem.“ Druhý nakonec dojel Nico Pfitzenmaier před Samem Gardnerem. Dosavadní lídr Stannard nemá horské kolo v lásce, proto si raději pro závod připravil cyklokrosový speciál a dosáhl s ním 10. nejlepšího času, v čele celého závodu jej nahradil Kent Horner.

Podobně jako Žilák mezi muži si vedla mezi ženami Carina Wasle, která měla také slabší plavání, ale na kole s přehledem zvítězila před Maďarkou Eszter Erdelyi. V čele zůstala Julia Dibens, která na horském kole dojela třetí.

Závěrečný desetikilometrový běh po plážích poblíž Aberdeenu měl definitivně rozhodnout o vítězi. Kromě triatletů se na start mohli postavit ještě příchozí běžci, kterých přišlo na 180. František Žilák byl po krátké cyklistice odpočatý a těžký běh v hlubokém písku a proti větru mu vyhovoval, i přesto zaostal za nejlepším běžcem Eksteenem o 5 minut. Claude Eksteen doběhl před krajanem Hornerem a Lewanzikem a posunul se na celkově čtvrtou příčku. Z celkového vítězství se radoval právě Horner, druhý skončil Lewanzik a třetí byl domácí závodník Fraser Cartmell. František Žilák udržel v běhu 11. příčku.

Mezi ženami běžela nejlépe Ester Erdelyi, která se tak posunula na druhou příčku. Celkové vítězství uhájila Julia Dibens. Třetí skončila Ingrid van Lubek.

Visit Scotland Adventure Tri je série tří závodů. Další se pojede 20. srpna ve Falkirku a na 9. září je plánován závod do oblasti Loch Lomond. Na oba závody se chystají další čeští sportovci.