Česká triatlonová štafeta na MS v Montrealu skončila sedmá

16.08.2021 -
Drželi kontakt s nejlepšími a nakonec dosáhli na jednoznačně nejlepší umístění české smíšené štafety v historii závodů Mistrovství světa. Štafeta ve složení Zimovjanová-Grebik-Hrušková-Volár vybojovala skvělé sedmé místo. Zvítězila štafeta USA.

Každý ze členů čtyřčlenné štafety absolvoval 300 m plavání v montrealském přístavu, 6,6 km cyklistiky vinoucí se historickou částí kanadského města a na závěr 1,9km běh. 

Českou štafetu rozjela Tereza Zimovjanová, která šla po individuálních závodech na start popáté během tří dnů. Přesto dokázala držet krok s nejlepšími. I když vybíhala z vody jako poslední, po cyklistické části byla součástí vedoucí skupiny. Do běhu šla dokonce jako první! Po něm předávala na skvělém 4. místě se ztrátou 10 vteřin na první místo a 2 vteřin na medaili. 

„Plavání sice bylo hraniční, ale už na přeběhu do depa Terka soupeřky docvakla a pak předvedla fantastický výkon na kole. Velký kus práce odvedla také v běhu, takže předávala na kontakt s dalšími štafetami,“ chválil reprezentační trenér Lukáš Vrobel. 

Radim Grebík udržel ve vodě kontakt s medailovými pozicemi. Z kola pak sesedal na 4. pozici, ze které ztrácel 23 vteřin na vedoucí trio USA, Nový Zéland a Itálie. Jen těsně za ním ale byli Němci a Švýcaři, kteří jej v běhu dokázali předstihnout. Grebík tak předával na 6. příčce s odstupem 41 vteřin na první místo. „Radim ukázal dobrou výkonnost na kole, i tak ho ale bohužel dojeli Němec se Švýcarem těsně před druhým depem. Na běhu se pak projevila únava z kola, které jel sám,“ vysvětlil Vrobel. 

Třetí úsek patřil Alžbětě Hruškové, která se ve vodě opět přiblížila reprezentantkám Německa a Švýcarska, s nimiž absolvovala cyklistickou část. Po běhu předávala na 6. příčce, ovšem jen dvě vteřiny za pátým Švýcarskem. „Bětka část ztráty smazala hned skokem do vody. Bylo důležité, že šla z vody v kontaktu a na kole nezůstala sama, což by pro ni bylo hodně náročné. I v běhu pak předvedla dobrý výkon,“ chválil Vrobel. 


Finišmanem české štafety byl Jan Volár, který ve vodě udržel kontakt se Švýcarem. Společně obkroužili i cyklistickou trať, po které se vydali na běh v těsném kontaktu. Zezadu se k nim ovšem přibližovala favorizovaná štafeta Austrálie. V běžecké části si nejlépe vedl Švýcar, který finišoval pátý. Volár proběhl modrou cílovou branou jako sedmý – devět vteřin za Australanem. 

„Bohužel se nám nepodařilo udržet šesté místo, což nás může mrzet. Honzův běh byl ale jediným zklamáním tohoto závodu. Celkově můžeme být spokojení s výkony i s body, které jsme získali do žebříčku. Ještě před pár lety přitom bylo v Kanadě naším cílem, abychom závod dokončili a nebyli staženi kvůli dojetí o kolo. Toto je pro nás potvrzení, že jdeme správným směrem, i když je před námi ještě obrovský kus práce,“ dodal reprezentační trenér. 


Pro českou reprezentaci je sedmé místo nejlepším úspěchem od zařazení štafet do programu mistrovství světa! Čtveřice Zimovjanová, Grebík, Hrušková a Volár tak výborně navázala na letošní úspěch z evropského šampionátu v Kitzbühelu, kde brali šesté místo. 

Zvítězila štafeta Spojených států amerických, která značnou část závodu absolvovala na čele společně s druhým Novým Zélandem a třetí Itálií. 

Seriál mistrovství světa pokračuje už příští víkend, kdy se bude opět závodit v Kanadě. Nejlepší závodníky světa přivítá při finálovém závodě Edmonton.

 

Výsledky

Série mistrovství světa, Montreal (Kanada), 15. srpna 2021 

Smíšené štafety: 1. USA (Spiveyová, Rider, Kasperová, McQueen) 1:25:27, 2. Nový Zéland (Van Der Kaayová, Mccullough, Thorpeová, Morgan) 1:25:32, 3. Itálie (Mallozziová, Pozzatti, Bettoová, Fabian) 1:25:46… 7. Česko (Zimovjanová, Grebík, Hrušková, Volár) 1:27:09

 

Kompletní výsledky najdete zde.

 

 

Hodnocení:
Přečteno 500x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?