TRIATLONOVÝ POHÁR ODSTARTOVAL. ZVÍTĚZILI VOLÁR A GAJDOŠOVÁ

30.04.2018 -
BRATISLAVA, 28.-29. dubna 2018 – Čeští triatlonisté mají za sebou premiérový závod letošní pohárové sezony. Série TRIATLON CZECHTRISERIES (český pohár v olympijském a sprint triatlonu) odstartovala 28. a 29. dubna v Bratislavě. Zvítězili Jan Volár a Romana Gajdošová.

Závod Super šprint FTVŠ Bratislava lákal na velmi zajímavý systém soutěže. V sobotu se odehrály kvalifikace, při nichž triatlonisté nastupovali na trať po 12 účastnících. Nejlepších 36 pak postoupilo do eliminačního kola, při kterém disciplíny probíhaly v netradičním pořadí běh-cyklistika-plavání-doběh do cíle. Nejlepších 24 z eliminace postoupilo do čtvrtfinále A, zbylých 12 se připojilo k závodníkům na 37. až 48. místě z kvalifikace a společně závodili ve čtvrtfinále B. Z nedělních čtvrtfinále pak postoupilo 16 nejlepších do semifinále, odtud pak prošlo 10 nejlepších do finále.

Celý víkend se závodilo v nejbližším okolí Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského – na dunajském nábřeží a na Mostu Lafranconi. Na závodníky tam čekalo 175 metrů plavání v 25metrovém bazénu, 5000 metrů cyklistiky a 1500 metrů běhu.

„Musím říct, že mě ten soutěžní systém hodně bavil. Pořadatelé měli skvělý nápad, který se hodí zejména na začátek sezony už jen proto, že jsme si mohli naostro vyzkoušet depa,“ řekl Jan Volár, který byl nejrychlejším mužem sobotních kvalifikací. V následné eliminaci pak obsadil čtvrtou příčku. Nejrychlejším závodníkem 2. kola se stal Ondřej Olšar, pro kterého to byl první závod po operaci kolena.

Nedělní program odstartoval čtvrtfinálovými závody, v nichž byl nejrychlejší Slovák Matúš Verbovský. Postup do semifinále si ale bez problémů pohlídali všichni čeští reprezentanti. Stejného vítěze mělo i semifinále: za Verbovským se pak seřadila téměř kompletní česká špička.

„Když jsme šli před finálovým závodem na bazén, domluvili jsme se s Ondrou Olšarem, že zkusíme ostatním trochu uplavat a pak si náskok pohlídat. To se podařilo. Vzhledem k tomu, že Ondra v poslední době nemohl moc běhat, věděl jsem, že by se mi mohlo podařit zvítězit. Tahle taktika vyšla výborně,“ usmíval se Jan Volár, který zvítězil v čase 16:12.7.

Druhý doběhl Ondřej Olšar, třetí byl Jan Čelůstka. Volárovi se tak hned při prvním startu v sezoně podařilo to, o co v loňských pohárových závodech usiloval marně – porazit Jana Čelůstku, za kterým třikrát doběhl těsně druhý. „Konečně! Ale závody v olympijském nebo sprint triatlonu budou jiné. Uvidíme, jak se mi bude dařit tam,“ dodal spokojený vítěz.

Výsledek mohl ovlivnit také fakt, že ostatní čeští reprezentanti byli unavení po náročném soustředění na Mallorce, které absolvovali těsně před závodem na Slovensku. „Je pravda, že na někom byla znát únava. Ale ani já jsem se speciálně nepřipravoval. Až další starty tak ukážou, jak na tom skutečně jsme.“

Třetí, třetí, třetí… Alžběta Hrušková bere bronz

V kategorii žen byla největší českou nadějí Alžběta Hrušková, která svým věkem spadá ještě do juniorské kategorie. Celý její závod se odehrával ve znamení třetích míst – postupně je obsadila v kvalifikaci, ve čtvrtfinále, v semifinále i finále. V něm ztratila 32 vteřin na vítěznou Slovenku Romanu Gajdošovou, celkovou vítězku TRIATLON CZECHTRISERIES z loňského roku. Druhé místo brala polská závodnice Alicja Ulatowská.

„Ve finále nám trochu uplavala Polka. Já vyjížděla z depa těsně za Romanou Gajdošovou, ale nepovedlo se mi jí dotáhnout, takže už při cyklistice bylo skoro jasné, jak závod dopadne. Na začátku běžecké části jsem pak předběhla ještě jednu slovenskou závodnici a pohlídala si třetí místo. Trochu jsem doufala, že by to mohlo klapnout na druhé místo, ale i takhle je to pro mě úspěch,“ řekla Alžběta Hrušková, která se stala vítězkou juniorské kategorie.

A jak ji bavil netradiční systém závodu? „Strašně se mi to líbilo. Bylo to něco jiného, než známe z většiny závodů. Všechny závodníky to bavilo a myslím, že i pro lidi to bylo atraktivní.“

TRIATLON CZECHTRISERIES bude pokračovat 27. května závodem v Brně.