Malá olympiáda s velkými triatlonovými příběhy

27.06.2017 -
Není tak velká jako skutečné olympijské hry. A její účastníci (zatím) nejsou tak slavní. Přesto Olympiáda dětí a mládeže přináší zajímavé a silné sportovní příběhy. Letošní ročník se koná v těchto dnech v Jihomoravském kraji. Mladí triatlonisté už mají své závody za sebou. Jak se jim dařilo?

Olympiáda dětí a mládeže se každoročně koná jako klání krajů, které nominují k závodům své reprezentanty ve dvou věkových kategoriích – starší žáci/žákyně, dorostenci/dorostenky.

„Jsme moc rádi, že je triatlon stabilní součástí programu Olympiády dětí a mládeže. Oproti minulým rokům také došlo k velkému posunu v počtu účastníků, kdy letos poprvé mohli závodit dva reprezentanti každého kraje. Na startu se díky tomu sešla vynikající konkurence a viděli jsme krásné a napínavé závody,“ říká Lenka Kovářová, předsedkyně České triatlonové asociace. „Oceňuji také atmosféru, jaká na ODM panuje. Pro závodníky i jejich rodiče je to emočně velmi silný zážitek, a to už od zahájení, kdy je s nimi zacházeno jako se skutečnými olympioniky.“

Triatlonové tratě byly připraveny v okolí krásné brněnské přehrady Prýgl. Žáci absolvovali 375 metrů plavání, 10 kilometrů na kole a 2,5 kilometru běhu. Dorostenci pak závodili na dvojnásobné distanci.

Žákovské zlato v rukou karlovarských dvojčat

V žákovských kategoriích putovaly obě zlaté medaile do jednoho kraje, do jednoho města a dokonce i do jedné domácnosti. Zvítězila totiž dvojčata z Karlových Varů – Lukáš a Heidi Juránkovi.

V cíli je pak čekali fotografové, novináři a dokonce i kamery České televize. „Věřil jsem si na bednu, ale určitě ne na první místo. Na kole jsem celkem rychle stáhl ztrátu z plavání a ostatním ujel. Čekal jsem, že se někdo ještě chytí, ale to se nestalo,“ řekl novinářům v cíli Lukáš Juránek, za kterým skončili Jakub Hrdlička z Jihočeského kraje a Matěj Marek z Plzeňského kraje.

„Já jsem doufala, že bych mohla být i první. Teď jsem maximálně šťastná, že se to podařilo,“ smála se Heidi Juránková. „I když plavání se mi hodně nepovedlo. Jedna ze soupeřek mi sundala brýle a musela jsem si je znovu nasazovat,“ hodnotila závod karlovarská triatlonistka, která stála na stupních vítězů s Karolínou Bedrníkovou ze Středočeského kraje a Šárkou Půstovou z Jihomoravského kraje.

Dorostenkám dominovaly domácí závodnice

Závod dorostenek nemohl pro pořadatelský region skončit lépe – jeho závodnice se umístily na prvních dvou místech. Zvítězila Alžběta Hrušková, stříbrná skončila Lucie Kučerová. Bronzovou medaili si pak do Libereckého kraje odvezla Natálie Bělinová.

„Vzájemně se motivujeme, společně makáme a máme dobré tréninkové podmínky,“ hledala pro web ČOV důvody Jihomoravského triumfu Alžběta Hrušková, která v závodě vedla již od plavecké části a svůj náskok udržela až do cíle.

V kategorii dorostenců zvítězil s více než minutovým náskokem Matyáš Pospíšil z Jihočeského kraje. Stříbro získal Radim Grebík a bronz Tomáš Kříž z Vysočiny.