Klíma vyhrál terénního Krušnomana, i když ho honil pes. Erbenová vládla ženám, ale spokojená nebyla

1.09.2013 -
Jiří Klíma vyhrál dvanáctý ročník triatlonového závodu Xterra Krušnoman Triatlon a ve sportovním areálu Klíny se stal posledním vítězem v rámci letošní sezony Českého poháru Xterra. Mezi ženskou domácí elitou podle očekávání neměla konkurenci největší favoritka a hlavní hvězda akce Helena Erbenová.

Po pražských Žlutých lázních, Hořicích, Ostrově, Davidově Mlýnu a Prachaticích vygradoval Český pohár náročnou tratí s převýšením až 2100 metrů v Klínech. „A náročné to opravdu bylo,“ potvrdil vítěz Jiří Klíma, za kterým doběhl druhý Václav Holub, třetí byl Tomáš Jiránek. „Byla to dřina hlavně po profilové stránce a mně jako těžšímu sportovci takováto převýšení moc nesedí,“ přiznal Klíma.

Člen přerovského klubu CK PeMaP není příliš silný v plavání, proto po prvním úseku nabral na nejrychlejší plavce tříminutovou ztrátu. Pak ovšem už začala jeho stíhací jízda.  Na 17. kilometru dojel vedoucí skupinu a ve druhé polovině cyklistické části nasadil k úniku. „Snažil jsem se svůj náskok ještě navýšit, protože mě na silnici začal honit pes a já mu chtěl ujet,“ zmínil. „Prý snad i někoho pokousal. Je fakt, že mě to stálo hodně sil. Ale stačily mi. A to je hlavní,“ smál se.

V běhu si už svoje tempo pohlídal a s přehledem doběhl první. „V triatlonu ale nikdy nevíte, co se může stát. Že vyhraju, jsem začal tušit až v posledním kole běhu,“ řekl s tím, že si svého vavřínu velmi cení. „Hlavně proto, že tady startovala opravdu silná konkurence,“ dodal.

Klímu čeká příští víkend mistrovství Evropy v terénním triatlonu, kam se dostal na pozvánku české reprezentace. Do Rakouska se chystá i Erbenová, která tam bude mít mnohem vyšší ambice.

Suverénní triatletka stáje ELEVEN-RUBENA TEST TEAM na domácí scéně vyhrává téměř všechno, co se dá, a na terénních tratích se stala vůbec první Češkou s titulem mistryně světa. A svou pozici potvrdila s naprostým přehledem i tentokrát.  Pokud byste však čekali spokojenou náladu, jste vedle. „Nejsem spokojená. Hlavně s kolem ne,“ uvedla. A to i přesto, že byla ve vedení od startu první části a svou nejbližší pronásledovatelku porazila v cíli o více než šestnáct minut. Jenže vnitřní dojem byl jiný.

Erbenová vyhrála v čase 2:55:39 před druhou Ivanou Loubkovou a třetí Lenkou Cibulkovou. „Ale i tak to pro mě osobně bylo dost těžké,“ přiznala hlavní hvězda sobotního klání. „Přitom v tréninku se cítím dobře, jenže v závodě jsem pak na kole unavená,“ smutnila.

Důvod? „Sezona je asi hodně dlouhá a akce Evropského poháru jsou dost náročné. Upřímně, na Český pohár se vždycky těším, ale už jsem ráda, že právě skončil,“ dodala s úlevou. I proto plánuje po misi v Rakousku týden plný regenerace. „Pak se v tréninku zaměřím hlavně na rychlost. A začnu se pomalu soustředit na Havaj,“ připomněla. Vrchol roku je na programu v říjnu.

Výsledky: Xterra Krušnoman triatlon, Český pohár v terénním triatlonu, Klíny

Muži: 1. Jiří Klíma (CK PeMaP Přerov) 2:31:52, 2. Václav Holub (Velosport Valenta Scott Team) 2:33:26, 3. Tomáš Jiránek (Ironman Sudoměř Team) 2:34:59, 4. Jan Francke (TJ Bižuterie Jablonec n. Nisou) 2:38:04, 5. Jonáš Vojtěch (HISPORT Team) 2:38:44, 6. Luboš Truhlář (TRI SPORT Team) 2:42:16.

Ženy: 1. Helena Erbenová (ELEVEN-RUBENA TEST TEAM) 2:55:39, 2. Ivana Loubková (TT CYKLORENOVA CVIKOV) 3:11:56, 3. Lenka Cibulková (TJ Slavoj Český Brod) 3:14:15.