Erbenová má senzační bronz ze světové Xterry na Havaji

24.10.2011 -
Skvělý den pro české barvy! Nejdřív se Jan Kubíček jako první našinec vešel do první desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu na havajském ostrově Maui. Na deváté příčce – zásluhou třetího nejlepšího běhu - porazil i legendárního cyklistu Armstronga, na dvanácté skončil úřadující olympijský vítěz v triatlonu Jan Frodeno.

Ještě výš dosáhla ve své premiéře Helena Erbenová, bývalá lyžařka. Na Flemingově pláži si doběhla pro senzační bronzovou medaili, to je samozřejmě také české maximum.

První titul mistra světa získal 30 letý Michael Weiss, bývalý rakouský biker a účastník olympiády 2004 v Aténách, nyní žijící v Coloradu. Druhý skončil 33 vteřin zpět Jihoafričan Dan Hugo, třetí nedávný šampion Enekó Llanos (-2:28) ze Španělska.

Až na Flemmingově pláží, kousek před cílem předstihla Lesley Paterson, také 30letá, skotská filmová producentka, žijící v San Diegu, dlouho vedoucí zkušenou Melanii McQuaid. Tu předběhla ještě Marion Lorblanchet, dvojnásobná francouzská vítězka ze Špindlu. McQuaid pak zkolabovala. A na třetí pozici se přiřítila přes Renatu Bucher česká novicka Helena Erbenová (2:51:51, šest minut za vítězkou).

Po plavání vedla trojice „olympijských specialistů“ Frodeno, Stannard, Raňa. Sedminásobný vítěz Tour Armstrong se při své premiéře držel pátý. Na 10. km na kole šel do čela, ale na 24. km ho předstihl Weiss, který jezdí skvěle také Ironmana. Ve druhém depu měl na Armstronga 20 vteřin, Lebrun ztrácel 5 minut a dvojnásobný vítez havajského Ironmana Tim DeBoom šest. Na 3. km běhu zabalil pro astmatické potíže obhájce titulu Stoltz. Výtečně běžel bývalý mistr světa na olympijských tratích Raňa, ale na Weisse (2:27:00) už neměl, a skončil pátý ještě za nejlepším Američanem Middaughem. V běhu se až na 23. příčku propadl Armstrong, ztratil deset minut na nejlepší.

Mezi ženami byla po plavání nejlepší Densham, australská olympionička 22. z Pekingu. Brzy se však přes ní převalila McQuaid, držitelka už tří titulů. Nebezpečně dotahovala ale Švýcarka Bucher, pravidelná účastnice české Xterry. Později šla vpřed také Paterson.

V roce 15. narozenin šampionátu se dějiště přestěhovalo z východní Wailea do Kapalui na severozápadě ostrova. Tratě vedly po bývalých ananasových plantážích, dešťovým pralesem i po golfovém hřišti, kde se hraje PGA Tour. Na startu bylo téměř sedm stovek borců, z toho 12 bývalých olympioniků ze čtyř sportovních odvětví. Na prémiích bylo 105 000 dolarů.

Více čtěte zítra

Hodnocení:
Přečteno 1163x

Komentáře

Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Dost dobry Reagovat
ani m oba výkony a výsledky možná nedokážeme dost dobře docenit Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová