Garmin Forerunner 310XT rezenze

30.07.2009 -
Jsem už dlouholetý (skoro 3 roky:-))fanoušek sportovních přístrojů firmy Garmin. Vlastním v zásadě 1. použitelný sporttester s GPS, který tato firma vyrobila a to Forerunner 305, o kterém jsem napsal poměrně

Jsem už dlouholetý (skoro 3 roky:-))fanoušek sportovních přístrojů firmy Garmin. Vlastním v zásadě 1. použitelný sporttester s GPS, který tato firma vyrobila a to Forerunner 305, o kterém jsem napsal poměrně rozsáhlý článek. Tento stroj mi dobře sloužil déle než dva roky a v zásadě jsem na něm viděl jenom 2 blechy (blešek by se pár našlo): přístroj není vodotěsný. Přestože výrobce tvrdí něco o vodotěsnosti podle normy IPC7 (tzn. 30minut v hloubce 1m), jsou to kecy, jak jsem si vyzkoušel na vlastní kůži, kdy jsem pochoval prvního pořízeného garmina a byl nucen pořídit druhého. Ten už ty 2 roky vydržel a drží do dnes. Párkrát se mnou pořádně zmokl, ale do vody už jsem ho nikdy nevzal. To je první zásadní nedostatek. Nasazování hodinek po plavání zdržuje, nemám GPS záznam plavání a vůbec je to trochu na pytel.



Druhá věc, která mi třeba letos nevadila, ale loni i předloni vadila, je výdrž na baterie 305-tky dosahující max. 10 hodin se zapnutou GPS. Pro člověka s mou výkonností na IM znamená plavat bez záznamu trasy (tahat strojek pod plaveckou čepicí odmítám), na kolo musím mít gps vypnutou a nemám tím pádem záznam trasy, jenom rychlost a kadenci a následně přepnu na běh a zapnu GPS, který mám jediný řádně zaznamenaný. Takže výdrž by 305-tka také snesla vyšší.
Když tedy Garmin představil následníka, který se mimo jiné vyznačuje právě vodotěsností pro plavání s výdrží 20 hodin, byla má dobrá předsevzetí o neutrácení za hračky rázem v háji:-). To jsou z mého pohledu KO kritéria a v zásadě hned jsem se rozhodl, že ho musím mít. Hoši z Garmina jako obvykle otáleli s uvedením na trh a z ohlášeného druhého kvartálu 2009 se vyklubal červenec:-). Zaváděcí cena v USA činí k dnešnímu datu 349 USD pro variantu bez pásu pro měření tepu a 399 pro variantu s měřákem. V Evropě jsou ceny podobné, resp. v o něco vyšších číslech v EURech, jak už se v zapráskaně drahé Evropě stalo zvykem.

V podstatě jsem už byl rozhodnut, že 310XT koupím v Americe, nicméně pořád je nikde neměli, všechny obchody přijímaly pouze pre-order, nikoli objednávky, tak jsem poslal pár mailů do čského zastoupení Garmina, normálně na info@garmin.cz. Asi 2x bez odezvy, nakonec mi ale odpověděl 8.7. pan Ivo Steiner s tím, že stroj bude na trhu po 20-tém červenci a předpokládaná cena bude činit 6490,- kč. S ohledem na aktuální kurzy a zaváděcí cenu modelu F305 před 2,5 lety (12500,- kč) i aktuální cenu F305 (5900) mi přišla cena vyloženě nepravděpodobně nízká. Požádal jsem tedy v odpovědi p. Steinera, zda je možno přístroj si v předstihu za tuto cenu objednat, což mi potvrdil, objednávku přijal a dnes mi aparátek PPLkou dorazil. Nemá sice češtinu (stejně bych ji nepoužil), český manuál je jenom vytištěný na volných listech papíru (psal jsem, že ho nepotřebuji), ale mám ho:-). Jelikož jsem si s ním hrál celé odpoledne, pustím se do recenze. Pojmu ji jako srovnávací s modelem F305, o kterém jsem toho napsal dost a předpokládám, že o 310XT se zajímají především současní uživatelé F305, kteří jsou s jejím ovládáním seznámeni. Kdo není, musí holt mrknout i na starší článek o F305.

Co tedy najdeme v balení:


To mé bylo včetně pásu pro měření TF. Nový pás je celý ohebný, snímače jsou tenoučké přímo na gumě a vlastní přenosová jednotka je maličká uchycená patenty uprostřed pásu. Celkově působí velmi pohodlně. S novým přístrojem ale funguje i původní pás od F305, což může být zajímavé pro její současné majitele. Mohou totiž zakoupit verzi bez pásu, jež je v přepočtu o skoro 1000 kaček levnější.

Další věcí v balení je USB transmitter pro ANT bezdrátové propojení hodinek s PC. Pro správné fungování propoje je nutno nainstalovat 2 aplikace (kromě training centra samozřejmě): Garmin communicator plugin a hlavně ANT agenta, který zabezpečuje komunikaci s PC. Toto propojení je velice důležité, protože alternativa pomocí kabelu (jako je tomu v případě třeba Edge 705) neexistuje. Nepropojíte, nepřenášíte data.....

Standardním příslušenstvím je samozřejmě i nabíječka. Jak už je u Garminu zvykem, jde o skládačku, tedy tělo umožňující nasadit různé vidlice pro zásuvky všech možných norem, naštěstí včetně evropské. Nabíječka má USB výstup, do kterého se zapojí kabel, se kterým je spojeno jediné skutečné zklamání. F310XT totiž nejde dobíjet obyčejným kabelem USB-miniUSB, jako jde přímo E705, nebo s kolébkou F305, ale je nutno použít dodaný kabel, který má USB konektor na jednom konci a na druhém "kolíček", který má na jedné čelisti 2 zoubky s vodiči, které se nasadí na vodiče v těle hodinek a kolíček se přichytí na tělo přístroje. Není potřeba kolébka, ale ztratíte-li kabel, bude nutno koupit od Garmina nový a pochybuju, že bude za stovku. Pravděpodobně jde o daň za vodotěsnost přístroje a reklamace uživatelů při problémech s přenosem dat kvůli zaoxidovaným elektrodám na F305.

Dále jsem v balení našel manuály v EU jazycích, český manuál na volných listech, CD s quick start guide a třešínku na dortu: CD s mapou TOPO Czech 3 v plné verzi včetně aktivačního kódu, kterou je možno využít ke tvorbě courses či k prohlížení tras v Garmin Training Center (GTC).

A málem bych zapomněl, v krabici jsou také samotné hodinky:-)

Jelikož se jedná o klíčovou součásti balení, vezmeme si je na paškál trochu podrobněji:-). Řekl bych, že na to, co museli všechno nacpat dovnitř (zejména tedy výtečný akumulátor), se designeři Garmina opravdu pochlapili. Strojek působí výrazně méně "ruským" dojmem než F305, byť jsou jeho rozměry stále poměrně značné. Uvědomme si ovšem, že uvnitř je výkonný akumulátor, GPS chipset i jeho integrovaná anténa. Displej je co do velikosti i rozlišení stejný jako ten na F305 a jelikož tento byl plně vyhovující, není problém. Tělo hodinek je menší, neobsahuje onu "zalomenou" část známou z F305, možná je malinko tlustší. Rámeček kolem displeje je z broušeného hliníku, což je hezké a jistě to i výrazně zvyšuje odolnost před mechanickým poškozením. Tlačítka start a lap na přední straně přístroje jsou oproti F305 menší, mají i mírně tužší chod, snad tedy bude i menší pravděpodobnost samovolného zmáčknutí při manipulaci s věcmi v dresu. Zásadní změny se kromě těla dočkal i pásek. Na F305 se mi pravidelně stávalo, že se silikonové poutko na pásku posunulo a odstávajícím koncem za přezkou jsem si šprtal o bok. Nový pásek je vybaven dvěma řadami větších dírek, čemuž odpovídá i dvojitý jazýček přesky a hlavně: poutko je vybaveno dvěma výstupky zapadajícími přesně do dírek na pásku, lze jím tedy zcela bezpečně zajisti přečnívající konec pásku bez rizika odstávání. Malé ale velmi příjemné zlepšení.
Ostatně na obrázky fešáka se dá podívat třeba na webu Garminu. Mně se moc líbí i nové barvy, ale to je vyloženě subjektivní záležitost bez vlivu na funkčnost.

Po zapnutí:

Ihned po zapnutí nás přivítá o dost podrobnější wizard, než na F305, s jehož pomocí provedeme základní nastavení přístroje. Dalším krokem je synchronizace s PC. Pokud jsme zvládli instalaci výše uvedeného SW a v USB portu máme ANT transmitter, stačí hodinky zapnout a jedéém, data se přenáší vesele sama. Prima:-)
Další vychytávkou je možnost nastavení podsvícení nikoli v nastavení a bezprostředně šipkami po krátkém stisku tlačítka power podobně jako u E705. Tím asi zásadní vnější rozdíly končí, tedy málem bych zapomněl: podsvícení je modré, nikoli zelené jako u F305 a vypadá výborně. Hned jsem si vzpomněl na stařičkou Nokii 6310i, mou věrnou družku z před mnoha let:-).

Další změny proti F305 jsou v zásadě kosmetické a myslím si, že i F305 by je klidně mohla podporovat. Vezměme je v bodech snad od nejdůležitějších:

  •  výrazný pokrok v customizaci obrazovek. Pro každý sport je možno nadefinovat až 5 obrazovek, což je velký rozdíl proti F305, kde jsou 2 obrazovky společné pro všechny sporty a jenom jedna specifická pro každý sport.
    Za customizovanými obrazovky je v případě povolení virtuální partnera ještě jedna právě s partnerem. Oproti F305 i E705 není partner vázán na course či quick workout, ale je k disposici stále s tím, že partnerovo tempo jde nastavit přímo na obrazovce delším podržením šipek a to i v průběhu tréninku. Partner se může zdát jako zbytečná hračka, ale třeba na Hulmenu v bouřce, kdy široko daleko kolem mne nikdo nebyl, byl chlapík na displeji jedoucí průměrem 32kmph můj jediný společník a když jsem ho po otočení směru jízdy a fouknutí do zad začal dohánět a ujel mu....:-)).
  • přibyly 2 profily pro kolo, celkem jsou tedy k disposici profily Run, Bike 1, 2 a 3 a Other. Delším stiskem mode není možno vypnout GPS, pouze přepnout profil. Asi to souvisí s lepší výdrží baterie. Při špatném signálu GPS ani hodinky nenabízí indoor režim, je nutno vypnout ručně v menu.
  • signalizace událostí je kromě zvuku možná rovněž vibracemi. Vynikající při tréninku se sluchátky!
  • pro každý profil je možno definovat, zde se má rychlost zobrazovat jako rychlost v kmph, nebo jako tempo na 1km. Z diskusí si pamatuji, že automatika běh-tempo, cyklistika-rychlost řadě uživatelů vadila. Teď si mohou nastavit zobrazení sami.
  • při nabíjení vypnutého přístroje se zobrazuje stav nabíjení a předpokládaný čas potřebný k plnému nabití baterie přístroje.
  • citlivost GPS je výrazně lepší, než u F305. Na gauči za zataženými žaluziemi mám chycené satelity pro accurancy 30m. To si starší modle ani neškrtl, dokonce bych řekl, že se často nechytá ani na okně. Z porovnání měření převýšení oproti E705 bych řekl, že i tyto hodnoty dává F310XT proti F305 o dost lepší.
  • přenos dat se děje automaticky. Běží-li ANT agent a je zasunut USB ANT bazmek, stačí zapnout hodinky a data se automaticky importnou do GTC. Podmínkou automatiky je, že GTC nesmí běžet. Běží-li, je nutný ruční import stejně, jako pro F305.

    Ostatní funkce jsou v zásadě stejné jako u F305, maximálně se liší pozicí v menu, ale to si jistě každý prozkoumá rád sám:-).

Sporttracks

Tady jsem měl asi největší obavy, jak to bude vypadat a jestli mne do napsání nativního driveru nečeká nějaká pakárna exportu z GTC do ST přes tcx soubory či tak něco. Naštěstí aktuální verze ST obsahuje v sekci přístroje i "přístroj" garmin communicator API, který, při dosavadní nativní nepodpoře F310XT, může pomocí nainstalovaného pluginu Garmin communicator importovat data do ST při aktivním ANT agentovi.

Celkové zhodnocení:

není úplně spravedlivé, protože jsem se strojkem ještě nesportoval, to budu až zítra:-), na základě zkušeností s Garmin zařízeními ale neočekávám zásadní logické problémy. Z tohoto pohledu tedy jde o vynikající evoluci 305-tky. Dvě největší slabiny, vodotěsnost a baterie jsou odstraněny. Strojek rozměrově ubral, ubral i o 5 gramů váhy a rozhodně přibral na designu i pohodlí nasazení na ruku a držení tam.

Papírově jde, dle mého názoru, o nejlepší zařízení svého druhu na trhu, za vynikající cenu a věřím, že své silné stránky potvrdí i v praxi. O tom budu rozhodně informovat, zejména ovšem pozitivně. Mám totiž radost jako dítě:-)
Na závěr bych chtěl ještě poděkovat panu Steinerovi ze společnosti Picodas (české zastoupení Garminu) za jeho ochotu při prodeji zařízení, které ještě nebylo v oficiální nabídce společnosti.

Blog autora rezenze: http://jmaselnik.blogspot.com/

Hodnocení:
Přečteno 2977x

Komentáře

průnik Reagovat
Re: průnik Reagovat
310 versus 405 Reagovat
Re: 310 versus 405 Reagovat
Re: 310 versus 405 Reagovat
povrchní autor :-) Reagovat
Garmin Reagovat
Re: Garmin Reagovat
Re: Re: Garmin Reagovat
Re: Re: Re: Garmin Reagovat
Re: Re: Re: Re: Garmin Reagovat
stary model Reagovat
Re: stary model Reagovat
kadence Reagovat
Re: kadence Reagovat
Držák na řídítka Reagovat
garmin forerunner 910xt Reagovat
G910 Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz