Sigi Lang vítězně, Loskotová druhá v seriálu.

1.02.2006 -
Druhým podnikem seriálu dálkových běhů Německého lyžařského svazu byl Ski-Trail v tyrolském Tanheimu. Podobně jako v triatlonu se pořadatelé německých závodů či dlouhodobých soutěží nemusí obávat konkurence za hranicemi a mohou si být jisti, že jejich akce nebude paběrkovat. Nejinak tomu bylo minulý víkend, nedaleká Marcialonga je sice kultovní záležitost, ale u našich západních sousedů se patriotismus nosí. Jediný, kdo ze všech závodů domácím vyfoukl vítězství byla Italka Puntel v sobotním závodě na 25 km klasicky.

Jinak si v slušné zahraniční konkurenci (kromě Itálie Rakousko, Švýcarsko, Finsko, Belgie, Kanada a ČR) čelo hlídali a to tak, že „hříšný Španěl“ Johann Mühlegg se tak tak vešel do prvé desítky při nedělní padesátce bruslením.

Dějiště leží jihozápadně od Mnichova, z Prahy přes Rozvadov přesných 550 km, což se dalo klidnou jízdou zvládnout tam i zpět po šesti hodinách. Startovné za dva závody, sobotních 25 km klasikou a nedělních 50 km volně, čítalo rovných 50 Eur. Kvalita uspořádání, úprava a šířka tratí je např. s J50 nesrovnatelně lepší, tudíž se uvedený poplatek jeví spíše jako symbolický. Bydlení se přímo na místě dalo pořídit za 20 Eur za osobu a noc, pokud by si člověk vzpomněl v předstihu, v nepřeberném množství zdejších pensionů a apartmánů je reálná cena 15 Eur. Nutno přiznat, že k uvedeným kladným dojmům notně přispělo počasí jak vymalované, téměř jasno, ráno minus 10 a v poledne nula.

Z Tanheimu vedou dva velké běžecké okruhy místním údolím, v sobotu se jel západní, značně kopcovitý, následující den se k němu přidal východní. Ten vede většinou po sluncem zalitých pláních, což s postupným oteplením přidalo v závěru padesátky na měknoucí trati na dřině.

Za zmíněnou Italkou dojela v sobotu exreprezentantka Německa Drexler a Rakušanka Schairer. Gábině zcela zklamal servismen a na smekajících lyžích dojela až devátá, když v jejích silách byla čtvrtá příčka. Zamýšlený útok v oblíbenější klasice na v seriálu vedoucí Sandru Hecker, lepší bruslařku, se změnil v další bodovou ztrátu. V kategorii nad 30 let to byla alespoň bronzová příčka.

Kratší bruslení v neděli na 30 km s přehledem vyhrála úřadující mistryně všehomíra v zimním triatlonu Sigi Lang. Němku jsme málem mohli vidět na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě, ale nabídka na start od německého svazu přišla tak náhle, že se závodnice necítila schopná tak narychlo připravit. Podle svých slov se nyní chystá na závěrečné zkoušky na pedagogické fakultě a trénink šel trochu stranou, proto nejela hlavní závod. Ten se stal kořistí německých reprezentantek Höfle a Meyr před Finkou Kettunen. Gábina dojela opět devátá a zaostala za svou hlavní konkurentkou v poháru Hecker o tři místa.

I přes nepovedenou klasiku udržela Gábina druhou příčku celkového pořadí. Po proplavaném týdnu ji čeká o víkendu König Ludwig Lauf v Oberammergau, v případě optimálního rozpoložení v sobotu 55 km volně a v neděli totéž klasicky.