Jak se závodí v jižní Africe

29.04.2009 -
Začínající závodník Jiří Štěrba se vypravil na X-terru do Jihoafrické republiky. Skončil na 27. pozici a s výsledkem byl nadmíru spokojen i jeho trenér Tomáš Bača. Více uvnitř článku.
Když jsem před rokem a půl začínal s triatlonem, tak se mi ani nezdálo o tom, že bych se někdy mohl zúčastnit tak težkého , ale zároveň krásného závodu jako je Xterra v jižní Africe.

Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek a zároveň dobrá zkušenost pro nadcházející sezónu. Proto bych chtěl poděkovat trenérovi Tomáši Báčovi, týmovému kolegovy Vojtovy Dědkovy a hlavnímu sponzorovi Larumo-mining.cz za pomoc v přípravě a organizaci.

Na trati 1500m plavání - 25km horské kolo - 11km běh, jsem v kategorii juniorů (16-19let) obsadil 3.místo a v celkovém pořadí 27.místo z téměř 200 závodníků.

Po plavecké části jsem na vedoucího závodníka Felixe Shumanna z Německa ztrácel přibližně 4:30min, plavali se 2kola ve vodní nádrži s přibližně 100m průběhem a 400metrovým výběhem do depa. Před cyklistickou částí jsem si držel skvělou 17pozici, avšak cyklistika je moje nejslabší disciplína.

Cyklistická část byla sice kratší než normálně, ale zato technicky i fyzicky náročnější. Na Felixe jsem ztratil přibližně 20min.
Na běžeckou část jsem vybíhal na 32.místě. Běh byl také fyzicky velice náročný, většina trati vedla v písku a kopcovitém terénu.

Celkově jsem skončil na 27. pozici, zvítězil Felix Shumann(GER) a v ženách Carina Wasle (AUT).

Jiří Štěrba

Učitel nebo žák?

A jak hodnotí výkon svého svěřence Tomáš Bača? „Pro Jirku to byl super zážitek a cenná zkušenost. Je to borec, který s námi začal trénovat před dvěma lety, poté co ho přestalo bavit závodit na běžkách (i když letos v zimě už na nich zase závodil, ale spíš v rámci přípravy na triatlonovou sezonu). Ze začátku hodně bojoval s plaváním, po pravdě řečeno skoro plavat neuměl, ale pracuje na sobě a výsledky jsou znát.

V zimě za mnou přišel s nápadem, že by s jeho tátou vyrazili na Xterru do JAR. Ze začátku jsem měl trochu obavy, co s ním tří hodinový závod v těžkých klimatických podmínkách udělá, ale jak už to bývá, když člověk něco opravdu chce tak se to většinou podaří, a tak i Jirkovi se podařil super závod a to že skončí 20 minut za vítězem, jsem opravdu nečekal.

Navíc je to super rozjezd do sezony, kdy mu teď sprint triatlony, na které se chystá, budou připadat opravdu jako sprint.
Xterra se mu ale zalíbila natolik, že se zřejmě utkáme tváří tvář na Hluboké. Sám jsem zvědav kdo vyhraje. Jestli učitel nebo žák,“ říká Tomáš Bača