Xetrra mistrovské tituly se rozdavali v Praze

10.06.2007 -
První závod Českého poháru XTERRA a hned mistrovství republiky. Takový náboj měl sobotní závod u Hostivařské přehrady v Praze, kde panovalo tropické podnebí. Své první vítězství tam vybojoval Karel Zadák z oddílu Tri Lamy Brno, ovšem vítězem celého dne se stala Eva Skalníková. Ženy totiž startovali 21 minut před muži a Skalníková byla v cíli o 10 sekund před Zadákem.
Pražský závod bývá hlavně díky legendární cyklistické části, která se jezdí ve třech okruzích kolem Hostivařské přehrady, velmi obávaný. Zatím pokaždé náročnost tratě násobilo i deštivé počasí, které mělo být letos úplně jiné. Ale ani tentokrát závodníci o bahno nepřišli, nad částí tratě se během závodu rozpoutala lokální bouřka, která některé ze závodníků dokonce donutila závod vzdát. Na dvousetmetrovém úseku se během okamžiku vytvořilo kluzké bahno.

Pro Karla Zadáka byl triumf na mistrovském závodě vůbec prvním vítězstvím v Xteře a dalo by se říci, že to pro něj bylo i zadostiučinění po nedávném startu na mistrovství Evropy na Sardinii, kde musel z dobré pozice odstoupit. „Do depa jsem dojel asi půl minuty za sedmým závodníkem, a na skupinku okolo Lebruna jsem také moc neztrácel, ale po pádu na kole jsem nemohl ani chodit…“ Vysvětluje Zadák, proč závod nedokončil. Pak skoro čtrnáct dní nemohl pořádně trénovat, ale forma naštěstí vydržela.

Eva Skalníková si celý závod parádně užila, po plavání byla o pár vteřin druhá za Klárou Pochobradskou, ale na kole už brzy jela na čele celého startovního pole. Mohla se obávat pouze domácí superhvězdy Polívkové. Na biku se Kája Polívková opravdu předvedla, dokázala se Skalníkové přiblížit na rozdíl jedné minuty, její postup ale zbrzdil pád v posledním okruhu, pak už jela opatrněji a skončila druhá. Na třetí místo se prokousala Ivana Loubková, která nabrala po plavání tradičně velikou ztrátu a vše pak doháněla na kole a v běhu.

Mezi muži se závod vyvíjel velmi dramaticky. Zadáka stíhala silná čtveřice, Kubíček, Novák, Žilák a Jiránek. Všichni měli titul nadosah, nejvíce asi Žilák, ten ale v posledník cyklistickém okruhu přetrhl řetěz a do depa musel po svých, skončil pátý. Na druhé místo se posunul Petr Novák, který ale musel nejprve překonat stabilně výkonného Kubíčka, ten se v závěru cyklistiky propadl na čtvrtou příčku. Třetí do depa totiž přijel Tomáš Jiránek, který se asi nejvíce snažil získat některou z medailí, v běhu ale zpět podlehl Kubíčkovi a skončil čtvrtý.
 Už příští týden se jede další závod TWIN XTERRA Czech Tour na Orlíku, startovat bude opět celá špička, chybět bude pouze Honza Kubíček, ten reprezentuje Českou republiku na evropském šampionátu duatlonistů ve Skotsku. Více o sérii najdete na www.xterra.cz.

Příští týden pokračuje Czech Xterra Tour závoden MAXIDEK Triatlon Orlík.