ME v zimním triatlonu aneb jak Venca Francke o medaili přišel

14.02.2007 -
Skoro by se chtělo napsat .. za sedmero horami a sedmero řekami se v zemi, která patří spíše ke Švýcarsku a rozlohou jen o málo přesahuje čtvrt tisícovky kilometrů čtverečných je Lichtenštejnské knížectví. A v horách této země se konalo jubilejní 10. evropské mistrovství v zimním triatlonu.
Mimo téměř tradičních reprezentantů Pavlů Brýdla a Jindry, Jirky, Žáka, Šárky Grabmüllerové a tuto zimu i Tomáše Doležala k nim přibyl i nováček v reprezentaci zimního triatlonu Jan Venca Francke. V Americe už prý byla nuda a navíc se zimním triatlonem jsou tam v plenkách, a tak se rozhodl, že to zkusí někde, kde ten zimní triatlon už trochu umí a když je to doma, tak tím lépe.

Jako první se na start postavili ženy a mezi nimi jediná česká reprezentantka Šárka Grabmüllerová, když novopečená mistryně ČR ze Žďáru nad Sázavou Radka Vodičková svou účast musela ze zdravotních důvodů zrušit. Úvodní běh mnoho překvapení nepřinesl – všem uteklo lehkonohé rakouské duo Wasle, Penker a za nimi s téměř půlminutovým odstupem přiběhla úřadující mistryně světa Mutscheller se Švédkou Nyström a Ruskou Šurikovovou. Šestá byla Šárka Grabmüllerová s Norkou Johansen a Němkou Kullmann, ovšem s již s další minutou ztráty. Těžká a technická cyklistika ovšem řádně zamíchala pořadím. Nezadržitelně vpřed se drala Mutscheller, naopak ihned se propadla Šurikovová a také Penker. Svůj náskok z běhu držela Wasle před vicemistryní světa Nyström. Grabmüllerová po pádu na kole klesla až na devátou pozici a přišla tak o naději na lepší umístění.

Na lyžích už o dalším evropském titulu Mutscheller nebylo pochyb, Nyström předjela Wasle a skončila druhá, třetí místo tak zbylo na subtilní Rakušanku. Šárka Grabmüllerová na lyžích bojovala, ale na lepší než osmé místo to nestačilo.

V mistrovském závodě mužů jsme měli hned pětinásobné zastoupení a i nebývale početné startovní pole slibovalo dramatický závod. Největší naděje jsme ovšem vkládali právě do benjamínka reprezentačního týmu Venci Franckeho, závodícího v kategorii do 23 let.

Po téměř dvouleté odmlce způsobené těžkým zraněním na kole, se na vrcholné soutěže vrátil mistr Evropy v zimní triatlonu Slovák Patrik Kuril a všichni byli zvědavi na to, jak si poradí s nástrahami mistrovských tratí.

Závod měl v úvodu podobný průběh jako při závodě žen a tak od prvních metrů všem utíkali Švéd Svanebo a Rakušan Planitzer. Ve skupince pronásledovatelů ovšem nechyběl nikdo z favoritů a tak se rozhodující momenty teprve daly očekávat. Bohužel se v této skupince neudržel nikdo z našich, což se pro další vývoj ukázalo být rozhodující. Výborně běžel Venca Francke a na kolo vyrážel na čele kategorie do 23 let. V běhu naopak ztrácel Tomáš Doležal. Na kole se k všeobecnému překvapení na čele dlouho držela dvojice Planitzer, Svanebo, ale do druhého depa jako první přiřítil Patrik Kuril. Za sebou ovšem přivezl celou smečku pronásledovatelů a tak se vše mělo rozhodnout až v lyžařské části. Z našich na tom byl nejlépe Pavel Jindra, který se pohyboval na konci první desítky, na kole jel skvěle Tomáš Doležal a i on se posunul těsně za první desítku. Pavel Brýdl s Jirkou Žákem na kole ztratili a uzavírali druhou desítku. Na třetím místě v K23 se bezpečně držel Francke.

Rozuzlení přišlo na lyžích. Na Kurilovi se naplno projevila zdravotní indispozice a okamžitě začal ztrácet, síly došli i Planitzerovi, a tak na čele zůstal osamocený Svanebo a v poklidu mířil za překvapivým, ale naprosto zaslouženým evropským titulem. Skvělým výkonem na lyžích si pro druhé místo dojel největší favorit Post, třetí místo zbylo na Itala Antoniolliho. Pavel Jindra i na lyžích pokračoval ve výborném výkonu a sedmé místo je jeho nejlepším umístěním na vrcholných soutěžích. Škoda, protože byl blízko blizoučkou k historickému českému maximu – od čtvrtého Nora Holma jej v cíli dělilo pouhých 7 vteřin….. Jeho cílevědomost a poctivost v přípravě je ovšem zárukou, že jeho chvíle teprve přijdou.

Na lyžích jel skvěle i Tomáš Doležal a celkové 12. místo je více než slibné. Když ještě zapracuje na běhu, máme se i v jeho případě na co těšit. Trochu za očekáváním tak zůstali Brýdl ze Žákem. U nich se pouze potvrdilo, že v dnešním vyrovnaném startovním poli, nelze mít slabinu – a v jejich případě kolo slabinou je.

Samostatnou kapitolou byl Jan Venca Francke. Na lyžích mu došli síly a v samotném závěru přišel i o 3. místo v K23, na vytouženém třetím místě se do cíle přihnal jakýsi fousatý ruský moloděc. Tušení se proměnilo v jistotu – ruskému bohatýrovi bylo hodně přes 30 a tak to vypadalo, že medaile nakonec bude. Situace se ukázala být ještě složitější – fousatý bohatýr si omylem vyměnil číslo s jiným ruským bohatýrem z K23 a ten byl v této kategorii nejrychlejší. To se však nelíbilo Norům, kteří vyhráli, a tak to skončilo podivuhodným rozhodnutím – vyhraje ten co nevyhrál a ten co vyhrál bude třetí, protože proti tomu nikdo (my a Rusové jsme o tom neměli ani tušení) nedal protest. Pozoruhodné rozhodnutí, které mnohým vyrazilo dech, včetně delegáta ITU, ovšem i přes diskuze a protesty se nic dalšího nestalo a tak Venca Francke o medaili přišel. Přijal to sportovně a se slovy, že na Světě jim to vrátí se šel připravovat na nedělní štafetu.

12 štafet na startu pro nás znamenalo, že s obhajobou loňského stříbra to nebude úplná sranda. Naši štafetu rozbíhal Francke a i  tentokrát to neměl jednoduché. Prakticky na startu mu jeden z našich ruských osvoboditelů zul tretru a tak musel celou běžeckou trať absolvovat s bosky. Na jeho výkonu to nebylo moc znát a na kolo vyrážel jako druhý. I po kole přijel v kontaktu a tak vypadalo docela nadějně. Na lyžích mu však síly došli a sedmé místo, navíc s významným odstupem nevěstilo nic dobrého. Vedli v pohodě jedoucí Norové, před štafetami Rakouska, Německa a Ruska. Pavel Jindra na druhém úseku dělal co mohl – vytáhl štafetu až na 5.místo, ale ani on se nevyhnul komplikaci v podobě pádu na kole. Norové si upevnili vedení, na dalších místech se však i nadále tvrdě bojovalo. Pavel Brýdl na třetím úseku se rovněž činil a ztráta na Rusko a Německo se viditelně zmenšila. Naděje nám svitla na lyžích, kdy si finišman ruské štafety zapomněl sundat přilbu a rozhodčí jej vrátili do depa. Bohužel i přes veškerou snahu se Pavlu Brýdlovi naše umístění vylepšit nepodařilo a tak jsme skončili pátí, necelou půlminutku od bronzu Němců. Možná nebýt výpadku Franckeho na lyžích, nebo pádu Jindry na kole….. S převahou vyhráli Norové, před Rakušany.

V ženách byli hlavními favoritkami a obhájkyněmi Němky, když cestu za titulem jim měla zkomplikovat štafeta Norska a Rakouska. Ruská štafeta byla výkonnostně viditelně slabší a do pořadí na medailových postech nemohla promluvit. Němky od začátku vedli a i když jim Norky občas šlapali na paty, finišmanka Mutscheller jim nedala šanci. Třetí skončily Rakušanky.

Světový pohár v zimním triatlonu pokračuje již tuto sobotu dalším závodem v rakouském Gaishorn am See. Bohužel opět duatlonem, protože sníh je tuto zimu i v Rakousku značně nedostatkovým zbožím.

ŽENY:
1. S. Mutscheller GER 1:30:10
2. E. Nyström SWE 1:32:12
3. C. Wasle 1:32:34
8. Š. Grabmüllerová CZE 1:37:48


MUŽI:
1. A. Svanebo SWE 1:17:15
2. A. Post NOR 1:17:47
3. D. Antonioli ITA 1:18: 39
7. P. Jindra CZE 1:19:45
12. T. Doležal CZE 1:20:59
13. P. Kuril SVK 1:21:20
16. P. Brýdl CZE 1:21:48
17. J. Žák CZE 1:22:12

K23:
1. J. Nordskar NOR 1:23:20
2. P. Viana ITA 1:24:41
3. K. Lavrentyev RUS 1:25:12
4. J. Francke CZE 1:25:22
 
Štafety muži:
1. NOR 1:10:25
2. AUT 1:10:58
3. GER 1:12:33
5. CZE 1:13:02(Francke, Jindra, Brýdl)
 

 Šárka Grabmüllerová očekávala před sezónou rozhodně lepší místo než konečné 8.


Nováček v reprezentaci Jan "Venca" Francke

Hodnocení:
Přečteno 694x

Komentáře

výkon ve štafetě Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová