ME v Zimním triatlonu v Gaishornu - junior Zahula stříbrný

4.02.2008 -
V sobotu 2.2.2008 odstartoval v Rakouském Gaishornu jeden z vrcholů zimního triatlonu - Mistrovství Evropy. Skvělého umístění dosáhl junior Vítek Zahula, který vybojoval stříbro. Mezi ženami skončila Šárka Grabmüllerová šestá. V elitní kategorii se naši kluci neztratili. Doldy dojel na výborným 5. místě, Pavel Jindra finišoval na 6. místě. Mistrem Evropy se stal švédský reprezentant Andreas Swanebo.

V nedělní štafetě potvrdili roli favorita domácí Rakušané, Češi čtvrtí

Na startu se v elitní kategorii objevilo 41 závodníků a mezi i nimi všichni favorité a šampioni z předchozích let. Podle očekávání se v běžecké části na čele objevoval domácí favorit a vynikající běžec Heinz Planitzer (má marathon za 2:30), kterému dokázal sekundovat jen Němec Florian Holzinger. A byl to právě on, který vběhl do depa jako první s náskokem téměř půl minuty před Planitzerem. Naši reprezentanti Doldy a Pavel Jindra doběhli nadohled od favorizovaného Swaneba a Bauera. Franta Žilák bojoval co mu síly stačily, ale už po běhu se pohyboval ve druhé části startovního pole.

Na kole exceloval Doldík a Pavel Jindra, kteří spolu se Swanebem, Bauerem a Rusem Andrejevem vytvořili velmi silnou skupinu, která se postupně propracovávala do předních pozic. V posledním kole cyklistické části za to vzal Doldy a nejenže dosáhl nejlepšího času na kole!, ale hlavně vjížděl do depa na skvělém třetím místě. Pavlovi Jindrovi kolo taky sedlo a díky druhému nejlepšímu času na kole se pohyboval okolo 6. místa.

Lyže, díky profilu a kvalitě sněhu pořádně prověřily fyzickou připravenost zimních triatletů. Doldy, milovník spíše technických než fyzicky náročných lyží, držel bronz až do druhého z osmi kol. Jako rychlík se k němu blížil "pan" lyžař Andreas Swanebo, který jako býk v aréně stíhal Holzingera a Planitzera. A byl to právě Swanebo, který díky lyžím smazal minutovou ztrátu, nadělil Holzingerovi dalších dvacet vteřin a dojel si pro titul mistra Evropy.  Bronz, k velké radosti domácích fanoušků, udržel Heinz Planitzer.  Doldy nakonec "propadl" na konečné skvělé páté místo, když ho ještě předjel Sigi Bauer. Pavel Jindra, který měl na chlup stejný lyžařský čas jako Doldík, díky bojovnému finiši udržel 6. místo.

Fána Žilák se nakonec umístil ke konci startovního pole, ale zatím nemáme bližší informace o jeho "boji s Evropou", ale určitě to nebyla žádná prdel. Doufáme, že po návratu se s námi podělí o dojmy.

Co řící závěrem? Doldy i Pavel Jindra ukázali, že patří, mezi špičku v zimním triatlonu, ale přece jen jim ještě chloupek chybí k tomu, aby byli nej. No jsou tři týdny do MS, a tak kluci mají dost času poladit formu :).

Zítra se v Gaishornu jede štafeta. Rozjíždět ji bude Doldy, na druhém úseku bude Franta Žilák a role finishmana padla na Pavla Jindru. Držíme palce a gratulujeme k dnešnímu výkonu.

V nedělní štafetě se předpokládal útok na titul od domácích. Českou štafetu rozjížděl Doldy. Přes noc trošku umrzlo a tak lyže už byli více podle Tomášových představ, a tak se na předávce objevil Doldy s půl minutovým náskokem před ostatními a zároveň dosáhl druhého nejlepšího času dne (jaká škoda, že to takhle nebylo včera). Na druhém úseku bojoval Franta Žilák jako lev, o jedno místo sice klesl, ale i tak po heroickém výkonu udržel stříbro. Pavel Jindra držel pozici jak při běhu, tak na kole. Díky smolné příhodě v depu se však zpozdil a propadl se na "bramboru" a i když se ze všech sil snažil, tak mu utekl bronz o 12 vteřin. Ale i tak klobouk dolů, super výkon. Mistry Evropy se stali Rakušané před Němci a Rusi.

Ještě trocha statistiky: v elitní kategorii startovalo 31 triatletů z 9 zemí, mužských štafet bylo na startu 10.