JAN VOLÁR TRIUMFOVAL V ZÁVODĚ EVROPSKÉHO POHÁRU!

3.06.2018 -
DNĚPROPETROVSK (Ukrajina), CAGLIARI (Itálie), 2. června – Hned na dvou prestižních mezinárodních závodech se v sobotu 2. června představili čeští reprezentanti. Největšího úspěchu dosáhl Jan Volár, který ovládl závod evropského poháru v ukrajinském Dněpropetrovsku! Na světovém poháru v italském Cagliari byla navzdory zdravotním potížím nejlepší z našich Vendula Frintová na 25. místě.


Na Ukrajinu odcestovala k závodu evropského poháru dvojice českých reprezentantů. Kromě zmíněného Jana Volára se v Dněpropetrovsku představil i Jakub Powada. Na závodníky tam čekaly distance sprint triatlonu – 750 metrů plavání v monumentální řece Dněpr, 20 kilometrů cyklistiky rozdělených do tří okruhů s osmisetmetrovým stoupáním a 5 kilometrů běhu ve třech okruzích na městské kolonádě. „Překvapilo mě, že nám na kolonádu přišlo fandit opravdu hodně fanoušků. Netušil jsem, kolik lidí na Ukrajině podporuje triatlon,“ potěšilo Jana Volára. 
Závod začal pro české závodníky skvěle! První z vody vybíhal Jakub Powada, v těsném závěsu za ním byl Američan Alec Wilimovsky. Jan Volár se držel na čtvrté pozici. „Na Kubu s Wilimovskym jsem ztrácel asi patnáct metrů a hned na začátku cyklistiky se mi je podařilo dotáhnout,“ řekl pozdější vítěz.


Naproti tomu Jakub Powada se s vedoucím duem neudržel. „Věděl jsem, že kousek za námi jede velký balík a že to nemůžeme dlouho sami utáhnout. Tak jsem si počkal na tu skupinu, abych dal nohám odpočinout,“ vysvětlil Powada.


Během cyklistické části si Volár s Wilimovsky vytvořili asi třicetivteřinový náskok na zbytek startovního pole, který si přinesli také do běhu. Zatímco Američan se startovním polem propadal, Volár se držel na čele. „Běh se mi podařilo ohlídat, abych vyhrál,“ usmíval se v cíli šťastný vítěz, pro kterého to byl největší sportovní úspěch v kariéře. „Výhru na Ukrajině řadím opravdu nejvýš.“


Cílem proběhl v čase 52:54 se čtyřvteřinovým náskokem na druhého Ukrajince Oleksije Syutkina a pětivteřinovým na Němce Jonathana Zipfa.


Běžecká část se naopak nevydařila Jakubu Powadovi, který cílem proběhl na 29. místě. „V běhu to vůbec nešlo. Měl jsem křeče v lýtkách a musel jsem si hlídat, abych vůbec dokončil. Měl jsem těžké nohy a podepsalo se na mě, že jsem v poslední době hodně závodil. Teď si dám pauzu a pak to znovu rozjedu,“ dodal.V Itálii byla nejlepší Vendula Frintová
Také v italském Cagliari se jel sprint triatlon. „Počasí tu panovalo přímo tropické. Trať byla až extrémně technicky náročná, v cyklistické části se o to staraly zejména prudké sjezdy na nekvalitním povrchu v historických uličkách města. Zvláštností v rámci seriálů světového poháru i mistrovství světa byl velmi kopcovitý běh, jehož součástí byly i pasáže s více než 15% stoupáním,“ popsal reprezentační kouč Lukáš Vrobel.


Na Sardinii se představili Vendula Frintová, Jana Macháčová, Petra Kuříková a František Linduška. České závodníky tam provázela velká smůla.


Při plavání však závod ještě vypadal nadějně. Vendula Frintová vybíhala z vody na 16. místě se ztrátou 16 vteřin na čelo závodu. Petra Kuříková byla 31. (+34 vteřin), Jana Macháčová 33. (+36). „Jana Macháčová sice vyplavala z našich poslední, ale zaslouží si pochvalu. I když je plavání její slabina, je vidět, že na něm zapracovala a podařilo se jí udělat velký progres,“ chválil Lukáš Vrobel.


Na startu cyklistické části se na čele vytvořila početná skupina závodnic, jejíž součástí byla i Vendula Frintová. Skupina se ale v průběhu závodu rozpadla na dvě části, přičemž nejlepší česká reprezentantka jela ve druhé z nich. K ní se pak dokázala dotáhnout i Petra Kuříková. „Petra ale měla velkou smůlu – ve druhém okruhu vletěla do díry a udělala si osmičky na obou kolech. Nebyla s tím schopná pořádně brzdit, ale výměna kol by jí stála ještě víc času, takže se pomalu propadala. Předjela ji i skupina s Janou Macháčovou,“ popsal reprezentační kouč.


Trápila se však i Vendula Frintová, na jejímž výkonu se podepsaly zdravotní potíže, které ji od rána sužovaly. „Až do konce cyklistiky se držela ve druhém balíku, ale bylo vidět, že se trápí,“ popsal Lukáš Vrobel. „Ani v běhu, kde obvykle exceluje, se jí tentokrát nedařilo. Její tělo dnes opravdu nebylo v pořádku. Nemohla jíst. Bolela jí hlava. Musím smeknout, že i v tomto stavu bojovala. Nezabalila to, ani když se pohybovala na příčkách, na které svou výkonností nepatří. A důstojně dokončila,“ dodal reprezentační kouč.


Vendula Frintová nakonec proběhla cílem na 25. místě se ztrátou tří minut a třinácti vteřin na vítěznou Rakušanu Lisu Perterer. Druhou nejlepší Českou byla Jana Macháčová, která skončila na 33. příčce. „V cyklistice bohužel byla v malé skupině, která nespolupracovala, a tak si to musela odtáhnout sama. Výsledek odpovídá nabité konkurenci, ukázala ale velký progres v plavání,“ pochválil ji reprezentační trenér.


Petra Kuříková si připsala 36. příčku. „Petra předvedla skvělý běžecký výkon. A dokud neměla defekt na kole, tak vypadala velmi dobře i v cyklistice, kde se dokázala dotáhnout na skupinu před sebou,“ dodal Lukáš Vrobel.


V závodě mužů mělo Česko jediného zástupce. Tím byl František Linduška. Po plavecké části ztrácel z 31. místa na čelo závodu 40 vteřin. Následně mu ale nevyšla cyklistická část. „František dobře zaplaval. Byl ve druhém balíku. Podepsala se na něm ale velmi náročná cyklistická část v kombinaci s nedostatkem cyklistického tréninku v uplynulém období. Takže se ve stoupání vždycky pořadím propadl a pak jel sám. I když pak dobře zaběhl, stačilo to na 44. místo. Teď se zaměříme na cyklistiku a věřím, že se vrátí do formy, kterou měl na jaře,“ vysvětlil Lukáš Vrobel.


Zvítězil Delian Stateff. František Linduška na něho ztratil 3 minuty a 21 vteřin.
Výsledky


Evropský pohár, Dněpropetrovsk, 2. června

Muži: 1. Jan Volár 52:54, 2. Oleksij Syutkin (Ukr) 52:58, 3. Jonathan Zipf 52:59 ... 29. Jakub Powada 55:23


Světový pohár, Cagliari, 2. června

Muži: 1. Delian Stateff (It) 54:45, 2. Hayden Wilde (N.Zél) 54:49, 3. Davide Uccellari (It) 54:54 ... 44. František Linduška 58:21


Ženy: 1. Lisa Perterer (Rak) 1:00:13, 2. Taylor Spivey (USA) 1:00:13, 3. India Lee (VB) 1:00:14 ... 25. Vendula Frintová 1:03:26, 33. Jana Macháčová 1:04:42, 36. Petra Kuříková 1:04:55

Hodnocení:
Přečteno 325x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
10.6.19Stále nedovedu pochopit, kde se to ve mně vzalo, říká Veronika Andrlová
9.6.19MISTROVSKÉ TITULY SI Z PŘÍBRAMI ODVÁŽEJÍ VOLÁR S ANDRLOVOU
9.6.19Ostrovský triatlon zažil velké návraty i vítězství Petra a Brantlové
5.6.19Třetí titul pro mě hodně znamená, říká Lucy Charles-Barclay
5.6.19The Championship ovládli Sebi Kienle a Lucy Charles, Kahlefeldt a další Češi na podiu!
4.6.19Do Ostrova míří elitní triatlonisté, ale také rodiny s dětmi
2.6.19CZECHMANA OVLÁDLI PETRÁSEK A SUVERÉNNÍ KŘIVÁNKOVÁ
2.6.19REPREZENTANTI MĚLI NA EVROPSKÉM ŠAMPIONÁTU SMOLNÝ DEN
30.5.19PŘIVEZOU ČEŠTÍ TRIATLONISTÉ Z MISTROVSTVÍ EVROPY MEDAILI?
29.5.19Mohla jsem trochu pošetřit energii před víkendovým ME, říká Romana Gajdošová