Vendula Frintová má stříbro z SP v Karlových Varech. Vítězi se stali Backhousová a Iden

3.09.2017 -
V neděli 3.září se v českém lázeňském městě Karlovy Vary uskutečnila premiéra Světového poháru v triatlonu. Za výborné divácké kulisy v krásném prostředí města zvítězili Australanka Gillian Backhousová a Nor Gustav Iden. Česká reprezentantka Vendula Frintová zapsala jeden z nejlepších výsledků své dosavadní kariéry.

V 10 hodin na karlovarském koupališti Rolava odstartovala elitní kategorie žen na olympijské distance 1,5 km metrů plavání – 40 km cyklistiky – 10 km běhu. Na startovní čáře měla Česká republika dvojí zastoupení v podobě Venduly Frintové a Jany Machačové. „V tomto závodě záleží na mnoha věcech. Důležité bude vyplavat v čelní skupině a dobře se vypořádat s technicky náročnou cyklistikou. Vendula je v dobré formě a mohla by útočit na medaili, pro Janu by byl úspěch skončit v první půlce startovního pole,“ říkal před startem reprezentační kouč Jan Řehula. Voda neměla ani dvacet stupňů, takže se plavalo v neoprenech. Zhruba od první bójky se na čele usadilo australsko-americké duo Gillian Backhousová a Summer Cooková, které mělo v prvním depu skoro půlminutový náskok na velkou skupinu pronásledovatelek, v čele s Frintovou. V této skupině nechyběla ani slovenská reprezentantka a přítelkyně Jana Čelůstky Romana Gajdošová. Jana Machačová si bohužel vybrala svou porci smůly hned v úvodu závodu. „Jedna ze soupeřek mi rozepnula neopren, do kterého mi nateklo velké množství vody a stálo mě hodně sil vůbec doplavat. Toto vynaložené úsilí si vybralo daň na cyklistice, kde po dvou okruzích musela být po dojetí vedoucí závodnice stažena ze závodu. V prvním depu měla potíže kvůli zimě sundat neopren Summer Cooková, což znamenalo cenné metry náskoku pro Australanku. Ta na náročné cyklistické trati se sedmi výjezdy na Zámecký vrch v lázeňském centru potvrdila své cyklistické kvality a udávala tempo celému peletonu po celých sedm okruhů. „V plaveckém tréninku jsem cítila dobře a věděla jsem, že můžu vyplavat vepředu. Několik závodnic běhá daleko lépe než já, takže jsem zvolila taktiku co nejvíc zabrat na kole a vytvořit si dostatečný náskok,“ řekla. Ve skupině pronásledovatelek aktivně pracovala Vendula Frintová, která po většinu cyklistiky táhla početnou skupinu za sebou, ale Australanka jela skvělý sólo závod a do závěrečné desítky vybíhala s náskokem přes dvě minuty. Vendula v běžecké části stupňovala svoje úsilí a stahovala v každém kole náskok Australanky až na 1:15 minut v cílové rovince. Gillian Backhousová vedení v Karlových Varech uhájila a stala se první vítězkou Světového poháru na půdě největšího českého lázeňského města. „Těžká trať tohoto závodu se mi moc líbila a jsem šťastná, že se mi podařilo dnes zvítězit,“ řekla vítězka v cíli. Vendula Frintová bojovala o své stříbro až do posledních metrů, neboť za ní skvěle běžela Američanka Cooková, která nakonec vybojovala bronz. 
Jaké byly první dojmy české reprezentantky, která zítra oslaví 34 narozeniny? „Od roku 2015 jsem nestála na podiu v závodě Světové série a jsem hrozně ráda, že se mi to podařilo zrovna tady před domácím publikem. Je známo, že závod v Karlových Varech je svým profilem velice náročný. Dnes nám trat ztížilo i počasí. Hodinu před závodem bylo stále pouze 10C. Přestože zimu nemám vůbec ráda, vypořádala jsem se se závodem více než dobře a s konečným druhým místem jsem určitě spokojená. Děkuji za skvělou atmosféru všem fanouškům v Karlových Varech. Vaše podpora mne hnala vpřed před dotírající Američankou Cookovou."

Závod elite mužů odstartoval v areálu Rolava v Karlových Varech v 15 hodin. Z českých triatlonistů se na start postavilo kvarteto borců, ve složení Jan Čelůstka, Přemysl Švarc, František Linduška a Jan Volár. Od prvních metrů se na čelo usadil tradiční lídr plavecké části a rekordman v počtu nejrychlejších časů první disciplíny – Slovák Richard Varga. V druhé půlce plaveckého úseku svým soupeřům ještě trochu poodskočil a vylézal z vody s náskokem deseti vteřin. V prvních okruzích cyklistické části se zkonsolidovala pětičlenná skupinka, kterou tvořili Richard Varga, Jonas Schomburg, Jumpei Furuya, Alessandro Fabian a Tayler Reid, kteří se snažili spolupracovat. V další skupině jezdili František Linduška s Janem Čelůstkou a o několik desítek vteřin za nimi Přemysl Švarc a Jan Volár, který se musel po nepříliš vydařeném plavání prokousávat kupředu. Jedním z klíčových momentů závodu se ukázalo rozhodnutí několika norských závodníků, kteří vytvořili silné komando, pustili se do úniku a stáhli významnou část původního náskoku čelní skupiny. Čtyři běžecké okruhy v krásném prostředí karlovarské kolonády a podzámčí ukázaly, že silní běžci mohou zamíchat konečným pořadím. Mazácky se svým fantastickým běžeckým výkonem do čela závodu propracoval mladičký, 22letý Nor Gustav Iden, který si s desítkou běžeckých kilometrů poradil ve skvělém čase 31:48, na čtvrtém kilometru se dostal na čelo a z Karlových Varů odváží zlatou medaili a premiérové vítězství v seriálu Světového triatlonového poháru. Stříbrnou medaili vybojoval Ital Alessandro Fabian, pro kterého je tento úspěch skvělým příslibem po triatlonové pauze od OH v Riu. Bronz získal Novozélanďan Reid. „Za nic na světě jsem nechtěl připustit, že skončím dneska čtvrtý. Měl jsem hodně práce doběhnout Richarda Vargu, ale nakonec se mi to podařilo asi kilometr před cílem,“ říkal spokojeně v cíli.
Nejlepší z našich skončil Jan Čelůstka na 18.místě, Přemysl Švarc dobíhal na 30.místě, František Linduška 33. a Jan Volár na 39.místě ze 48 triatlonistů, kteří tento těžký závod dokončili.

Premiérový ročník závodu Světového ITU poháru se skvěle vydařil, na tuzemské poměry fandilo podél trati velké množství fanoušků, kteří vytvořili skvělou atmosféru. Západočeské lázeňské město se výrazným písmem zviditelnilo na mapě triatlonového světa a můžeme se těšit na další ročník tohoto podniku světových parametrů.  


 

 


Hodnocení:
Přečteno 487x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.7.18Na MS v ITU dlouhém triatlonu zvítězili Frederiksen a Dapena
16.7.18"Sledujte blížící se závody, protože forma přichází" říká Tomáš Zikmund před mistrovstvím Evropy
13.7.18Kdo jsou favorité nedělního XTERRA CZECH v Prachaticích?
12.7.18Přijďte na 7. ročník Pražského triatlonu v Horních Počernicích
11.7.18Vše se může změnit dalším závodem, říká Silvie Pavlíčková
10.7.18Evropský šampionát ovládli Frodeno a Ryf
9.7.18Atmosféra na Solarbergu byla monstrózní, říka Lukáš Slatinský po Challenge Roth
9.7.18Z Pálavy si vítězství odvážejí Soukup a Kotopulu
9.7.18Xterra Czech, triatlonový festival již tento víkend!
4.7.18IM AUSTRIA 2018 - Race report Křivánkovi + Lukáš Polan