Čeští závodníci byli vidět na domácí půdě i v zahraničí

19.07.2017 -
Uplynulý víkend byl nabitý závody v Čechách i blízkém okolí. Elitní závodníci bojovali na více frontách, Jan Čelůstka zvítězil v závodě ČP Hamrman, Vendula Frintová upadla na WTS Hamburk a nejlepší dorostenci bojovali na ME v Litvě. Našlo se ale i plno závodů pro rekreační a výkonnostní sportovce, např. závod Železný Chlíst, Oravaman a Hamrman 70.3. V závodě ČP PálavaRace se Filip Ospalý loučil se svojí dlouhou triatlonovou kariérou.

Hamrman ČP/ sprint distance

Parta lidí okolo Jana Kubeše na poslední chvíli doslova vytrhla trn z paty všem, co se starají o zajištění fungování ČP. Původní závod ČP Mělníku byl na poslední chvíli zrušen a hledala se náhrada. Nakonec se náhradní závod konal v rámci triatlonového víkendu v okolí Hamerského jezera. Je potřeba říci, že se vše stihlo v rekordním čase a že všichni zainteresovaní odvedli skvělou práci.

Z velmi kvalitně obsazeného startovního pole byli nakonec nejrychlejší Jan Čelůstka a Romana Gajdošová.

Hamrman 70.3/ half distance

Den před závodem ČP se ve velmi náročných povětrnostních podmínkách konal i závod na tratích polovičního Ironmana. Prvními v cíli byli Jaroslav Brynda a Michaela Gerychová.

PálavaRace/ half distance

V dalším podniku ČP v dlouhém triatlonu se v těžkých podmínkách sešla velmi kvalitní konkurence.„Na trati si to závodníci opravdu užili,“ popisoval ředitel závodu Tomáš Novotný. „Na Nových Mlýnech bylo zhruba třináct stupňů, k tomu déšť a silný vítr, kvůli kterému dokonce padalo depo. Právě kvůli podchlazení jsme také měli jeden zásah záchranné služby v cíli.“

Závodníci se rozmarů počasí nezalekli a předvedli skvělé výkony. Celý závod byl ve vedení Filip Ospalý, který se tak vítězstvím rozloučil se svojí dlouhou triatlonovou kariérou. Zdárně mu sekundoval Petr Soukup, který předvedl především výborný běh.

„Když jsem měl po cyklistice náskok přes čtyři minuty, myslela si většina lidí, že už to bude z mého pohledu brnkačka, ale ke konci už jsem si musel hodně hrábnout,“ popisoval své pocity vítěz. „S pravidelným tréninkem jsem totiž skončil už vloni na podzim a momentálně trénuju spíš jen nahodile. Petr Soukup běžel navíc výborně a v závěru můj náskok hodně stáhl.“

Třetí pak skončila další česká triatlonová legenda Petr Vabroušek, který tak opět všem ukázal, čeho je ještě schopný.

Mnohem napínavější průběh měl ovšem závod žen, z nějž vyšla vítězně loňská mistryně ČR v dlouhém triatlonu Simona Křivánková. „Závod se vyvíjel víceméně podle mého očekávání,“ hodnotila svůj výkon. „Největší soupeřkou pro mě byla Helča Kotopulu. Věděla jsem, že jí musím uplavat, abych si udělala náskok na cyklistiku. Na kole mě asi po padesáti kilometrech předjela. Snažila jsem se držet v odstupu, abych ji byla schopná ještě doběhnout. To se podařilo a kontrolovaným během jsem se dostala na první pozici. Jsem ráda, že to byl po dlouhé době konečně zajímavý závod i v ženské kategorii. Zároveň to pro mě byla skvělá příprava na další půlku Challenge Prague a především na dlouhý triatlon Challenge Regensburg.“

Oravaman/ half distance

Těžký horský „půlželezňák“ odehrávající se v krásné přírodě také zná své vítěze. S poměrně značným náskokem zvítězil Španěl Marcel Zamora, druhý finišoval Václav Holub, který má tento závod rád a zúčastnil se ho již několikrát. Třetí pak doběhl Daniel Kravianský ze Slovenska. V závodě, kde s na kole nastoupá okolo 2400 výškových metrů, byla nejrychlejší Zuzana Dudášová před druhou Petrou Veselou a třetí Zuzana Páleníková.

Železný Chlíst/ 0,6-25-9

Tohoto populárního závodu, který organizuje sportovní nadšenec Jan Kavalír, se letos zúčastnilo na 121 závodníků a závodnic v hlavní kategorii. Z vítězství se nakonec radovali Jaroslav Ploc a Lenka Fanturová.

WTS Hamburk/ sprint distance

Naše nejúspěšnější triatlonistka Vendula Frintová byla jednou z favoritek sprint triatlonu v Hamburku, který byl součástí seriálu Mistrovství světa (WTS). Závod se jí však nepodařilo dokončit z důvodu hromadného pádu, při němž zlomila rám kola.

Podle slov trenéra Jiřího Seidla k tomu došlo nešťastnou náhodou. Doprovodný motocykl totiž zlomil prkno pod kobercem a vznikla tak „neviditelná“ díra, do níž vjela Francouzka Cassandre Beaugrand, a přes ni pak přepadlo několik dalších závodnic včetně Venduly Frintové. Ta si však naštěstí z nebezpečně vyhlížejícího pádu odnesla pouze několik odřenin a naraženin.

Vítězkou závodu se nakonec stala Flora Duffy z Bermund, mezi muži si zlato odnesl Španěl Mario Mola.

ME dorostu, Panevežys/ 0,5-11-2,6

Již od čtvrtka závodili čeští triatlonoví dorostenci a dorostenky v litevském městě Panevežys, kde se konalo první Mistrovství Evropy dorostenců. Českou republiku na něm reprezentovala čtveřice Radim Grebík, Tomáš Kříž, Alžběta Hrušková a Anna Hrdličková. Nejlepšího výsledku dosáhla Alžběta Hrušková, která skončila sedmá. Tomáš Kříž obsadil ve finálovém závodě 22. místo (21. z evropských závodníků)

Zbylým dvěma reprezentantům účast ve třicetičlenném finále jen těsně unikla. Radim však bojovným výkonem po pádu vybojoval 17. místo ve finále B (47. celkově). Anna si také vedla skvěle a v nabitém finále B dokončila jako 5. (35. celkově). Oba jsou navíc prvním rokem v dorostenecké kategorii, takže se máme ještě na co těšit v příštím roce. Výsledky to i tak nejsou špatné, neboť se na start postavilo 180 chlapců a dívek z 28 zemí z Evropy. Navíc se zde objevila jedna závodnice z Austrálie a závodník z Jihoafrické republiky.

V neděli se pak všichni čtyři představili ve smíšené štafetě, kde ještě do posledního běhu byli v kontaktu s elitní osmičkou. Radim nakonec tým dostal do cíle na 11. místě. Celkem startovalo 25 štafet a naši dokončili pouze 1:40 za vítěznými Brity a 1:10 za medailí.