Třetí vítězství bylo nejtěžší a nejvíc si ho cením, říká švýcarská star Daniela Ryf po IM Hawaii

12.12.2017 -
Třicetiletá švýcarská triatlonistka Daniela Ryf se stala letos mistryní světa na obou šampionátem, v "půlce" v Chattanooga i v říjnu na legendárním IM Hawaii. Třetí havajský vavřín ji zařadil mezi nejlepší triatlonistky ironmanské historie. O tom jak prožila havajský závod, s čím se potýkala během letošní sezony a co dělá, když zrovna netrénuje, vyprávěla v exkluzivním rozhovoru pro náš magazín.

Na tiskové konferenci po letošní IM Hawaii jsi říkala, že to byl pro tebe jeden z nejtěžších závodů v životě. Ráno po probuzení ses necítila ve své kůži a velkou část cyklistiky se ti nedařilo dojet vedoucí dvojici po plavání, kterou tvořily Lucy Charles a Lauren Brandon. S jakými pocity máš spojený letošní vrchol světového triatlonu? 

Ironmanský závod je pro mě pokaždé velmi speciální a jedinečný. Na startovní čáru se pokaždé snažím jít s velkým respektem, a co nejlépe připravená po fyzické i mentální stránce. Havajský závod je nádherný a i přes obtíže během závodu jsem si ho parádně užila. 


Popsala bys, jak se odvíjel závod z tvého pohledu? 

Plavecká část mi sedla podle stanoveného plánu. Bohužel hned od úvodních kilometrů na kole jsem v nohách necítila potřebnou sílu a dynamiku. Jela jsem hodně za hranicí svých rezerv, které jsem si musela hlídat do dalších částí závodu. Kolem 120.kilometru, kdy jsem stále nebyla v kontaktu s dvojicí na špici, jsem se rozhodla, že to prostě risknu vabank a dám do toho všechno. Toto rozhodnutí naštěstí  začalo přinášet své ovoce a rozestup se začal ztenčovat, což hrálo velkou roli v mé další motivaci bojovat. Pár hodin předtím jsem si vůbec nedokázala představit, že to bude možné. Se svým výkonem v maratonu jsem velmi spokojena, podařilo se mi udržet vedení a zvítězit. Byl to hrozně těžký závod po všech stránkách, nejspíš jsem ještě nikdy předtím nemusela o vítězství takto bojovat.  

Svým letošním titulem mistryně světa jsi zkompletovala triple, tedy tři havajské triumfy. Co to pro tebe znamená? 

Znamená to pro mě opravdu hodně a je to pro mě důležité. Každý z těchto tří závodů byl velmi jedinečný a ke každému vítězství vedla úplně jiná cesta. Jak jsem zmínila, ten letošní byl ze všech nejnáročnější. 


Která část závodu pro tebe byla nejlepší? 

Cílový koberec… 

Jak jsi pojala oslavy tohoto velkého úspěchu? 

Po závodě jsme měli společnou večeři s celou rodinou, přáteli a celým podpůrným týmem. Byla to překrásná noc. A vlastně slavím do dneška.. 

Měla jsi možnost zůstat na Havajských ostrovech ještě po závodě v rámci odpočinku a regenerace? 

Bohužel už po závodě nebylo moc času. Měla jsem pak hodně povinností ohledně komunikace s médii. Jedno odpoledne a večer jsme si udělali piknik na pláži, což bylo krásné. Po havajském závodě mi letošní sezona ještě neskončila, takže jsem pospíchala domů, abych byla připravená na trénink v následujících dnech. 


Stříbro letos získala Britka Lucy Charles ve své premiéře mezi profesionálkami, bronz brala Australanka Sarah Crawley. Co říkáš na tento výsledek? 

Bylo skvělé sledovat výkony těchto dvou mladých triatlonistek a jejich cestu za největším úspěchem v jejich dosavadní kariéře. Náš sport se velice rychle mění a v nejužší světové špičce jsou další mladé závodnice. Což pro mě znamená, že se na příští ročník budu muset připravit ještě pečlivěji a lépe. 

Jak hodnotíš svou letošní sezonu? 

Letošní rok je pro mě plný výzev a od začátku velmi náročný. Hlavně kvůli zranění zad, které mě od ledna trápilo a musela jsem vysadit mnoho tréninkových jednotek. O to víc si cením toho, že jsem dokázala vybojovat dva tituly mistryně světa, jak na 70.3, tak v Ironmanu.. 

Jsi po zmiňovaných zdravotních peripetiích už v pořádku? 

Ano, už je to dobré. Jednalo se o svalové obtíže a bylo zapotřebí dostatek času, aby se to zahojilo. Jsem šťastná, že se s tím mé tělo dokázalo vypořádat a bylo schopno se vrátit ve skvělé formě na dva závodní vrcholy v sezoně. 


zdroj: Redbull

Tréninku věnuješ přes 30 hodin týdně. Co děláš nejraději, když netrénuješ? 

Mám ráda relax..V těchto dnech trávím čas s přáteli při procházkách na vánočních trzích, velmi ráda také peču vánoční cukroví. 

Co je tvým hnacím motorem překonávat a motivací k překonávání těžších období v tréninku a závodech? Co bys poradila sportovcům, kteří chtějí s triatlonem začít? 

Od dětství potřebuji být v častém pohybu a aktivitě. Triatlon mi přináší v tomto směru skvělou rovnováhu a dobré pocity v kontaktu se svým tělem a myslí. Na triatlonu miluji jeho pestrost, rozmanitost a neustálé zlepšování a posouvání hranic mé kondice. 

Znáš se s někým z českých triatlonistů? 

Mojí kamarádkou je Radka Vodičková Kahlefeldt, se kterou jsme donedávna společně trénovaly. 

Letos se v Praze uskutečnila premiéra závodu Challenge Prague, čímž se na start postavilo i několik desítek triatlonistů ze všech koutů světa. Přemýšlela jsi o tom, že bys zde někdy závodila? 

Velice ráda bych do Prahy jednou přijela a start na tomto závod by mohl být skvělým důvodem. Zatím nemůžu nic slibovat, závodní diář ještě nemám úplně hotový. 

Jaké jsou tvé další plány? 

Tento týden mi začíná vánoční volno od tréninku, těším se na odpočinek a možnost dohnat věci, které během sezony nestihnu. Pak se zase začnu připravovat, abych byla za rok v Koně znovu nejrychlejší..


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1266x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
18.9.20S druhým místem jsem moc spokojený, říká Tomáš Řenč po Doksyrace
14.9.20KŘIVÁNKOVÁ DÁL VLÁDNE CZECHMAN TOUR. VYHRÁLA I DOKSYRACE
14.9.20Světový pohár v Karlových Varech ozářily triatlonové superhvězdy! Zvítězili Francouz Vincent Luis a Bermuďanka Flora Duffyová
14.9.20Český pohár ovládli ve Varech Grabmüllerová a Belgičan Matthys
10.9.20Na Světový pohár míří do Karlových Varů triatlonové superhvězdy
9.9.20V neděli 13. září 2020 se opět uskuteční DoksyRace 2020 - tradiční závod v polovičním ironmanu.
8.9.20Jak si vedli Češi ve víkendových závodech?
7.9.20ČESKÁ ŠTAFETA OBSADILA NA TRIATLONOVÉM MISTROVSTVÍ SVĚTA 16. MÍSTO
6.9.20Vítězný double si z Prachatic odvážejí Serrierres a Philippiová. Nejrychlejší Češi na čtvrtých místech
3.9.20Svůj bronz hodnotím jako velké překvapení, říká Matěj Burian po Pilmanovi