Letošní sezonu hodnotím velmi pozitivně, říká kanadská profesionálka Heather Wurtele

9.11.2017 -
Závěrem letošní sezony se v rámci celosvětového seriálu Challenge Family závodilo na halfironmanech Mallorca a Sardinia. Oba závody opanovala jedna žena - Kanaďanka Heather Wurtele. Vytáhlá triatlonistka se pohybuje v profi triatlonu dlouhých distancí přes deset let, ve svém portfoliu má stříbro a bronz ze světových šampionátů 70.3 a umístění v Top Ten ironmanské Havaje. Po vítězném Challenge Forte Village Sardinia vznikl následující rozhovor.

Jaké jsou čerstvé dojmy po závodě Challenge Forte Village? 

Na Sardinii jsem startovala poprvé. Musím říct, že je to jeden z nejkrásnějších a zároveň nejnáročnějších halfironmanů, které jsem v dosavadní kariéře absolvovala. Možná by mu mohl konkurovat jen Ironman 70.3 Georgia, zvlášť když tam hodně fouká. Středomořské prostředí cyklistické části tady na Sardinii je úžasné. Miluji výzvy a obtížné tratě, takže tady jsem si to opravdu užila.  

Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Plaveckou část jsem absolvovala z velké části úplně sama a v krásně čisté mořské vodě mi skvěle sedla. Kvůli slunečním odleskům a zvětšujícím se vlnám nebylo úplně snadné udržet ideální orientaci. Po dvou okruzích jsem vylézala z vody na druhé pozici, zhruba minutu za čelem závodu. 

 

Během dopoledne vítr hodně zesílil a zvlášť na místech podél pobřeží měli i zkušení závodníci co dělat, aby se udrželi v sedle. Jak jsi to zvládla? 

Na dvacátém kilometru mě dojela Laura Siddal a společně se nám podařilo zhruba v polovině cyklistiky docvaknout špici. V některých pasážích ve sjezdech jsem musela vynaložit hodně síly a umu, aby se nic nestalo. Na svém kole se cítím bezpečně i v náročných klimatických podmínkách, což mi dodávalo hodně psychické jistoty a podpory. 

Na začátku běžeckého půlmaratonu nebylo ještě zdaleka jisté, kdo zvítězí. Co se dělo dál? 

Do druhého depa jsem přijela v kontaktu s Laurou. Podařilo se mi zvládnout rychleji přezutí do běžeckých bot, první kilometr jsem hodně zabrala a udělala si malý náskok, který zůstával konstantní do pátého kilometru. Pak se mi podařilo získat další metry, ale musela jsem bojovat až do cíle, protože jsem věděla, že Laura mi nedá nic zadarmo. Bohužel pro ni by jí případné vítězství posunulo do čela celkového bodování seriálu Challenge Europe. Nicméně z celkového druhého místa za Yvonne Van Vlerken se také radovala. Jejich bodový rozdíl byl velmi minimální. Já skončila celkově na čtvrtém místě. Počítaly se výsledky ze šesti závodů, já měla bohužel možnost absolvovat je pět. 


Proč ses rozhodla startovat zrovna na tomto závodě? 

Pro další evropský závod jsem se rozhodla po červnovém šampionátu Challenge Šamorín. Do posledního kilometru závodu jsem byla ve vedení a během závěrečných pěti minut jsme se s Anabel Luxford a Lucy Charles prostřídaly několikrát. Bylo to hodně napínavé a konečné třetí místo beru jako zklamání. Ale bavilo mě to a v Evropě jsem si letos chtěla zazávodit ještě jednou. S manželem Trevorem jsme velmi rádi, že jsme se rozhodli na Sardinii přijet a narušit tak naši „rutinu“ závodů v Severní Americe.  

Co říkáš na organizaci a závodní atmosféru? 

Organizace byla fantastická. Stejně tak tratě jednotlivých disciplín. Všechno bylo velmi blízko u sebe – dobré jídlo, příjemné ubytování, dobré podmínky k tréninku..Ráno jsme se oblékli do neoprenů a do dvou minut jsme byli na rozplavání v moři. Tento závod všem doporučuji.


Porovnala bys závody v Evropě a Severní Americe? 

Musím říct, že většina tratí v Evropě je zajímavější, než u nás. Projíždíš přes malé vesničky, řešíš technické pasáže sjezdů a stoupání, rychlé sjezdy. Běžecké tratě jsou situována do historických center měst, což je zajímavé a parádní. A divácká kulisa byla skvělá, diváci dávali najevo, že je to baví. Měli jsme možnost trénovat v několika evropských resortech a pokaždé to byl velký zážitek. Honba za dostatečným počtem bodů pro kvalifikaci na IM Hawaii bylo dobré narušit prostým užíváním si závodů a tréninku. 

Jak se ti daří v letošní sezoně?

Jsem šťastná, že se mi ve dvou posledních závodech zvítězit (Challenge Mallorca a Sardinia). Jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Také jsem získala speciální bonus v rámci celkového bodování seriálu. Výsledky letošní sezony: 3 vítězství, 2 stříbra, 3 bronzy, bronz na ITU MS v dlouhém triatlonu, bronz na WCH Challenge Šamorín a 7.místo na MS v halfironmanu (poprvé za poslední tři roky jsem se nevešla na medailové podium). Sezonu hodnotím velmi pozitivně a těším se na další evropské závody příští rok. Znovu se postavím na start šampionátu Challenge v Šamoríně. 

Měli jste možnost po závodě na Sardinii ještě trochu cestovat? 

Ano. Na zpáteční cestě za oceán jsme se zastavili v Římě, kde jsem ještě nikdy předtím nebyla. Moc se nám tam líbilo. 

Jaké máš další plány? 

Do listopadu žádný přesný plán nemám, budu odpočívat a podnikat nějaké lehčí sportovní aktivity, jako je lyžování apod. Od prosince začínám znovu tvrdě trénovat. První závod absolvuji na konci února nebo začátkem března. 

Více na www.teamwurtele.com


   

 

  

 

Hodnocení:
Přečteno 466x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.1.21VITAR sport posiluje: k Enervitu přibral i Royal Bay
18.12.20Příští rok si vyzkouším, jak chutná Ironman, říká král triatlonu
14.12.20Koruna pro Krále triatlonu má nového majitele. Triatlonistou sezony je Lukáš Kočař!
13.12.20Co najdete, když otevřete šatník sportovkyně? Kultovní značky, které musíte mít!
11.12.20V téhle divné době mi chybí parta závoďáků, říká Michal Piloušek
9.12.20Český triatlon vstoupí do roku 2021 s novou tváří
2.12.20Naše šance pro účast na OH v Tokiu vede přes štafety, říká kouč repre Lukáš Vrobel
29.11.20Zuzana Bartasová: Soutěživá jsem hodně, nikdy jsem nedokázala jít na závod s tím, že si ho jdu jen užít
20.11.20Pestrost je ideální koření motivace, říká Jan Šneberger
19.11.20Ironman dream