Důležitá je týmová spolupráce, říká Joel Filliol, kouč světové triatlonové extratřídy

26.05.2017 -
Kanadský triatlonový trenér Joel Filliol je považován za jednoho z nejlepších ve svém oboru. Působil u několika národních týmů, pod jeho vedením získal Kanaďan Simon Whitfield zlatou olympijskou medaili. V současné době se v jeho mezinárodní skupině připravují hvězdy jako je Mario Mola, Richard Murray nebo Katie Zaferes. Tento rozhovor vznikl ve spolupráci s Vendulou Frintovou, která rovněž trénuje pod jeho křídly.

Kdy a jak jste se poprvé setkal s triatlonem?

Ve svých jedenácti letech jsem se poprvé postavil na start dětského triatlonového závodu v Kanadě. Závod organizoval cyklistický oddíl, ve kterém působil můj otec. Závod se mi moc líbil a postupně jsem se propracoval až k absolvování celé série závodů „Kids of steel.“

Čím Vás toto multisportovní odvětví upoutalo?

Během školního studia jsem se věnoval plavání, terénnímu běhu a atletice, s otcem jsem hodně jezdil na kole. Takže triatlon byl pak vlastně ideální kombinací a propojením zmíněných sportů.


Jako závodník jste absolvoval mnoho triatlonových závodů. Jaký úspěch považujete za svůj vrchol?

Nedostal jsem se na úplně špičkovou úroveň, ale podařilo se mi nominovat se do juniorského výběru Kanady na Mistrovství světa v duatlonu v letech 1995 a 1998. V roce 1996 jsem mohl startovat i na triatlonovém světovém šampionátu. Tato zkušenost pro mě nastartovala pozdější nadšení stát se triatlonovým trenérem.

Jakou cestu jste prošel, než jste se stal světově uznávaným triatlonovým koučem, za kterého jste v současné době považován?

Měl jsem štěstí, že jsem měl možnost se „vyučit“ v národním triatlonovém centru ve Victorii v Britské Kolumbii v Kanadě. Bylo to období krátce po první zlaté medaili Simona Whitfielda na olympijském závodě v Sydney. V té doby jsem se začal učit trénování „od píky,“ dostalo se mi mnoho neocenitelných zkušeností, za které jsem velmi vděčný. Velká výzva pro mě byla možnost působit v roli hlavního kouče kanadského národního týmu v letech 2005 až 2008. Simon Whitfield tehdy vybojoval stříbro v Pekingu. Přestěhoval jsem se do Velké Británie a od roku 2009 tam působil v pozici hlavního trenéra.

Pojďme k současnosti. Ve vaší mezinárodní tréninkové skupině se připravují světová esa triatlonu, jako je Mario Mola, Andy Murray či Katie Zaferes nebo naše Vendula Frintová. Jak hodnotíte jejich vystoupení na závodech letošní ITU světové série?

Zatím máme čtyři pódiová umístění – dvě vítězství Maria Moly, druhé místo Richarda Murraye a Katie Zaferes. Takže jsem spokojen.


Podle čeho si vybíráte triatlonisty do vaší tréninkové skupiny?

Triatlonisti k nám přicházejí jako první s tím, že chtějí udělat nějakou změnu. Potom nastává celkem dlouhý proces vylaďování, kdy zkoumáme jejich postoj, nadšení, připravenost udělat změnu a odevzdání se novému přístupu.

Třeba ve fotbalových velkoklubech dochází nezřídka k třenicím a konfliktům mezi hvězdami světového formátu. Řešíte toto ve vaší skupině v rámci triatlonu?

Jednou z věcí, na které nám dost záleží je, aby sportovci, kteří přicházejí do naší skupiny vnímali důležitost a přínos týmové spolupráce. Když spolu trénují top sportovci na jednom místě, mohou z toho všichni profitovat. I sportovci rozdílných výkonnostních úrovní se mohou navzájem obohatit v přístupu a nadšení pro danou věc. 

Jaký máte recept na výchovu a trénink triatlonistů z menších národních asociací, jako je třeba ta v České republice? Co je potřeba k tomu, aby u nás triatlonisti dosahovali medailových úspěchů na světových triatlonových závodech?

K využití maximálního potenciálu u mladých sportovců je zapotřebí, aby triatlonoví trenéři mohli každodenně pracovat na jednotlivých disciplínách na jednom místě v rámci dané tréninkové skupiny. V mnoha zemích bohužel není možnost triatlonových center, podle naší zkušenosti je to nejlepší model a cesta k úspěchu. V každé zemi se najdou výrazné sportovní talenty, ale bohužel se často stává, že je na ně vyvíjen velký tlak už od začátku podle hesla co nejvíc a co nejrychleji. Tato strategie vede často k vyhoření, přetrénování, častým úrazům a nemocem. Špatný přístup k tréninku v dětském věku vede ke snížení výkonnosti a promarnění daného potenciálu.

 

Jak vypadá tréninkové zázemí vaší skupiny?

Během roku nejsme na jednom místě, ale cestujeme podle podmínek jednotlivých ročních období. Máme kempy na Floridě, Novém Zélandu, Španělsku a ve Francii. Umíme trénovat kvalitně v různých podmínkách a prostředí. Společný faktor je správný postoj sportovců a jejich zacílení na to, aby dělali pořádně základní věci každý den.

Alistair Brownlee přesedlal pro letošní sezonu z krátkých a olympijských distancí na halfironman. Na dvou letošních silně obsazených závodech v halfironmanu jasně dominoval. Překvapilo vás to?

Ani ne. Z draftových ITU závodů to k halfironmanu není zas tak daleko. Špičkoví triatlonisté z kolotoče ITU závodů jsou schopni předvádět stejně skvělé výkony i na halfironmanské vzdálenosti. Velkou předností je plavecká část, která není o tolik kratší.

Za týden se ve slovenském resortu X-bionic koná světový šampionát pod hlavičkou série Challenge. Co říkáte na tento pilotní projekt?

Podle mého názoru je to dobrý nápad. Není potřeba složitého sbírání kvalifikačních bodů, což někdy vede ke ztrátě chuti se nominovat na jiné závody. Na stejné trati se mohou utkat borci z jednotlivých triatlonových vzdáleností a bude to zajímavá podívaná.

Jaký je váš nejoblíbenější závod?

Nejraději mám závod v německém Hamburku. Závod má dlouhou historii a diváci tam vždy vytvoří skvělou atmosféru.

více na jeho stránkách -  https://joelfilliol.com/

Hodnocení:
Přečteno 605x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.7.18Závod v Prachaticích je jeden z nejhezčích na světě, říká Ruben Ruzafa, vítěz XTERRA Czech
19.7.18Pavel "Karlos" Petrásek a Kateřina Janovská zvítězili na HamrMan Sprint 2018
18.7.18O Evropské tituly ve sprint triatlonu se pojede v Tartu
17.7.18Na MS v ITU dlouhém triatlonu zvítězili Frederiksen a Dapena
16.7.18"Sledujte blížící se závody, protože forma přichází" říká Tomáš Zikmund před mistrovstvím Evropy
13.7.18Kdo jsou favorité nedělního XTERRA CZECH v Prachaticích?
12.7.18Přijďte na 7. ročník Pražského triatlonu v Horních Počernicích
11.7.18Vše se může změnit dalším závodem, říká Silvie Pavlíčková
10.7.18Evropský šampionát ovládli Frodeno a Ryf
9.7.18Atmosféra na Solarbergu byla monstrózní, říka Lukáš Slatinský po Challenge Roth