S výsledkem jsem spokojen, ale výkon nebyl podle mého gusta, říká Džalaj po IM South Africa

24.04.2014 -
Nejlepší slovenský ironman Karol Džalaj se pod vedením Lucky Reed Zelenkové zařadil mezi profesionální triatlonisty. Během přípravného období přitvrdil v tréninku a na prvním letošním ironmanském startu v Jihoafrické republice si za čas 9:21 připsal umístění v první desítce. Svůj výkon hodnotí v našem rozhovoru.
Jaké bylo cestování na černý kontinent? Kolik času sis dal k aklimatizaci na horké podnebí?

Presun do Afriky bol bezproblémový po trase Vieden-Dubaj- Johannesburgu a prebehol 6 týždňov pred samotným Ironmanom. Zhruba 5 dni potom trvalo môjmu telu, kým sa zrovnalo s nadmorskou výškou 1600 m. n. m.

Jak jsi koncipoval svůj trénink před ironmanským vstupem do letošní sezony? Ladil jsi nějak speciálně? V místě startu byla i tvoje trenérka Lucka Reed Zelenková..

Pobyt v Afrike  nebol vyladenie, ale skôr tréningový kemp. S Luckou Zelenkovou a po novom aj v spolupráci s http://www.is-tt.cz/ sa snažíme postupne zvyšovať moje tréningové zaťaženie k úrovni tých najlepších v dlhom triatlone. Je to však dlhodobý proces. Zvládol som veľmi slušné 4 týždne, kde som trénoval cez 30 hodín týždenne.

V našem minulém rozhovoru před pár měsíci jsi říkal, že do toho letos půjdeš ještě s větším nasazením, než minulé roky. Posunul jsi časovou dotaci odtrénovaných jednotek. V jaké umístění sis věřil na IM South Africa?

O ambíciách sa po takomto tréningovom bloku sa ťažko kalkulovalo. Napriek tomu som dúfal v Top 10.Jak se ti podařilo zaplavat?

Už počas plávania som cítil, že to nie je celkom ono. Čelnú mnohopočetnú skupinu som stratil už po 300 metroch a ostal som v šírom mori dlho sám a neskôr som sa spojil s ďalším čudom v neopréne.

Honza Šneberger říkal, že trať cyklistiky i kvůli větru dala pěkně zabrat. Jak ses vypořádal s nástrahami své parádní disciplíny ?

Cyklistická časť bola náročná ani nie tak kvôli celkovému prevýšeniu 1600 metrov, ale silnému vetru od mora, s ktorým sa muselo pasovať po pomyselnej obrátke. Mnohý tento boj s citeľným, ale neviditeľným živlom psychicky nezvládli. Ja som šiel to, na čo som v ten deň mal. Snažil som sa držať rovnomerne úsilie, či to boli kopce, alebo veterná pasáž a neiritovať sa aktuálnou rýchlosťou.

Zbyly ti síly na poslední disciplínu?

Cyklistika zobrala mnoho síl každému a bolo to badať na bežeckých časoch. Tie boli na rovnakej trati za podobných klimatických podmienok výrazne pomalšie oproti minulému roku. Podobne to bolo aj u mňa, celkom som sa vytrápil.

První letošní ironman a umístění v Top Ten, takže splnění cíle. Jak hodnotíš svůj výkon?

S výsledkom som aj s spokojný, ale výkon nebol celkom podľa môjho gusta. No musím brať do úvahy za akých okolnosti som šiel do preteku. Dôležité bude, aby som to čo som v Afrike natrénoval, dokázal predať v blízkej budúcnosti.

Můžeme se těšit na další z řady czechmanských soubojů mezi tebou a Petrem Vabrouškem? Přijedeš letos do Pardubic?

Rád by som sa znova absolvoval skvelého Czechmana, ale pravdepodobne sa budem „musieť“ zúčastniť Armádnych majstrovstiev v krátkom triatlone v Holandsku.


Hodnocení:
Přečteno 1043x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?
26.8.21Boj na dvou frontách: pojede se o tituly ve sprintu i ve středním triatlonu
24.8.21Při finálovém závodě Mistrovství světa se čeští triatlonisté pohybovali kolem 30.místa
20.8.21Triathlon Most má potenciál evropského formátu, říká vítěz Jakub Langhammer
18.8.21Je tu Giga-víkend! Gigathlon se vrací do Mělníka
16.8.21Česká triatlonová štafeta na MS v Montrealu skončila sedmá