Pro účast na IM Hawaii udělám maximum, říká Tomáš Mika

1.02.2016 -
Tomáše vloni potkala velká životní změna v podobě svatebního prstenu a za nedlouho s Veronikou čekají narození potomka. Vloni se také stal republikovým šampionem na halfironmanské distanci. Nejen o minulé sezoně, ale i dalších velkých triatlonových plánech jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Pojďme se ještě trochu ohlédnout za loňskou sezónou. Kde se ti nejvíc dařilo, Tome?

Největší radost mi udělalo vítězství a republikový titul na půlce ve Žďáru nad Sázavou (Pilman). Velmi pozitivně tam hodnotím můj předvedený výkon. Na běžecké části jsem byl rychlejší i než super běžec David Gerych. Také moc rád vzpomínám na IM Nice, kde jsem skončil na šestém místě v profi kategorii a stanovil i nové české maximum (9:00:04). Tento závod jsem bral jako jeden z vrcholů sezóny a cíleně se připravoval na tamní podmínky. Tratě mi tam sedí, hlavně běžecká část po rovině a kopcovatější cyklistika.

A kde to nevyšlo úplně podle tvých představ?

Příliš se mi nedařilo na půlkách v zahraničí, kde rok od roku konkurence roste i kvůli přílivu závodníků z kolotoče ITU. Obecně mi více sedí ironmanské distance, letos bych rád absolvoval tři dlouhé triatlony.


Loni jsi také vstoupil do nové životní etapy, oženil ses a za pár měsíců čekáte přírůstek…

Beru to jako zlomový okamžik. Z přítelkyně Veroniky se stala najednou manželka. Co se týče mých cílů a vizí v triatlonu tak se nic nemění, jede se dál. Veronika mě poznala jako triatlonistu a s tímto si mě i vzala. Hodně mně pomáhá a je mi důležitou oporou a podporou.

Jak se těšíš na potomka?

Není tajemstvím, že čekáme kluka. Měl by se narodit koncem března, což je termín IM Africa, tak doufám, že si to dobře načasuje, abych mohl být u toho.


Když jsme spolu dělali první rozhovor v roce 2012, tak jsi říkal, že máte s trenérem Honzou Grusou dlouhodobý plán, který své ovoce přinese ve správný čas. Co bys řekl k současnému tréninku?

Přesně, jak říkáš. Postupné kroky a kontinuita je pro mě stěžejní. Začínali jsme na 12 hodinách týdně, teď se to pohybuje kolem 30 hodin týdně. A výsledky postupně přicházejí. Zimní příprava pro mě skoro vrcholí, žádné doplňkové sporty nedělám, koncentruji se na specifický trénink, který směřujeme k prvním závodům. Oproti minulosti chodím daleko častěji do posilovny. S náplní plaveckých a atletických tréninků mi hodně pomáhá Tomáš Burdych. Také mám možnost plavat s výbornými plavci Petrem Loffelmanem a Tomášem Martínkem. Byl jsem pár týdnů na kempu v teple na Tenerife a nedávno na Floridě, teď mě čeká soustředění na Gran Canarii.

Triatlonový trénink je hodně o vnitřní motivaci. Co je tvým hnacím motorem?

Mojí filosofií je nevynechat žádný naplánovaný trénink. Na nic to nesvádět, nevymlouvat se na bolístky nebo špatné počasí. Minulý týden jsem třeba jezdil několikrát „řevničák“ (oblíbený kopec cyklistů, 5km, kousek za Prahou, pozn.red.). Nahoře sněžilo a byla pěkná zima. Měl jsem ho napsaný čtyřikrát, tak jsem ho jel čtyřikrát.


Večer před loňským IM Hawaii jsi vyhlásil, že příští ročník budeš na startu. Je to tvým hlavním cílem pro další sezonu?

Ano. Je to pro mě velká výzva a meta. Nevím, jestli se podaří už letos, ale udělám pro to maximum. Kvalifikační body si chci vyjet na IM Africa a potažmo na IM Frankfurt. Vím, že to jsou velmi silně obsazené závody, ale chci poměřit síly s těmi nejlepšími. Každý je porazitelný. Také mám na mušce půlky v Barceloně, Dublinu a Mallorce. Na tuzemských tratích se představím na Czechmanovi, Doksyrace a TriPrague, kde bych rád obhájil loňský titul republikového šampiona.

Na závěr bych rád poděkoval sponzorům a to Michovský group, Stevensbikes, Casco, Bont, Czech - PowerBar, Asics, Zerod a nově také Eleven. Bez této podpory bych se v sezóně neobešel.

Hodnocení:
Přečteno 994x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
14.12.17Nový neopren HUUB Archimedes II 3:5 působí jako druhá kůže
12.12.17Třetí vítězství bylo nejtěžší a nejvíc si ho cením, říká švýcarská star Daniela Ryf po IM Hawaii
11.12.17Na Novém Zélandu bylo zrušeno plavání
5.12.17Na první rok mezi profesionály to byly slušné výkony, říká Jakub Langhammer
4.12.17Petra Kuříková stříbrná v Africe, v Austrálii žraloci vyhnali triatlety z vody
29.11.17Být, či nebýt vidět? To je to, oč tu běží! Aneb představení NiteRider Sentinel 40
28.11.17Letos mám za sebou 36 závodů. Byla to skvělá sezona, říká Tomáš Bednář
27.11.17Vabroušek, Langhammer a Jílek byli vidět během nabitého triatlonového víkendu
21.11.17Chci ještě zvítězit na IM Hawaii, říká Milda Bayer
20.11.17Sali a Sanders vítězí v Arizoně