Trať cyklistiky byla těžká, ale krásná, říká David Jílek po ISRAMAN Eilat

8.02.2018 -
Ke stříbru Simony Křivánkové přidal David další český úspěch ze stejného kovu. Ironmanskou porci kilometrů v těžkých klimatických podmínkách v izraelských horách zvládl pod 10 hodin a po triumfu z Wintermana potvrdil, že jeho forma je i zkraje sezony kvalitní. Více v rozhovoru

První letošní ironman v rámci závodu ISRAMAN Eilat pro tebe vyšel skvěle. Podmínky byly při letošním ročníku hodně náročné. Jak ses cítil po závodě?

Bylo mi fajn. Vyčerpání nai nebylo příliš velké, jen nohy byly ,,rozbité”, a tak chůze z/do schodů byly trošku problém, ale druhý den už jsem dal lehčí plavání..

Jak se pro tebe závod vyvíjel. Kde se rozhodlo o medailových postech?

V podstatě až do první obrátky na kole, která byla společná jak pro nás, tak i pro ,,půlkaře” jsem pořadí přesně nevěděl - jen jsem tušil, že se pohybuji někde v polovině první desítky, podle počtu kol v depu po plavecké části. Což se mi potvrdilo, když jsem potkal vedoucího Tilla cca 7 minut před obrátkou a pak tři další cca 2 minuty před obrátkou. Na 90.km cyklistické části jsem dojížděl na 4.pozici cca minutu za 3. a 3 minuty za druhým závodníkem, Till byl už hodně daleko. Oba se mi podařilo sjet v nejhorší pasáži za poslední obrátkou a do depa jsem dojížděl s náskokem cca pěti minut. Na maraton jsem tedy vybíhal druhý a snažil jsem se udržet stále cca 6 minut náskoku na třetího Hywela. V posledním okruhu se ještě snažil zabojovat o třetí pozici domácí závodník a tak oba lehce zrychlili, ale to už jsem se snažil uhlídat.


Podle Petra Vabrouška byly jedny z nejhorších podmínek v historii závodu. Byl jsi dobře připraven? 

Připravený asi ano. Naštěstí jsem si vzal i teplejší oblečení, což se mi opět vyplatilo a poměrně chladnou cyklistickou část jsem mohl jet v ,,teple.” Podmínky byly opravdu těžké, sice jsem čekal těžký závod, ale že bude až tak těžký, jsem nečekal. Prudké a dlouhé kopce, kde chyběly převody a všude přítomný silný vítr, který nedal možnost odpočinout si ani ve sjezdu. Odměnou ale byly neopakovatelné výhledy na Rudé moře a krásné hory. Úvodní část maratonu, kde se během úvodních 10 km klesá z 730 m.n.m na úroveň moře taky na síle moc nepřidá. 

Měl jsi výraznější krizi?

Měl jsem takové chvilky asi dvě - asi na 18.km kola, které jsem jel asi hodinu, a poté na 90.km, kde jsem se otáčel s časem lehce nad 3 hodiny.  

Co říkáš na tratě závodu?

Tratě byly opravdu těžké, ale krásné. Mám rád kopce /výjezdy, sjezdy/, technické pasáže a profilově pestré tratě. Běžecký maraton byl od 30.km celý po pobřeží na místní promenádě, takže to také pěkně ,,uteklo".


Co tě přilákalo na tento závod zkraje sezony?

Už delší dobu jsem se na něj díval a přemýšlel o něm. Jak jsem již psal, mám takové typy závodů rád. No a navíc místní klima je naprosto ideální pro naší malou Aničku a tak jsme to spojili s takovou kratší dovolenou. 

Kde jste bydleli, jaké bylo cestování a další organizační věci?

Ubytování v apartmánu bylo bezvadné cca 1 km od pláže, v klidné části města Eilat. Cesta bez problémů: Šumperk - Krakow cca 3 hodiny, Krakow- Eilat 3,5 hod a místní shuttle cca 40 minut skoro k ubytováni..


Co máte v plánu v rámci dovolené podniknout? 

Měli jsme v plánu půjčit auto a zvládnout Jeruzalém a Mrtvé moře, ale vzhledem k časové náročnosti (cca 8 hodin v autě) a krásnému počasí tady v Eilatu (23 st a slunečno) ještě asi nachytáme trošku těch slunečních paprsků..Mrtvé moře /cca 200km/, ale asi zvládneme.

Jak vypadá tvůj další závodní plán?

Uvidíme, co vymyslím. Co je skoro jisté, tak asi Ironman Lanzarote. Předtím bych rád ještě jeden někde v teple - tak uvidím co s rodinkou vymyslíme. A jinak už asi klasika - Krušnoman, Czechman, Moraviaman, Klagenfurt, Frankfurt. Druhou půlku sezóny jsem ještě moc nepromýšlel.


Hodnocení:
Přečteno 1522x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.8.19Do Karlových Varů opět zamíří hvězdy světového triatlonu
19.8.19Tomáš Řenč - 7:54:07. Erbenová zlatá a Kočař třetí na Xterra Germany. Junioři berou další podium v EP. Pálavarace a IM Kodaň.
16.8.19Český pohár v dlouhém triatlonu pokračuje na Pálavě
15.8.19Vít Svozil a Eliška Gregorová ovládli Nanosilver Epic3Challenge 2019
14.8.19"Ještě teď nemůžu uvěřit, že to klaplo," říká Milan Svoboda
12.8.19Závod snů pro Jakuba Langhammera
6.8.19Ironman Tallin, Valachy Man, Norseman
5.8.19NA SLOVAKMANOVI POTVRDILA SVOU DOMINANCI SIMONA KŘIVÁNKOVÁ
5.8.19PŘI EVROPSKÉM POHÁRU JUNIORŮ V TÁBOŘE ZÁŘILI HRUŠKOVÁ A GREBÍK
5.8.19Bára Topinková: XTERRA Czech s jasnými známkami punku - race report