Mým vzorem jsou bratři Brownleeové, říká Martin Semerád

12.04.2017 -
Martin Semerád závodí za oddíl TJ Bižu Jablonec a v loňské sezoně vybojoval stříbro v celkovém bodování ČP mezi dorostenci. V rozhovoru jsme si povídali o nových impulsech v tréninku, triatlonových snech a závodních plánech pro letošní sezonu.

Jak jsi spokojen s dosavadními výsledky v letošní sezoně na běžeckých závodech a aquatlonech?

Na začátku sezóny jsem vynechal atletickou halu a soustředil jsem se hlavně na trénink. Formu jsem pak otestoval na běhu na Čerčanský Chlum, kde se mi podařilo překonat traťový rekord. Začátkem dubna jsem se zúčastnil MČR v zimním triatlonu v Karlově Studánce. Týden poté jsem pak absolvoval ČP v aquatlonu v Českých Budějovicích. Časy plavání a běhu nebyly podle mých představ, ale s umístěním jsem byl docela spokojený.

Startoval jsi také na MČR v zimním triatlonu, kde ses těsně nevešel do první desítky celkového pořadí a vyhrál jsi mezi juniory. Jak se ti líbil tento závod?

Jelikož se na tento druh triatlonu nespecializuji, šel jsem si závod jen vyzkoušet, a tak jsem byl velice rád, že se mi podařilo mezi juniory zvítězit. Na Jesenickém zimním triatlonu jsem závodil poprvé a musím říci, že to byl jeden z nejtěžších závodů, na kterých jsem kdy byl. Také jsem podcenil přípravu lyží a celou běžkařskou část jsem se hodně trápil a nabral jsem ztrátu, kterou jsem pak musel smazávat v závěrečném běhu.


Letos ti bude 18 let. Jak dlouho se věnuješ triatlonu a jak ses k tomuto sportu dostal?

S triatlonem jsem začal před čtyřmi lety. V tu dobu jsem byl plavec, ale hodně mě bavilo běhání, a tak jsem si šel zkusit aquatlon v Liberci, kde si mě všiml trenér TJ Bižuterie Jablonec n/N Josef Mužíček. Mým prvním triatlonem byl ČP v Račicích. Poté jsem vyhrál Olympiádu dětí a mládeže ve Zlíně, což mě přesvědčilo, abych u triatlonu zůstal.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Za svůj největší úspěch považuji vítězství na loňském Závodě olympijských nadějí, který se konal v Maďarsku.

Jak vypadají tvoje současné podmínky k tréninku? 

V této sezóně jsem v tréninku udělal velké změny. Dříve jsem si hodně tréninků vymýšlel sám. Na podzim mi začal tréninkový plán psát trenér juniorské reprezentace Lukáš Vrobel a cítím veliký posun, jak v běhu, tak v plavání, se kterým hodně bojuji a je mojí nejslabší disciplínou. Podmínky sice v Liberci nejsou na triatlon úplně ideální, hodně tu prší a je zima, ale aspoň mě pak špatné počasí nerozhodí při závodech.


Potkáváme se na poháru běžeckých závodů do kopců, kde často startuješ a umisťuješ se na předních místech. Proč tyto závody zařazuješ do triatlonové přípravy?  

Spíše než do vrchu běhám běhy do kopců. Jsou to závody, které mají oproti vrchům menší převýšení a jsou kratší. První běh do kopce jsem běžel ještě než jsem začal dělat triatlon. Tato disciplína mě hlavně hodně baví, a proto si rád občas nějakým takovým závodem zpestřím triatlonovou přípravu. 

Vraťme se ještě k loňské sezoně. Jak ji hodnotíš?

Loňskou sezónu hodnotím velice kladně. Dokázal jsem zvítězit na Závodě olympijských nadějí, což už samo o sobě udělalo sezónu vydařenou. V Českém poháru v triatlonu jsem skončil na druhém místě a v aquatlonu na třetím. A jako bonus jsme se školním týmem vybojovali 1.místo v republikovém finále v přespolním běhu.


Prozradíš svůj triatlonový vzor a sen?

Můj triatlonový sen je účast na Olympijských hrách. Je to ale jen sen, který obnáší ještě mnoho práce.  Mým vzorem jsou Alistair a Jonathan Brownlee, kteří dávají do triatlonu vše a je radost je při závodech sledovat. Myslím, že se hodně zasluhují o zviditelnění triatlonu mezi ostatními sporty a ukazují, jak těžkým sportem triatlon je.

Kde budeš letos startovat?

Letos plánuji absolvovat všechny závody ČP v aquatlonu a v triatlonu. Jako každým rokem se chci zúčastnit nějakého závodu Evropského poháru. Hlavním cílem pro tuto sezónu je pro mne nominovat se na Mistrovství Evropy juniorů, které se koná v Kitzbühelu.

Hodnocení:
Přečteno 984x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
14.12.17Nový neopren HUUB Archimedes II 3:5 působí jako druhá kůže
12.12.17Třetí vítězství bylo nejtěžší a nejvíc si ho cením, říká švýcarská star Daniela Ryf po IM Hawaii
11.12.17Na Novém Zélandu bylo zrušeno plavání
5.12.17Na první rok mezi profesionály to byly slušné výkony, říká Jakub Langhammer
4.12.17Petra Kuříková stříbrná v Africe, v Austrálii žraloci vyhnali triatlety z vody
29.11.17Být, či nebýt vidět? To je to, oč tu běží! Aneb představení NiteRider Sentinel 40
28.11.17Letos mám za sebou 36 závodů. Byla to skvělá sezona, říká Tomáš Bednář
27.11.17Vabroušek, Langhammer a Jílek byli vidět během nabitého triatlonového víkendu
21.11.17Chci ještě zvítězit na IM Hawaii, říká Milda Bayer
20.11.17Sali a Sanders vítězí v Arizoně