Atmosféra závodu byla velkolepá, říká Adam Šimek po závodě Ironman 70.3 Vineman

21.07.2016 -
Adam Šimek se několik let věnoval závodně cyklistice, pak přesedlal na triatlon. Vloni bral na půlce TriPrague 12.místo. Zkraje roku odjel pracovat do Ameriky a nedávno si střihnul závod série Ironman, Vineman 70.3. V profesionálech stáli na startu takoví borci, jako je Alexander, Potts, Hoffman nebo Bozzone. Adam zajel velmi kvalitní závod, v celkovém pořadí skončil na 22.místě, stříbro v kategorii mu vyneslo slot na MS 2017. Více v rozhovoru

Jak ses chystal na závod Vineman 70.3?

Nijak speciálně, ale trénoval jsem dost. Docela dost běžecké intenzity, na kole spíš projížďky s kamarády, ale s blížícím se závodem jsem tam párkrát vložil i nějaké tempo intervaly na kole. Měl jsem v plánu jet nějaký závod, ale to se nakonec nepovedlo. Takže to byl první triatlon od TriPrague v loňském roce. Alespoň jsem se účastnil na štafetě v závodě Escape from Alcatraz, to byla paráda a trošku jsem se otestoval na kole.

Ve Státech je mnoho jiných triatlonových závodů. Proč zrovna Vineman?

Od října 2015 žiji a pracuji v San Franciscu, takže jsem to měl blízko. To byl jeden z hlavních důvodů. A kolegové říkali, že je to super závod. A já si chtěl nějaký ironman.com podnik zkusit.

Závod je podle nabité startovky hodně prestižní. Jak ti bylo na startu vedle takových zvučných jmen jako je Crowie Alexander nebo Andy Potts? Co tvé cíle?

Cítil jsem se dost neurčitě. Věděl jsem, že na tom nejsem špatně, ale to, že jsem dlouho nijak nezávodil, mi na jistotě moc nepřidalo. Cílem bylo vylepšit si 1/2 IM maximum právě z loňského TriPrague, a tak trochu jsem si říkal, že bych se mohl v rámci age groupy i umístit, když to půjde. A taky jsem se chtěl pořádně otestovat.

Jak proběhla plavecká úvodní část?

Jsem špatný plavec, tak jsem si stoupnul do druhé řady, ale stejně mě po startu málem utopili. To ale naštěstí úplně nehrozilo, protože se plave v řece, což je v Kalifornii v létě docela raritní věc. Řeka je přehrazená malou hrází, což trochu hladinu zvedne, ale kousek za obrátkou člověk prostě musel běžet mělkou vodou, takže sranda.

Pak přišla cyklistika, cože je pro tebe jako bývalého závodního cyklistu parádní disciplína. Jak se ti jelo?

Po T1 začala moje stíhací jízda. Nohy moc nerespektovaly nasazené tempo (jel jsem na tepy, wattmeter nemám), tak jsem radši trošku zvolnil. Cyklistika je na Vinemanu krásná, jede se vinicemi. První půlka byla dost protivětru, druhá po větru. Do T2 jsem přijel pocitově docela unavený, ale doufal jsem, že nohy ještě poběží.

Závěrečný půlmaraton jsi dal za 1:22:38, cože je kvalitní běžecký čas..Jak se ti běželo?

Doufal jsem, že běh je po rovině, ale bohužel tomu tak nebylo.  Ale nohy v rámci možností docela běžely. Na tomto závodě nejsou žádné obrátky (až cca 4 km před cílem na běhu), takže jsem netušil, jak jsem na tom. Až těsně před cílem mi kamarádi řekli, že z vody jsem byl v AG 15., po kole na šestém místě…A v cíli nakonec druhý v AG o 43 sekund před dalším borcem z Taiwanu.

Jak bys tedy zhodnotil svůj předvedený výkon?

Plavání (29:52) stálo podle očekávání za starou bačkoru, ale stejně jsem doufal, že na tom budu trochu líp. Plavu docela dost, ale asi špatně..Na kole jsem čekal víc než ztrátu 9 minut na čelo, ale na druhou stranu se mi podařilo docela dobře rozložit síly, protože běh byl i přes vedro a docela nepříjemný profil dobrý a mě se běželo dobře. Neměl jsem žádnou větší krizi a plynule stupňoval tempo. Docela mě mrzí, že jsem neznal odstup na borce přede mnou, protože z toho, co jsem viděl na poslední obrátce, jsem ho musel sbíhat docela rapidně. Ale druhé místo taky dobré..A 22. místo celkově v takové konkurenci je paráda. V duchu jsem si přál čas kolem 4:15 a to se povedlo (4:14:39).

Potkal ses s někým z triatlonových es světových závodů?

Jelikož startovali v 6:20 a moje age group až v 8:16, tak při závodě ne, ale na vyhlášení byli. Andy Potts zamumlal pár díky pořadatelům a zmizel na letiště. Výkony ale předvedli parádní, tomu bych se chtěl někdy alespoň trochu přiblížit..

Jak se ti líbily tratě a atmosféra závodu?

Plavání, jak už jsem říkal, nic moc. Cyklistika byla super a běh každému umožnil se zlikvidovat. Tyhle kopce nahoru dolu proložené několika prudšími výběhy a krásným úsekem po šotolině mezi vinicemi, paráda. Trošku mě překvapilo, jak krátké byly občerstvovačky na kole, vzal jsem gatorade flašku a než jsem se rozkoukal, tak jsem byl mimo zónu, kde se dal odhazovat odpad. V košíkách jsem měl bidony, tak jsem jel s gatorade flaškou do další občerstvovačky. Asi jsem ztratil míň času, než 5 minut za penalizaci. Atmosféra byla velkolepá, dva tisíce lidí na jednom závodě, to jsem ještě neviděl. Kromě pražského půlmaratonu snad.

Stříbro z tohoto závodu znamená i kvalifikační slot na MS 2017. Pojedeš?

Slot jsem si koupil, tak asi pojedu. Určitě bych se chtěl poprat o co nejlepší výsledek a závod si pořádně užít, ale je to daleko, tak uvidíme, co bude. Mohl bych začít trénovat trošku systematicky, v tom rozhodně prostor pro zlepšení cítím.

Co máš dalšího ve sportovním diáři?

Akorát letím domů do Prahy, v Evropě strávím cca měsíc a během té doby bych měl v rámci dovolené absolvovat Tromso Skyrace. Na konci srpna se vracím do USA, budu tady 3 týdny, potom znovu ČR a budu se ženit. Plány na závody jdou tak docela stranou. Bůh ví. V Kalifornii na podzim moc triatlonů není, ale za to je tam spousta běžeckých závodů, tak bych si možná mohl střihnout nějaký trail.

Co vlastně v Americe děláš a jak do svých povinností zvládáš trénovat?

Pracuji v San Francisku ve firme Strava (sociální síť pro sportovce) a skloubení práce s tréninkem/životem mimo práci je u nás hodně důležité. Nikdo se na mě nedívá blbě, když jdu pres den běhat, nebo do bazénu, naopak máme hromadné “tréninky”.

Horší je to, že moje přítelkyně (nebo vlastně snoubenka) žije v Praze a ten vztah na dálku není pro člověka úplně to nejlepší. Občas je to těžké. Na jaře za mnou na dva měsíce byla, a když odjela, tak šla morálka a nálada hodně dolů. A všichni víme, že když se sport nedělá s chutí, tak to stojí za prd. Časem bych se chtěl vrátit do Česka, tak uvidíme, jak se mi vše podaří skloubit.