V triatlonové akademii chceme vytvořit komplexní podmínky pro nové talenty, říká Jan Řehula

1.01.2016 -
Setkali jsme v závěru minulého roku na plzeňském bazéně, kde Honza právě dotrénoval své svěřence na zimním kempu. Během našeho rozhovoru se s ním dávalo do řeči mnoho lidí a bylo vidět, jak velkou sportovní osobnostní ve svém rodném městě je. Povídali jsme si o nově vznikající triatlonové akademii, přístupu Jany Macháčové a jeho dalších vizích a projektech.

Po působení v Austrálii a Koreji jsi přijal reprezentační výzvu u nás a stal ses jejím šéftrenérem. To se psal rok 2014. Co se za tu dobu událo?

V tehdejší době se mi zdálo, že u nás není úplně funkční systém zaměřený na progres výkonu našich nejlepších triatlonistů. Měl jsem a mám vizi, jak se k tomu postavit jinak. V cizině funguje systém pravidelných tréninkových kempů, vytvoření základny a zajištění komplexní péče o závodníky, což chci zavést i u nás. Také je důležité vytvořit konkurenční prostředí mezinárodní skupiny, mít možnost trénovat s nejlepšími borci v Evropě a dostat se na jejich úroveň.

To znamená i nemalé nároky na změnu přemýšlení u závodníků..

Ano. Velké procento úspěchu tkví v „hlavě“, mít potřebné sebevědomí. Rozjeli jsme spolupráci se sportovním psychologem, který pracuje s mentální odolností a tolerancí závodníků ve vysoce konkurenčním prostředí. Kupříkladu u Jany Macháčové znamenala tato práce až 30% navýšení její výkonnosti. Jde o to podnítit spoluzodpovědnost závodníka za jeho výkon.

Janu Macháčovou máš pod svými trenérskými křídly i jako její osobní kouč. Jak vypadá vaše spolupráce?

Jana má velký talent a má to to dobře srovnané. Myslím, že má před sebou velkou budoucnost, co se týče triatlonu. V současné době bydlí a trénuje v tréninkovém centru v anglickém Leedsu, kde má skvělé podmínky. Nedávno jsem tam byl za ní na návštěvě a jinak jsme v úzkém kontaktu přes telefon a emaily. V rámci nově vznikající triatlonové akademie v Plzni se budeme potkávat i tady. Příští rok se chystá objíždět závody Světového poháru, což bude znamenat další posun. Cílem je vyladit formu na příští olympijské hry v Tokiu.


Jak hodnotíš uplynulou sezonu z pozice šéftrenéra?

Super výkony předváděla Vendy Frintová, která je profesionálka se vším všudy. Trénuje v jedné z nejlepších tréninkových skupin světa. Její výkon na evropském šampionátu byl parádní. Přemek Švarc a Honza Čelůstka se aktivně účastnili reprezentačních kempů, oba šli výkonnostně nahoru a účast na OH v Riu mají oba na dosah. Petra Kuříková má ještě rezervy, škoda jejího zranění v závěru sezony.

Co mladší věkové skupiny?

Mezi juniory bych vypíchnul výkony Olšara, Šimečka, Švarce, Plojhara a Ivety Fairaislové. V dorostencích to byl Martin Semerád, Zikmund, Řehula a Kříž. V K23 pak Linduška, Sommer, Červenka, Kalus (tady bych rád zdůraznil jeho skvělou morálku v přístupu k tréninku) a Powada. Ve všech kategoriích se pozitivně projevila změna v přístupu, o které už jsem mluvil. Konkurenční boj o místo v kádru vede k posunu výkonnosti. Velký progres jsem zaznamenal u Franty Lindušky, Honzy Volára a Jany Macháčové.

Když jsem mluvil s předsedkyní triatlonové asociace Lenkou Kovářovou, bavili jsme se i o nově vznikající triatlonové akademii v Plzni, kde figuruješ jako jeden ze zakladatelů a „duší“ celé vize. Jak to vypadá?

TAP (Triatlonová akademie Plzeň) je projekt inspirovaný mojí zkušeností ze zahraničí. Cílem je vytvoření komplexních tréninkových podmínek pro mládež, dorost, juniory a kategorii do 23 let. Na jednotlivých sportovištích v Plzni a blízkém okolí bude možnost využití špičkového servisu z hlediska personálního obsazení i bezchybné kvality zázemí. Projekt bude financovaný z několika zdrojů a v současné době o tomto velmi intenzivně jednáme. Důležité je napojení na vzdělávací proces, což v konkrétní podobě znamená úzkou spolupráci se Sportovním Gymnáziem a Západočeskou univerzitou. Začátkem příštího roku budou na stránkách triatlonové asociace zveřejněna kritéria přijetí a další potřebné informace. Když jsem byl na návštěvě u Jany Macháčové, měl jsem možnost i „špionážně“ nahlédnout centrum v Leedsu, kde už to skvěle funguje.


Už máte domluvené i personální obsazení v rámci jednotlivých disciplín?

Ano. Plavání mají na starost Lukáš Luhový, Patrik Davídek a Eva Nováková Potůčková. Cyklistiku Ota Fiala a Franta Raboň a běžeckou část Zbyšek Zeman, Dúbravčík a Soukup.

Jak to máš ty v současné době se závoděním? V rámci pražského TriPrague si absolvoval štafetu. Nechybí ti triatlonové závody v roli závodníka?

Ani ne. Svoje už jsem si odzávodil. V současné době mám jiné priority a těmi jsou hlavně trenérská práce a věci s tím spojené. 90% času teď věnuji reprezentační činnosti a práci na rozjezdu TAPu. Občas si zajedu závod cyklistické Giant ligy nebo něco ve štafetě.

Oba tvoji synové už ve svých kategoriích sbírají medaile. Poslechnou trenérskou radu od táty?

Jsem rád, že ano. Když jsem byl 10 let v zahraničí, tak jsme se moc nevídali, takže jsme spíš parťáci. Oba mají velký potenciál něčeho dosáhnout, ale je v jejich rukou, jak s tím naloží. Samozřejmě, že je v tom budu rád podporovat.          

Hodnocení:
Přečteno 1101x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.6.17Vrátí se Petr Vabroušek na domácí železňácký trůn?
22.6.17Dobrým výsledkem by bylo umístění v Top Ten, říká Lukáš Polan před Moraviamanem
21.6.17Bezpečí závodníků je pro nás prioritou, říká Tomáš Vrzák, ředitel FORD CHALLENGEPRAGUE
21.6.17Račická aréna patří i triatlonu a legenda Vabroušek i vzpomíná
20.6.17Prosluněný víkend přinesl zajímavé triatlonové souboje
19.6.17Michal Daněk je mistrem Evropy v závodě Ironman 70.3. ČR má kompletní sbírku medailí
18.6.17Triatlonisté mají za sebou evropský šampionát. Nejlepší z českých mužů byl Jan Čelůstka
17.6.17Frintová veze z Evropy čtvrte místo. Hrdličková je v nemocnici
16.6.17Dokázal jsem načasovat formu na důležitý závod, říká František Kubínek, novopečený mistr ČR v triatlonu
15.6.17TRIATLONISTÉ SE POPEROU O EVROPSKÉ TITULY. FRINTOVÁ TOUŽÍ PO MEDAILI