V triatlonové akademii chceme vytvořit komplexní podmínky pro nové talenty, říká Jan Řehula

1.01.2016 -
Setkali jsme v závěru minulého roku na plzeňském bazéně, kde Honza právě dotrénoval své svěřence na zimním kempu. Během našeho rozhovoru se s ním dávalo do řeči mnoho lidí a bylo vidět, jak velkou sportovní osobnostní ve svém rodném městě je. Povídali jsme si o nově vznikající triatlonové akademii, přístupu Jany Macháčové a jeho dalších vizích a projektech.

Po působení v Austrálii a Koreji jsi přijal reprezentační výzvu u nás a stal ses jejím šéftrenérem. To se psal rok 2014. Co se za tu dobu událo?

V tehdejší době se mi zdálo, že u nás není úplně funkční systém zaměřený na progres výkonu našich nejlepších triatlonistů. Měl jsem a mám vizi, jak se k tomu postavit jinak. V cizině funguje systém pravidelných tréninkových kempů, vytvoření základny a zajištění komplexní péče o závodníky, což chci zavést i u nás. Také je důležité vytvořit konkurenční prostředí mezinárodní skupiny, mít možnost trénovat s nejlepšími borci v Evropě a dostat se na jejich úroveň.

To znamená i nemalé nároky na změnu přemýšlení u závodníků..

Ano. Velké procento úspěchu tkví v „hlavě“, mít potřebné sebevědomí. Rozjeli jsme spolupráci se sportovním psychologem, který pracuje s mentální odolností a tolerancí závodníků ve vysoce konkurenčním prostředí. Kupříkladu u Jany Macháčové znamenala tato práce až 30% navýšení její výkonnosti. Jde o to podnítit spoluzodpovědnost závodníka za jeho výkon.

Janu Macháčovou máš pod svými trenérskými křídly i jako její osobní kouč. Jak vypadá vaše spolupráce?

Jana má velký talent a má to to dobře srovnané. Myslím, že má před sebou velkou budoucnost, co se týče triatlonu. V současné době bydlí a trénuje v tréninkovém centru v anglickém Leedsu, kde má skvělé podmínky. Nedávno jsem tam byl za ní na návštěvě a jinak jsme v úzkém kontaktu přes telefon a emaily. V rámci nově vznikající triatlonové akademie v Plzni se budeme potkávat i tady. Příští rok se chystá objíždět závody Světového poháru, což bude znamenat další posun. Cílem je vyladit formu na příští olympijské hry v Tokiu.


Jak hodnotíš uplynulou sezonu z pozice šéftrenéra?

Super výkony předváděla Vendy Frintová, která je profesionálka se vším všudy. Trénuje v jedné z nejlepších tréninkových skupin světa. Její výkon na evropském šampionátu byl parádní. Přemek Švarc a Honza Čelůstka se aktivně účastnili reprezentačních kempů, oba šli výkonnostně nahoru a účast na OH v Riu mají oba na dosah. Petra Kuříková má ještě rezervy, škoda jejího zranění v závěru sezony.

Co mladší věkové skupiny?

Mezi juniory bych vypíchnul výkony Olšara, Šimečka, Švarce, Plojhara a Ivety Fairaislové. V dorostencích to byl Martin Semerád, Zikmund, Řehula a Kříž. V K23 pak Linduška, Sommer, Červenka, Kalus (tady bych rád zdůraznil jeho skvělou morálku v přístupu k tréninku) a Powada. Ve všech kategoriích se pozitivně projevila změna v přístupu, o které už jsem mluvil. Konkurenční boj o místo v kádru vede k posunu výkonnosti. Velký progres jsem zaznamenal u Franty Lindušky, Honzy Volára a Jany Macháčové.

Když jsem mluvil s předsedkyní triatlonové asociace Lenkou Kovářovou, bavili jsme se i o nově vznikající triatlonové akademii v Plzni, kde figuruješ jako jeden ze zakladatelů a „duší“ celé vize. Jak to vypadá?

TAP (Triatlonová akademie Plzeň) je projekt inspirovaný mojí zkušeností ze zahraničí. Cílem je vytvoření komplexních tréninkových podmínek pro mládež, dorost, juniory a kategorii do 23 let. Na jednotlivých sportovištích v Plzni a blízkém okolí bude možnost využití špičkového servisu z hlediska personálního obsazení i bezchybné kvality zázemí. Projekt bude financovaný z několika zdrojů a v současné době o tomto velmi intenzivně jednáme. Důležité je napojení na vzdělávací proces, což v konkrétní podobě znamená úzkou spolupráci se Sportovním Gymnáziem a Západočeskou univerzitou. Začátkem příštího roku budou na stránkách triatlonové asociace zveřejněna kritéria přijetí a další potřebné informace. Když jsem byl na návštěvě u Jany Macháčové, měl jsem možnost i „špionážně“ nahlédnout centrum v Leedsu, kde už to skvěle funguje.


Už máte domluvené i personální obsazení v rámci jednotlivých disciplín?

Ano. Plavání mají na starost Lukáš Luhový, Patrik Davídek a Eva Nováková Potůčková. Cyklistiku Ota Fiala a Franta Raboň a běžeckou část Zbyšek Zeman, Dúbravčík a Soukup.

Jak to máš ty v současné době se závoděním? V rámci pražského TriPrague si absolvoval štafetu. Nechybí ti triatlonové závody v roli závodníka?

Ani ne. Svoje už jsem si odzávodil. V současné době mám jiné priority a těmi jsou hlavně trenérská práce a věci s tím spojené. 90% času teď věnuji reprezentační činnosti a práci na rozjezdu TAPu. Občas si zajedu závod cyklistické Giant ligy nebo něco ve štafetě.

Oba tvoji synové už ve svých kategoriích sbírají medaile. Poslechnou trenérskou radu od táty?

Jsem rád, že ano. Když jsem byl 10 let v zahraničí, tak jsme se moc nevídali, takže jsme spíš parťáci. Oba mají velký potenciál něčeho dosáhnout, ale je v jejich rukou, jak s tím naloží. Samozřejmě, že je v tom budu rád podporovat.          

Hodnocení:
Přečteno 1135x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.5.18Snad poprvé v životě jsem se stihla dívat při závodě po okolí, říká Lenka Králová
17.5.18Plavecké tréninky pro inspiraci v 3 úrovních
16.5.18Česká dominance v Kotoru!
15.5.18Ondřej Olšar se po operaci kolene dostává znovu do formy, pomoci mu v tom má i jeho tajná zbraň.
10.5.18Černým koněm závodu bude Lukáš Kočař, říká Tomáš Langhammer
9.5.18Víkendová porce závodů
8.5.18Hus Muže ovládli Bednarský a Vargová
7.5.18IRON PEOPLE RACE
3.5.18Nikdy nestojím na startu bez víry ve vítězství, říká Petr Soukup
2.5.18Závod IM Texas byl ve znamení divokého západu