Steve Larsen: Všechno to je o kole

26.10.2003 -
Tenhle chlapík snad jediný může zmastit Conrada Stoltze. Výrazné rysy, vlasy sčíslé frajersky dozadu. Dvaatřicetiletý Steve Larsen vypadá jako Mario Cipollini a má podobný image. Borec, ale vejtaha. „Nezajímá mě, co si o mě lidi myslí. Ale co říkají mí sponzoři výsledkům mojí práce,“ říká a mávne rukou. „Nevysvětluju, neomlouvám se.“
Tenhle chlapík snad jediný může zmastit Conrada Stoltze. Výrazné rysy, vlasy sčíslé frajersky dozadu. Dvaatřicetiletý Steve Larsen vypadá jako Mario Cipollini a má podobný image. Borec, ale vejtaha. „Nezajímá mě, co si o mě lidi myslí. Ale co říkají mí sponzoři výsledkům mojí práce,“ říká a mávne rukou. „Nevysvětluju, neomlouvám se.“

Málokdo se může pochlubit podobnou bilancí. Ve Wailea nastoupí na start mistrovství světa v šestém sportu. Po silniční cyklistice, dráze, cyklokrosu, horském kole a Ironmanovi to bude Xterra. „Všechno to je o kole,“ usměje se.

Když v květnu 2001 na známém Wildflower triatlonu předjel Jürgena Zäcka, německý terminátor se jen podivil. „Přehnal se okolo jako raketa. Myslel jsem, že je to nějaký cyklista, co se s námi jede na chvilku projet.“ Larsen tehdy ještě nevyhrál, ale aspoň zlomil Zäckův traťový rekord na kole o tři minuty.

Na kole jezdí od čtrnácti. Když ho začala nudit horská kola a cítil se frustrovaný po vyřazení z olympijského týmu, přestoupil k triatlonu. Při prvním velkém vítězství v Half Moon bay dlouho bojoval s Nedem Overendem, bývalým MTB šampionem a mistrem světa v Xteře. A v roce 2001 hned vyhrál Ironmana v Lake Placid.
Chystal se na Havaj. Nikdo ho ale nebral vážně. „Ztratí deset minut ve vodě, to je moc,“ říkal Thomas Hellriegel. Jenže Larsen ztrátu 8:45 na kole brzy stáhl. Přitom fučel možná nejsilnější mumuku všech dob. Larsen ještě na 16. km běhu vedl. Nakonec skončil devátý a byl hodně zklamaný.

Sebedůvěra mu nikdy nescházela. „Jen věřím svému kolu, to je všechno,“ opáčí. „Jezdí vždycky na vítězství. To mám rád, to se už dneska pokaždé nevidí,“ pochválil ho Dave Scott, šestinásobný vítěz Ironmana. A taky skorosousedlík z kalifornského Davisu, kde Larsen žije. „Když jsem začal přemýšlet o triatlonu, byl Dave první, komu jsem zavolal.“
Larsen má ženu Carrie, bývalou volejbalistku ze Stanfordu, a spolu děti dceru Amalii a syna Massima. V Davisu vlastní fabriku na výrobu kol. A taky podporují hobíky Mad Cows Racing teamu. Spolu s nimi vyráží každou neděli na trénink – nečeká na nikoho ale ani minutu. „Začne nás dvacet, vydrží čtyři nebo pět. Jede se šest hodin, nastoupáme 2500 metrů. Jako bychom my všichni trénovali jen na nedělní Stevův trénink,“ směje se Garth Rosengren z jeho klubu.

Proč má tedy pověst nafoukance? Možná závist, znáte to. Larsen má jeden z nejlepších kontraktů s Pearl Izumi. „Někteří vyhrávají víc, ale asi nikdo nedělá víc práce kolem, která k tomu patří,“ vypráví. I ve Wailea vedl dvouhodinovou besedu o tom, jak co nejlíp jezdit na biku. Dva dny před startem.

Zamlada jezdil v Motorole s Armstrongem. „Bude to příští Greg Lemond,“ předpovídal mu v mládí – Greg Lemond. „Měl časovku a byl silný v kopcích, ale scházela mu akcelerace,“ vysvětloval lékař týmu Massimo Testa, který s náím pracoval deset let. Dokázal podávat vrcholný výkon dlouhodobě. Možná proto se našel později v triatlonu.
Začal tvrdě pracovat na vymazaní slabin, ale přivodil si dvě zranění. Únavovou zlomeninu nohy a obtíže s kolenem. Proto ztratil loňského Ironmana na Havaji. Letos se vrátil ke kolu a rozumným dávkám plavání i běhu. „Neběhám víc jak třicet kilometrů,“ zapřisáhává se. Xterrou se vrací k vlastním kořenům horskému kolu. Byl druhý v Big Bear a vyhrál v Keystonu – tam pobil i úřadujícího šampiona Stoltze.

Co zítra?

Steve Larsen
32 let, USA

velká vítězství:
Ironman Lake Placid 2001 
2x mistr severní Ameriky MTB XC 1998 a 2000 (celkem 9 výher v seriálu Norba), 1x vítěz Panamerických her 1999, 1x mistr SA na dráze 1999

Hodnocení:
Přečteno 184x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
18.6.19Swimrun Orlík se přiblížil severským podmínkám
17.6.19MČR v terénním triatlonu, ICT triatlon, Noční triatlon a další
10.6.19Stále nedovedu pochopit, kde se to ve mně vzalo, říká Veronika Andrlová
9.6.19MISTROVSKÉ TITULY SI Z PŘÍBRAMI ODVÁŽEJÍ VOLÁR S ANDRLOVOU
9.6.19Ostrovský triatlon zažil velké návraty i vítězství Petra a Brantlové
5.6.19Třetí titul pro mě hodně znamená, říká Lucy Charles-Barclay
5.6.19The Championship ovládli Sebi Kienle a Lucy Charles, Kahlefeldt a další Češi na podiu!
4.6.19Do Ostrova míří elitní triatlonisté, ale také rodiny s dětmi
2.6.19CZECHMANA OVLÁDLI PETRÁSEK A SUVERÉNNÍ KŘIVÁNKOVÁ
2.6.19REPREZENTANTI MĚLI NA EVROPSKÉM ŠAMPIONÁTU SMOLNÝ DEN