Praha má potenciál, říká Michel Gignoux, technický ředitel ITU

19.06.2003 -
Tenhle sympatický povídavý chlapík z francouzského Nimes pracuje jako technický ředitel ITU - Světové triatlonové unie i člen technické komise ETU - Evropské triatlonové unie. „Úzký kontakt obou federací pomáhá dalšímu rozvoji triatlonu,“ říká Michel Gignoux, který si včera prohlížel tratě pražského triatlonu a o víkendu bude sledovat evropský šampionát v Karlových Varech.
Tenhle sympatický povídavý chlapík z francouzského Nimes pracuje jako technický ředitel ITU - Světové triatlonové unie i člen technické komise ETU - Evropské triatlonové unie. „Úzký kontakt obou federací pomáhá dalšímu rozvoji triatlonu,“ říká Michel Gignoux, který si včera prohlížel tratě pražského triatlonu a o víkendu bude sledovat evropský šampionát v Karlových Varech.

 Má Česko, nebo přímo Praha šanci na Světový pohár?
Praha má velký potenciál nádherného historického panoramatu, samozřejmě pár věcí by se muselo ještě upravit. Je to otázka dalších jednání. Rádi bychom našli místa, kde by Světový pohár zakotvil trvale. A ne aby se pořadatelé finančně vyčerpali jediným závodem. Proto jsem tady.

Přetrvává tedy tendence směrovat velký triatlon do velkých měst?
Jednoznačně. Musíme se přiblížit sponzorům, médiím a využít koncentrace obyvatelstva i dalších doprovodných akcí. Podívejte, teď se sešlo na Světovém poháru v Hamburku skoro čtvrt milionů lidí. Byli tam trhy, lidi se procházeli podél trati a fandili. Chceme dostat triatlon do zajímavých míst a udělat z něj spektakulární podívanou. Potvrzuje to i vzestup sledovanosti televizních sestřihů, na jejichž produkci se podílíme spolu s BBC.  Loni takhle přišel triatlon do miliardy domácností.

Olympiáda v Sydney znamenala obrovský úspěch, znásobí ho příští rok Atény – jste spoluautorem trati, že?
V říjnu ji otestujeme a uvidíme. Poplave se jeden okruh, snímaný podmořskými kamerami. Kolo bude brutální – pět okruhů s převýšením až 800 metrů v každém z nich. Bude to svědčit chytrým závodníkům, ale vyhrají to nejlepší. Mrzí mě jen, že se nepodařilo dotáhnout cíl na olympijský stadion.

Plánujete už i další olympiády…
V Pekingu se poplave okolo Zakázaného města, kde Číňané vyčistí říční kanál. A cíl bude na náměstí Nebeského klidu. To budou obrázky! Na rok 2012 kandidují starobylý Madrid a moderní New York – v obou městech bude letos Světový pohár. V New Yorku se poplave zatím v řece Hudson, ale přemýšlíme o situování závodu do Central parku včetně plavání v místním rezervoáru.

Ve světě jde triatlon nahoru, ale v Evropě, která zažívala boom v první polovině devadesátých let jako by lehce stagnoval. Proč?
Poslední tři roky ETU téměř nefungovala a byla v rozkladu. Teď přišli noví lidé, kteří blíže spolupracují s ITU, což přináší prospěch diplomatický i ekonomický oběma stranám. Letos už je v Evropě sedm Světových pohárů a dvě mistrovství světa. Znovu nabírá dech. Proto jsme rádi, že se nám spolu s vámi podařilo mistrovství Evropy v Karlových Varech, i když nás to stálo dost peněz. Zachování důvěryhodnosti ETU však je v tuto chvíli nejdůležitější.

Hodnocení:
Přečteno 119x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
10.6.19Stále nedovedu pochopit, kde se to ve mně vzalo, říká Veronika Andrlová
9.6.19MISTROVSKÉ TITULY SI Z PŘÍBRAMI ODVÁŽEJÍ VOLÁR S ANDRLOVOU
9.6.19Ostrovský triatlon zažil velké návraty i vítězství Petra a Brantlové
5.6.19Třetí titul pro mě hodně znamená, říká Lucy Charles-Barclay
5.6.19The Championship ovládli Sebi Kienle a Lucy Charles, Kahlefeldt a další Češi na podiu!
4.6.19Do Ostrova míří elitní triatlonisté, ale také rodiny s dětmi
2.6.19CZECHMANA OVLÁDLI PETRÁSEK A SUVERÉNNÍ KŘIVÁNKOVÁ
2.6.19REPREZENTANTI MĚLI NA EVROPSKÉM ŠAMPIONÁTU SMOLNÝ DEN
30.5.19PŘIVEZOU ČEŠTÍ TRIATLONISTÉ Z MISTROVSTVÍ EVROPY MEDAILI?
29.5.19Mohla jsem trochu pošetřit energii před víkendovým ME, říká Romana Gajdošová