Přemek Švarc získal skalp mistra světa Oliviera Marceau!

6.06.2006 -
Přemek Švarc se dostal do skvělé formy. Minulý týden ve slovinském Portorože skončil na 6.místě, kdy za 4.Krňávkem zaostal pouze 16 sekund. Tento víkend se zúčastnil sprintu ve Francii, který byl velmi kvalitně obsazen a v cíli se radoval z druhé příčky. O tom co se dělo na trati a jak je s výsledkem spokojen se dozvíte v rozhovoru…
V těchto dnech ETU rozhoduje zda přidělit ČR jednu divokou kartu na ME. Pokud se tak stane, odcestuje na evropský šampionát s Ospalým, Krňávkem, Pejsarem a Burešem právě Přemek Švarc. pozn.red.

O víkendu jsi se zúčastnil závodu francouzské Grand Prix. Můžeš přiblížit jaký byl profil a atmosféra závodu?
Pro upřesnění to byl závod 2.Grandprix, což je druhá nejvyšší soutěž v Francii, ale přesto velmi prestižní a hlavně poměrně hodně zastoupená cizinci do 23let nebo z juniorských řad (Goehler, Zoll, a další jejichž jména si nepamatuji). Na startu je tento rok 44týmů, každý po 4 až 5 účastnících, takže každý si může spočíst tu masu triatletů na startu. A můžu potvrdit, že to byl doslova boj. Já v tomto boji oblékám barvy teamu Saint Avertin Triathlon ( http://sastriathlon37.onlinetri.com )
Co se týče profilu trati, tak to byla úplná placka. Závodilo se v městě Mimizan, které je nedaleko od Bordeaux a v létě je věhlasným letoviskem. I přesto, že je zde několik desítek kilometrů pláží, my jsme závodili v jezeru, které bylo pouhé 2km od moře, celkem absurdní avšak zajímavý. Ve všech třech disciplínách se absolvovalo jen jedno kolo. Jelikož to byl sprint (0,75-19,8-5,5) bylo všem jasná, že vzhledem k počtu startujících půjde o vteřiny..

Po vydařeném závodě minulý týden ve slovinském Portorože ti na kontě přibyl další skvělý výsledek… Můžeš přiblížit co se dělo ve tvém  podání na trati?
Hodinu před závodem byla naměřena voda 19°C, a tak se plavalo v neoprenu (po závodě jsem měřil vodu já a naměřil 22°C ….asi chtěl někdo z místních neopren), každopádně jsem se celkem dobře smažil (venku 26°C). Po několika tvrdých úderech jsem se přesto ocitl na konci první dvanáctičlenné skupiny, kterou vedl ve vodě Raphael (FRA, 3. MS juniorů, 400VZ 4:02,3). Bohužel mám pomalejší svlékání neoprenu, a tak jsem tuto pozici v depu ztratil a byl první kdo nechytil první balík. A tak to na začátku kola vypadalo následovně. 11členný balík, včetně Oliviera Marcelu, za nimi „můj“ 7členný balík a pak 45členná masa atd. O nedělní cyklistické části opravdu nejde říci, že by to byla flákárna. Po celou trať nám hlásili odstup 10sekund a my měli první balík nadohled, a proto jsme se velmi pravidelně střídali a vytvořili kompaktní balík. Bohužel i při vbíhání do druhého depa jsme měli ztrátu 8vteřin. Já se snažil od prvních metrů jít na doraz a vyzkoušet jak na tom jsem. Už na prvním kilometru jsem předběhl několik jedinců z prvního balíku a na třetím doběhl druhého Oliviera Marceau. Pak jsem běžel do 4.km s ním, protože už jsem toho měl plné zuby. Poslední kilometr jsem vystupňoval. Troufám si tvrdit, že být trať o kilometr delší doběhl jsem i vítězného Raphaela, kterému na konci pěkně došlo. A tak z toho bylo příjemně překvapivé druhé místo.

Jak jsi spokojen s výsledkem  a jak se ceníš skalp špičkové ho závodníka Oliviera Marceau?
Jak jinak to nazvat než spokojenost! Vyzkoušel jsem si běh po velmi ostrém kole, kde jsme se natahovali na skřipec a zjistil, že běžecká forma je stále lepší. Skalp Oliviera je pěkný,ale tohle nebyla jeho trať. Kdyby byl závod v kopcích, asi bychom ho nikdo po kole neviděli…ale určitě to zní hezky :-)

S jakými ambicemi míříš  o víkendu do Turecka na ITU závod?
V Turecku, značně namlsán výsledky z posledních závodů, bych chtěl být velmi vysoko. Jedu
Tam hlavně získat body do ITU žebříčku, ale taky potřebuji vydělat nějaké finance na zabezpečení sezony. Takže pokud nebudu v TOP10 budu asi zklamaný, ale záleží jak se bude závod vyvíjet..a hlavně doufám, že to bude bez neoprénu :-)

Přemek Švarc (druhý zprava) vyčerpán po závodě...