Jak to chodí v Ekol elite triathlon teamu?

13.04.2006 -
Příjímení Kočař se zdá být s triatlonem jaksi svázáno. Tomáš byl špičkový závodník, který v 90-tých letech vládl triatlonové Evropě. Dnes bedlivě hlídá trénink dvou svých synů a zdá se, že mají nakročeno správným směrem a půjdou v tátových šlépějích. Jeho bratr Michal vlastní EKOL elite triathlon team (resp. jím vlastněná agentura Galant Brno), jehož barvy hájí ti nejlepší reprezentanti z olympijského triatlonu. A právě Michala Kočaře jsem se zeptali jak to chodí v Ekol týmu…

Jak je obtížné provozovat v českých podmínkách profesionální triatlonový tým? Bez vaší osobní vášně  a zaujetí by Ekol tým určitě nexistoval…

Tým už táhnu osmnáct let. Takže nějaká práce v tom samozřejmě je…Nejsem zcela jistě ten nejdůležitější. Moc si vážím zapálení pro věc a obrovské loajality všech závodníků i sponzorů. S významnou většinou z nich spolupracujeme dlouhé roky a pojí nás přátelské vazby. To je velmi cenné a myslím, že je to základní úspěch naší dlouhověkosti a našich úspěchů.

 

Jak bylo složité nalézt nového generálního partnera po odchodu Olympa? Proč právě zmiňované Olympo přestalo sponzorovat váš tým?

Nového partnera jsme nemuseli hledat, neboť společnost EKOL s námi spolupracuje již od roku 1997. Museli jsme jej však přesvědčit, že prostředky vložené do triatlonu se jim nějakým způsobem vrátí. Oba společníci, doc. Ing. Stanislav Veselý, CSc. jako generální ředitel a Ing. Gustav Poslušný, finanční ředitel nám dali důvěru. A my jsme povinni udělat maximum pro to, aby se dařilo EKOL teamu a potažmo společnosti EKOL spol. s r.o.

 

Jakou podporu poskytuje Ekol tým těm nejlepším závodníkům? Můžete být konkrétní?

Nejlepší závodníci mají samozřejmě svoje osobní smlouvy, takže o podmínkách smluv nebudu hovořit. Od počátku jsem se však snažil, aby diference jednotlivých smluv byly velké v závislosti na výkonnosti jednotlivých závodníků.

 

A jakou podporu poskytuje Ekol tým zbylým závodníkům?

Na to jsem v podstatě odpověděl výše. Například Filip Ospalý má velmi nadprůměrný příjem, ti mladší a začínající dostávají prostor trénovat a nějaké základní vybavení.

 

Jsou závodníci formátu Filipa Ospalého a Martina Krňávka nějak zvlášť motivování např. úspěchem na domácím triatlonu v Brně či na MČR?

Samozřejmě. Chceme, aby naši nejlepší závodníci startovali a vyhrávali i doma. Proto prémie za vítězství je  několikanásobné výši než samotná prémie za vítězství v závodě.


Budete za rok usilovat, aby závod v Brně byl znovu zařazen do Evropského poháru nebo pomýšlíte i výš? O kolik je pořadatelská činnost náročnější něž závod Českého poháru v triatlonu?
Ambice samozřejmě jsou i na Světový pohár, záleží na financích. Požadavky na
organizaci a technické zajištění jsou mnohem vyšší.

 

Usilovali jste o nějakého nového závodníka pro letošní sezónu?

Ne. Chceme podpořit především naše talenty. Máme jich několik. Frantu Kubínka, Honzu Jaňoura, Tomáše Kroupu a další.

 

Proč je podle vás v současnosti v ČR pouze jeden profi tým se zaměřením na olympijský triatlon?

Je to obrázek celého stavu našeho triatlonu. V polovině devadesátých let se podařilo dostat český triatlon na vynikající úroveň. To nejen z hlediska výkonnosti, ale i z hlediska kvality závodů, materiálního či finančního zabezpečení. Drtivá většina z těch, kteří se o to zasloužili, jsou bohužel už mimo triatlon. Ale zase bude lépe. Slušných, pracovitých a schopných lidí je tady pořád dost.

 

Dlouhou dobu jste působil  jako místopředseda ČSTT. V jakých to bylo letech a  jaká panovala tehdy atmosféra? Vrátil by jste se do vedení ČSTT dnes?

To se vůbec nedá srovnávat. Předseda Pavel Kořan byl velká osobnost s naprosto precizním a profesionálním přístupem. Ale kvalitních lidí v triatlonu pracovala celá řada. Zdeněk Kubec, Pavel Šubr, Marek Kavan, Mirek Horák, Jindra Martinec. Ale hlavně, přestože to vždy nebyla idylka a mnohdy panovala „zuřivá“ konkurece, cíl byl společný – maximum pro český triatlon. Protože pak na tom profitovali všichni!

Jinak k mému návratu do vedení svazu. V současné době a za současné sestavy to vůbec nepřipadá v úvahu. Nepochybuji, že dělám hodně pro triatlon tím. Držím EKOL team, pořádáme již čtrnáctý ročníky Superprestige a máme pod svými křídly osm závodů Jihomoravské triatlonové ligy.

 

Filip Ospalý si vychutnává cílovou rovinku na MČR v Plzni 2005...

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nové hvězdy se najdou nepochybuje Tomáš Kočař

Galerie

  

Přečteno 1029x

Komentáře

Reagovat
Co to je?? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka