David Sajner si na svém 25. ironmanském závodě zajel v Klagenfurtu osobák 9:17:38

5.07.2013 -
Podle svých slov propadl David před pěti lety závislosti zvané Ironman a minulý víkend si tuto závislost podpořil kvalitním osobním rekordem v Klagenu. Před měsícem oblékl český dres na MS ITU ve Francii. Trénuje s Etriatlon teamem a letos doufá v havajskou kvalifikaci. O tom, jak vnímal svůj nejrychlejší ironmanský závod se rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Minulý víkend se ti podařilo zajet velmi kvalitní čas na IM Klagenfurt. Tušil jsi před startem, že by to mohlo vyjít? Jak jsi ladil před závodem?

Cílem pro tuto sezónu bylo vylepšení osobního rekordu (9:25 z Klagenfurtu 2011) a tomu odpovídal výběr závodů pro tento rok – „rychlotratě“ v Klagenfurtu a Kalmaru. Navíc to byl můj 25. závod na distancích Ironmana, tak jsem to chtěl nějak hezky oslavit J.

V průběhu června jsem zkusil několik kratších závodů pro otestování formy a získání rychlosti a výsledky byly poměrně dobré, na každém závodě zlepšení oproti předchozím ročníkům. Především na kole jsem se cítil hodně dobře a na všech závodech zajížděl nejrychlejší časy. Kromě 14ti denního výpadku koncem května způsobeném pádem z kola ve sjezdu příprava probíhala dobře a podařilo se trochu navýšit objem oproti předchozím rokům.

Jak to vypadalo v jednotlivých disciplínách? Co plavecká část?

Poprvé jsem se trochu těšil na plavání. Pořadatelé udělali změnu a startovní pole rozdělili na 2 vlny – PRO a 400 age group startovalo v 6:45 (PRO měli náskok oproti age group o délku mola cca 150 m) a zbytek cca 2500 závodníků startovalo v 7:00. Já měl to štěstí a byl jsem vybrán do první vlny a mohl jsem si užít start z první řady a bez fackování se soustředit pouze na plavání. Na druhé bojce jsem si změřil mezičas a s tempem jsem byl spokojený, čas vypadal okolo hodiny. Poslední kilometr plavání je v kanálu, kde už začalo docházet k menším potyčkám, ale oproti hromadnému startu to nic nebylo. Z vody jsem vylézal přesně za 1:00:36 (401. čas celkově) a to znamenalo zlepšení o cca 5 minut.


Cyklistika?

Pro mě závod vždycky začíná až po naskočení na kolo. Plavání je pouze nutná součást, kterou musím nějak přežít, ale cyklistiku si užívám. Po celou dobu jsem stále předjížděl ostatní a snažil se držet konstantní, ale dost vysoké tempo (rada od Joža Vrábela – pokud chceš jít rychlý čas, tak kolo musíš napálit a v kopcích se nešetřit). V průběhu druhého kola mě motivovalo, že jsem dojel kamarády Mišo Kulicha, Davida Procházku, Jardu Hýzla, Pepu Křivánka, kterým jsem následně ujel a pokračoval k druhému depu. Na posledních 30ti kilometrech mi dost došlo a začaly mě chytat křeče do stehen a zad. Kolo jsem odkládal v depu za 4:50:13 (39. čas celkově). V depu jsem se ani nemohl narovnat a sotva se dopajdal do převlékacího stanu, kde mi dobrovolník musel pomoci se obout do běžeckých bot (nemohl jsem se ohnout).

Závěrečný maraton?

První kilometry běhu byly pocitově očistcem, ale časy na km pod 4:30, zase tak špatné nebyly. Tempo se mi dařilo držet až do nějakého 26. km, kde přišla velká krize a zpomalení na 5:30+/km (procházení se přes občerstvovačky, velký boj sám se sebou, okolí už jsem moc nevnímal). Poslední otočka na náměstí cca 5 km před cílem mě nakopla. Spočítal jsem si, že ještě stále běžím na rekord a do finiše jsem dal vše. Tempo zase stouplo k 4:30 / km a v euforii jsem běžel vstříc k cíli. Posledních 500 m je fantastický zážitek, cílovou rovinku jsem si užíval a na chvíli zapomněl na stále se připomínající křeče ve stehnech. Běžeckou část jsem dokončil za 3:19:13 (130. čas celkově).Celkový čas 9:17:38 stačil na 79. místo celkově (2900 startujících) a 14. místo v M30.

Vylepšil sis svůj osobní rekord? Jak si tohoto výsledku ceníš?

Svůj předchozí osobní rekord jsem nyní vylepšil o cca 8 minut a posunul ho na 9:17:38 (také jsem vylepšil osobák v plavání a cyklistice, pouze běžecký čas 3:17 o 2 minuty odolal). Výsledek bych zařadil na 2. místo za Ironman Mont-Tremblant, kde jsem byl loni 3. v M30 a 37. celkově (kopcovité tratě my asi sedí více J).


IM Klagenfurt je pro mnoho závodníků jedním z nejoblíbenějších. Popsal bys trochu atmosféru tohoto triatlonového „svátku“?

Kvůli atmosféře je tento závod vyprodaný během pár minut a já se sem rád vracím (je to můj jediný závod, kde jsem byl více než jednou). V každé vesnici, kterou se projíždí, fandí spousty lidí, dva významnější kopce jsou obsypány fanoušky a trať běhu je lemována téměř celá. Průběh cílovou rovinkou je skvělý a tam každý zapomene na únavu a užívá si poslední metry.

Nedávno jsi závodil v českém dresu na MS na ITU distancích ve Francii. Jak vzpomínáš na tento závod? Jaké to pro Tebe bylo reprezentovat ČR?

Reprezentovat ČR byla pro mě velká pocta a tak jsem k závodu také přistupoval. Bohužel závod byl hodně ovlivněn počasím (5 – 10 °C v průběhu závodu, déšť a mlha na cyklistice, kvůli teplotě vody v jezeře 13°C zrušili plavání a udělali duatlon…). Navíc jsem 10 dní před závodem spadnul v tréninku a odřeniny a naražený bok nebyly doléčené a zároveň jsem až do startu bojoval s chřipkou L Přesto byl start v Elite po boku Bozzona, Bockela, Viennota a dalších velká pocta a zkušenost. V úvodním běhu jsem samozřejmě na ně nestačil a na kole jsem mohl být v kontaktu maximálně s nejlepšími ženami a předjíždět odpadlíky. Pár km před cílem mě potkal defekt a opravovat ho v 5°C úplně promrzlými prsty byla zkouška zručnosti.

Jak dlouho se věnuješ dlouhému triatlonu? Trénuješ s borci Etriatlon teamu. Jaké máš podmínky na trénink?

Můj první IM byl Doksyman v roce 2003 a tím jsem uzavřel první kapitolu a dal si na 3 roky od TT pauzu. Vrátil jsem se v roce 2007 a po půl roce tréninku absolvoval Ironman Coeur d´Alene v USA a tím propadnul závislosti zvané Ironman. Letošní Klagenfurt je 25. Dokončeným závodem na IM distancích (23 různých závodů na 4 kontinentech).

Podmínky na trénink mám takové jaké mi pracovní povinnosti dovolí – trénovat můžu ráno před prací, hodinu v pauze na oběd a večer po 18. hodině (většinou ráno plavání, běh/posilovna/spinning přes oběd a kolo nebo běh večer). S Etriatlonem chodím na společné plavecké tréninky, jinak trénuju většinou sám.

Po vydařeném startu v Klagenu ještě určitě letos sezonu neuzavřeš, ne? Kam se chystáš dál?

V půlce srpna se chystám na Ironman Kalmar ve Švédsku, který je vyhlášený svou rychlotratí pro cyklistiku, takže bych rád ještě ubral pár minutek z celkového času. Navíc do Klagenfurtu se pro sloty na Havaj nejezdí, ale doufám, že ve Švédsku by to mohlo dopadnout J (v Klagenfurtu byl slot v M30 za 9:01 a na rolldownu to spadlo na 8.místo a čas 9:10). Pokud se nezadaří, tak zkusím ještě měsíc potrénovat a na konci září bych jel na půlku do Francie (Aix an Provance) zabojovat o slot na MS IM 70.3 na rok 2014.



Počet absolvovaných IM: 25

Nejlepší čas na IM: 9:17:38 (Klagenfurt 2013)

Nejlepší čas na IM 70.3: 4:29:50 (Half Ironman Čunovo 2010)

Hodnocení:
Přečteno 1018x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka